Klíčové body
- Zvýšení očekávání růstu světové ekonomiky: Mezinárodní měnový fond (MMF) zvýšil očekávání růstu globální ekonomiky na 3,2 % pro letošní rok
- Prognóza růstu a rizika: Navzdory zvýšení prognózy MMF upozornil na krátkodobé výzvy spojené s vysokými výpůjčními náklady a ukončením fiskální podpory
- Nebezpečí inflace a geopolitických konfliktů: MMF varoval před neustupující inflací a rostoucí globální nerovností
V úterý ve svém výhledu světové ekonomiky uvedl, že globální ekonomická aktivita letos vzroste o 3,2 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v lednovém odhadu. Prognóza pro rok 2025 zůstala beze změny na úrovni 3,2 %.
Agentura Bloomberg Economics odhaduje letošní globální expanzi na 2,9 % a příští rok na 3,1 %.
Navzdory zvýšení prognózy MMF varoval, že krátkodobý růst zatěžují vysoké výpůjční náklady a ukončení fiskální podpory, zatímco střednědobý výhled zůstává nejslabší za poslední desetiletí kvůli nízké produktivitě a napětí v globálním obchodu.
„Přetrvávají četné problémy a je třeba přijmout rozhodná opatření,“ napsal hlavní ekonom MMF Pierre-Olivier Gourinchas v poznámce online, která výhled doprovází, a upozornil na neustupující inflaci a rostoucí globální nerovnost.
Výhled vykresluje obraz světové ekonomiky, která se vyhnula nejhoršímu nebezpečí stagflace vzešlému z pandemie, ale jejíž potenciál v příštích letech je zakrnělý.
Boj centrálních bank s inflací se ubírá správným směrem, i když na vyhlášení vítězství uvolněním měnové politiky je ještě brzy. A rizik pro růst je mnoho, zejména v důsledku válek na Ukrajině a na Blízkém východě.
V samostatné zprávě o rizicích pro finanční stabilitu varoval Tobias Adrian, pracovník MMF odpovědný za kapitálové trhy, před hrozbou plynoucí z obnovení růstu spotřebitelských cen.

„Zdá se, že investoři věří, že centrální banky závislé na datech uvolní měnovou politiku, až inflace dále zpomalí,“ uvedl. „Pokud však inflace zůstane vysoká, mohla by se tato vznešená očekávání zvrhnout, což by mohlo vést ke korelovanému výprodeji aktiv, od dluhopisů přes akcie až po kryptoaktivum.“
Důsledky takového scénáře by mohly zahrnovat zpřísnění finančních podmínek, ztráty pro některé investory a vyšší výnosy dluhopisů, které by dlužníkům ztížily obsluhu dluhu, řekl.
MMF rovněž varoval před znepokojivou nedostatečnou výkonností zemí s nízkými příjmy ve srovnání se zbytkem světa, přičemž fond snížil svůj odhad růstu této skupiny. Tyto země zaznamenaly vyšší než očekávanou inflaci v důsledku silnějšího amerického dolaru a také vlivu vysokých nákladů na potraviny, pohonné hmoty a hnojiva.
„Americká ekonomika již překonala svůj předpandemický trend,“ napsal Gourinchas. „Nyní však odhadujeme, že rozvojové země s nízkými příjmy, z nichž mnohé se stále snaží odvrátit od pandemie a krize životních nákladů, čeká ještě větší šrám.“
Mezi riziky do budoucna je riziko, že vedlejší účinky války na Ukrajině nebo násilí na Blízkém východě podpoří inflaci a přispějí k vyšším očekáváním ohledně úrokových sazeb, což by zatížilo trhy a sentiment.
Francouzský ministr financí Bruno Le Maire při pondělním briefingu s novináři před cestou do Washingtonu rovněž varoval před dopady konfliktu.
„Skutečná ekonomická rizika jsou geopolitická, ať už jde o události v Rudém moři, riziko eskalace na Blízkém východě nebo přetrvávání konfliktu na Ukrajině,“ řekl. „Všechny tyto geopolitické události jsou pro hospodářský růst strašnou zátěží.“
V důsledku konfliktu na Blízkém východě sice došlo k určitému nárůstu cen ropy, ale je příliš brzy na to říci, zda bude trvalý, a není to ani základní scénář MMF, řekl Gourinchas na tiskové konferenci.
Fond rovněž upozornil na rizika plynoucí z problémů Číny v oblasti nemovitostí a ze zhoršující se fragmentace světové ekonomiky, kterou podněcuje především strategické soupeření mezi USA a Čínou.
Čína dříve v úterý zveřejnila údaje, podle kterých hospodářský růst v prvním čtvrtletí překonal očekávání, protože průmyslový sektor se posunul kupředu, ačkoli pokles aktivity v březnu signalizoval, že k udržení této dynamiky může být zapotřebí větší podpory. Gourinchas na tiskové konferenci uvedl, že lepší než očekávaný výkon Číny by mohl vést MMF ke zvýšení roční prognózy růstu.

Mezi proinflační rizika patří možnost, že inflace zpomalí více, než se očekávalo, což umožní centrálním bankám dříve uvolnit politiku.
Inflace od roku 2022, kdy dosáhla nejrychlejšího tempa za poslední desetiletí, zpomalila díky agresivnímu cyklu zvyšování úrokových sazeb.
V několika velkých ekonomikách včetně USA se však zatím neochladila natolik, aby dosáhla politických cílů. MMF však očekává, že někdy ve druhé polovině letošního roku začnou hlavní vyspělé ekonomiky snižovat sazby.
Průměrné světové spotřebitelské ceny letos pravděpodobně vzrostou o 5,9 % a v příštím roce o 4,5 %, což je v obou případech o 0,1 procentního bodu rychleji než předchozí lednová projekce.
Fond zvýšil výhled růstu USA pro rok 2024 na 2,7 % z lednových 2,1 %. Mírně snížil hodnocení eurozóny s tím, že zpožděné účinky přísnější měnové politiky a zvýšených nákladů na energie v posledních několika letech budou negativně ovlivňovat aktivitu.
Čína, druhá největší ekonomika světa, pravděpodobně letos poroste o 4,6 % a v příštím roce o 4,1 %, což je beze změny oproti lednové prognóze. Její oslabený sektor nemovitostí a domácí poptávka budou mít na aktivitu negativní vliv a fond varoval, že vývoz přebytečného zboží z Číny může vyvolat obchodní napětí s ostatními zeměmi.
Rusko získalo největší zvýšení prognózy růstu mezi velkými ekonomikami na 3,2 % v letošním roce a 1,8 % v příštím roce, což představuje nárůst o 0,6, resp. 0,7 procentního bodu, a to díky silnému vývozu ropy do Indie a Číny, když světové ceny stoupají. Prognóza Indie byla pro letošní rok zvýšena z 6,5 % na 6,8 %.
V neobvykle ostré kritice USA MMF uvedl, že ačkoli je nedávný hospodářský výkon země „působivý“ a je hlavní hnací silou globálního růstu, pochází částečně z rozpočtové politiky, která „není v souladu s dlouhodobou fiskální udržitelností“.
Tato strategie největšího akcionáře MMF zvyšuje krátkodobá inflační rizika i dlouhodobá rizika pro fiskální a finanční stabilitu globální ekonomiky tím, že zvyšuje náklady pro ostatní ekonomiky, uvedl fond.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky