Klíčové body
- Ambiciózní cíl premiéra Naréndry Módího: Indie se do roku 2047 stane vyspělou zemí
- Slovní spojení „Viksit Bharat“ jako centrální téma Módího ekonomické vize
- Výzvy a skeptické názory ohledně dosažitelnosti Módího cíle a potřeba zlepšení vzdělávacího systému a zaměstnanosti v zemi
Každoroční projev ke Dni nezávislosti bývá často bohatý na sliby a velké vize, takže tento výrok tehdy nijak nevybočoval z řady. O více než rok později se však slovní spojení Viksit Bharat – neboli Rozvinutá Indie – stalo definicí Módího ekonomické vize pro pravděpodobné třetí funkční období v celostátních volbách, které začaly 19. dubna a potrvají do 1. června.
Tato fráze se objevila nejméně ve 23 z 29 oficiálních projevů, které Módí od března pronesl. Jeho strana Bharatiya Janata Party tento cíl výrazně zdůrazňuje na první straně svého 76stránkového volebního manifestu a dále jej zmiňuje ještě 11krát. Pravidelně se také objevuje v prezentacích vládních ministrů a proniká do politických dokumentů. Pracovníci centrální banky zveřejnili vlastní plán, jak ho dosáhnout.
„Toto desetiletí je klíčové pro splnění snů o Viksit Bharatu,“ řekl Módí na jedné březnové akci. „Toto desetiletí je o naplnění těch aspirací, které se lidem kdysi zdály nemožné.“
Neexistuje žádná standardní definice vyspělé země a Módí neoznámil žádné konkrétní cíle, takže pro ekonomy je obtížné posoudit šance Indie na splnění jeho cíle.
Světová banka řadí země od zemí s nízkými příjmy po země s vysokými příjmy. Analytici z Oxford Economics provedli analýzu čísel a dospěli k závěru, že Indie by musela zvýšit úroveň příjmu na obyvatele z loňských 2 434 dolarů na 13 845 dolarů podle cen z roku 2023, aby do stého výročí nezávislosti na Velké Británii dosáhla statusu země s vysokými příjmy.
To by vyžadovalo zvýšení hrubého domácího produktu více než šestinásobně na přibližně 23 bilionů dolarů, což by vyžadovalo hospodářský růst o nejméně 8 % ročně po celé příští čtvrtstoletí.

Módího cíl „je velmi ambiciózní“, říká Alexandra Hermannová, hlavní ekonomka Oxford Economics, v e-mailu. „Nikdy neříkej nikdy, ale podle našich vlastních prognóz by ekonomika měla v příštích pěti letech růst v průměru o 6,6 % ročně, přičemž ve střednědobém horizontu se tempo expanze zpomalí s dalším rozvojem ekonomiky.“
Přestože indická ekonomika rostla ve fiskálním roce, který skončil v březnu, o více než 7 % a očekává se, že v tom současném dosáhne stejného tempa, dosáhnout konzistentního 8% tempa by bylo nesmírně obtížné. Čína byla jednou z mála zemí, které se to podařilo – rostla v průměru o 10 % ročně po dobu přibližně tří desetiletí poté, co koncem 70. let zahájila ekonomické reformy – přesto ji Světová banka stále řadí mezi země s vyššími středními příjmy.
„Vzhledem k tomu, že Indie nikdy trvale nedosahovala 8% růstu ročně, si myslím, že je to bláhová představa,“ říká Tom Miller, vedoucí analytik společnosti Gavekal Research, v e-mailu. „Indie je finančně omezenější, než byla Čína, a ani její ekonomika není strukturována tak, aby rostla prostřednictvím masivních investic v čínském stylu.“
To však neznamená, že Indie nemůže růst poměrně rychle a „úspěšně se rozvíjet v příštím čtvrtstoletí, což je to, na čem skutečně záleží“, a nikoliv na dosažení nějakého libovolného cíle, říká.
Podle Světové banky činil v roce 2022 příjem na obyvatele v Číně 12 720 dolarů. Cílem prezidenta Si Ťin-pchinga je učinit z Číny do roku 2035 „středně rozvinutou zemi“ – tento cíl rovněž není jasně definován, ale podle ekonomů znamená zdvojnásobení velikosti HDP oproti úrovni roku 2020.
Jako měřítko pro měření prosperity země nad rámec úrovně příjmů se často používá index lidského rozvoje OSN, který zohledňuje ukazatele zdraví a vzdělání spolu s dalšími měřítky kvality života. Podle tohoto měřítka se Indie v současnosti řadí na střední úroveň s indexem 0,64. Země je obecně považována za vyspělou, pokud je její index vyšší než 0,8.

Mezi největší výzvy Indie bude patřit zlepšení vzdělávacího systému a zajištění většího počtu pracovních míst pro miliony mladých lidí, kteří každoročně vstupují na trh práce. Výzkum Mezinárodní organizace práce ukazuje, že téměř třetina absolventů vysokých škol v Indii je nezaměstnaná, což je téměř devětkrát více než u těch, kteří neumějí číst a psát. Více než polovina z 1,4 miliardy obyvatel je mladší 30 let.
Raghuram Rajan, bývalý guvernér indické centrální banky a nyní profesor na University of Chicago Booth School of Business, prohlásil, že je „nesmysl“ mluvit o tom, že jsme vyspělou ekonomikou, aniž bychom zlepšili kvalitu vzdělání a řešili vysokou míru předčasného ukončení studia. Módího příznivci a vládní představitelé Rádžána za jeho názory ostře kritizovali na sociálních sítích.
Viksit Bharat není ani tak o tvrdých cílech, jako spíše o využití aspiračního ducha Indů, kteří vidí, jak jejich země roste v celosvětovém měřítku, říká Milan Vaishnav, ředitel a vedoucí pracovník programu pro jižní Asii v Carnegie Endowment for International Peace.
„Módí se považuje za transformačního vůdce, a proto vyžaduje transformační ambice,“ říká. „I kdyby Indie nedosáhla kritérií, která Módí stanovil, málokdo mu bude vyčítat, že si stanovil určitý cíl.“
Za téměř deset let svého působení ve funkci premiéra Módí rozjel několik kampaní na posílení postavení Indie. Program jeho administrativy Make in India, jehož cílem je vytvořit ze země výrobní centrum světové úrovně, které bude konkurovat Číně, má zásluhu na tom, že od roku 2014 pomohl zvýšit roční přímé zahraniční investice o více než 40 %.
Kromě lobbování u amerických podniků, jako jsou Apple Inc. a Tesla Inc. za rozšíření nebo otevření továren v Indii, se jeho vláda také dvořila investorům na Blízkém východě. Jako předseda skupiny 20 zemí v loňském roce Módí postavil Indii do pozice hlasu takzvaného globálního Jihu rozvojových zemí.

Ačkoli úředníci nezveřejnili ekonomické cíle pro dosažení cíle do roku 2047, interní odhady ministerstva financí předpokládají, že ekonomika dosáhne do roku 2030 hodnoty 6,69 bilionu dolarů a do roku 2047 hodnoty 29,02 bilionu dolarů, a to před úpravou o inflaci, uvádějí lidé obeznámení s těmito údaji.
V příštích šesti letech je Módího cílem zdvojnásobit příjem na obyvatele na 4 418 dolarů, uvedli tito lidé, kteří požádali, aby nebyli jmenováni, protože diskuse jsou soukromé.
„Vůdci jako Módí rádi přicházejí s velkými rozvojovými cíli, zejména když jim domácí publikum přitakává,“ říká Miller ze společnosti Gavekal Research. „Ano, je dobré být ambiciózní – a například Čína používá cíle k usměrňování tvorby politiky. Ale samotnému cílovému datu příliš nevěřím.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky