Klíčové body
- Ropa po výrazném růstu v prvním čtvrtletí vzrostla, protože známky začínajícího oživení v Číně podpořily výhled poptávky
- Ceny zlata v pondělí prodloužily svou rally a vyšplhaly se na další rekordní maximum
- Rally zlata byla dosud podpořena silnými nákupy světových centrálních bank
Ropa roste na základě solidního čtvrtletního nárůstu s čínskou poptávkou v centru pozornosti
Ropa po výrazném růstu v prvním čtvrtletí vzrostla, protože známky začínajícího oživení v Číně podpořily výhled poptávky.
Červnová cena ropy Brent vzrostla nad 87 dolarů za barel poté, co přední měsíční ceny vzrostly v prvních třech měsících roku o 14 %, zatímco cena West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 83 dolarů. Čínská průmyslová aktivita se v březnu zotavila a přerušila pětiměsíční pokles, což podpořilo naději, že spotřeba v největší dovozní zemi ropy se možná zlepšuje.
Výhled ropy „podporují známky hospodářského oživení v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy, a to díky oživení průmyslové aktivity a tovární výroby,“ uvedl Ravindra Rao, vedoucí výzkumu komodit ve společnosti Kotak Securities Ltd. Dodal, že podpůrným faktorem je také přetrvávající geopolitické napětí.
Ropa v letošním roce vzrostla, protože OPEC+ snížil dodávky, aby zvýšil ceny a vyrovnal dopad zvýšených toků ze zemí mimo kartel. Očekává se, že skupina potvrdí svou současnou produkční politiku na online revizním zasedání, které je naplánováno na středu. Ropu podpořily také ukrajinské útoky na ruskou energetickou infrastrukturu a zvýšené napětí na Blízkém východě.

Cenám pomáhá i nečekaně odolná poptávka po ropě v Evropě, uvedla ve své poznámce Goldman Sachs Group Inc. a dodala, že pozitivně působí i mírný růst nabídky v USA a možné prodloužení škrtů OPEC+ do roku 2024. Minulý měsíc banka uvedla, že komodity v letošním roce porostou, protože centrální banky snižují úrokové sazby, což podporuje průmyslovou a spotřebitelskou poptávku.
Objemy obchodů budou v úvodu týdne pravděpodobně nízké, protože mnoho ekonomik včetně Velké Británie odjelo na Velikonoční pondělí.
Ceny zlata dosáhly dalšího rekordu díky očekávání snížení sazeb Fedu
Ceny zlata v pondělí prodloužily svou rally a vyšplhaly se na další rekordní maximum, k čemuž přispěla očekávání snížení úrokových sazeb v USA a atraktivita kovu jako bezpečného aktiva.
Spotové zlato přidalo 1,32 % a obchodovalo se za 2 265,53 USD za unci. Futures na americké zlato vzrostly o více než 2 % a obchodovaly se za 2 286,39 USD za unci.
„Myslím, že je to opravdu vzrušující okamžik pro zlato,“ řekl v pondělí pro CNBC Joseph Cavatoni, tržní stratég Světové rady pro zlato. „To, co ho skutečně pohání, je podle mého názoru to, že mnoho spekulantů na trhu skutečně získává tuto důvěru a úlevu ve škrtech Fedu,“ řekl.
Pozorovatelé trhu očekávají, že americký Federální rezervní systém sníží sazby v květnu nebo červnu.
Klíčový ukazatel inflace Fedu za únor podle údajů zveřejněných minulý pátek meziročně vzrostl o 2,8 % – to pravděpodobně udrží americkou centrální banku na uzdě, než začne uvažovat o snížení úrokových sazeb.
Fed se na závěr svého posledního březnového zasedání postavil k úrokovým sazbám čelem, ale zůstal u své prognózy tří snížení úrokových sazeb v letošním roce.
Ceny zlata mají tendenci sdílet inverzní vztah s úrokovými sazbami. S poklesem úrokových sazeb se zlato stává atraktivnějším ve srovnání s aktivy s pevným výnosem, jako jsou dluhopisy, které by v prostředí nízkých úrokových sazeb přinášely slabší výnosy.

Podle Caesara Bryana, portfolio manažera společnosti Gabelli Funds, která se zabývá správou investic, ceny slitků také zvyšovala poptávka v zámoří.
„V Číně byli soukromí investoři přitahováni ke zlatu, protože sektor nemovitostí si vedl špatně,“ uvedl Bryan a dodal, že čínská ekonomika obecně zůstává slabá a její akciový trh a měna si nevedou dobře.
Rally zlata byla dosud podpořena silnými nákupy světových centrálních bank ve snaze diverzifikovat portfolia rezerv kvůli geopolitickým rizikům, domácí inflaci a slabému americkému dolaru, uvedl Cavatoni ze Světové rady pro zlato.
„Opravdu silný důvod pro to, aby pokračovaly v nákupech … ale uvidíme, zda budou i nadále tak velké a tak dlouho,“ dodal.
Podle údajů WGC je Čína hlavním motorem spotřebitelské poptávky i nákupů zlata centrálními bankami.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky