Klíčové body
- Bank of Canada zvažuje snížení úrokových sazeb, ale čeká na signály z amerického Federálního rezervního systému
- Rozdíly v úrokových sazbách USA a Kanady mohou ovlivnit hodnotu kanadského dolaru a riziko inflace
- Očekává se, že Bank of Canada bude pečlivě monitorovat ekonomické indikátory před případným snížením sazeb
Guvernér Tiff Macklem minulý týden uvedl, že úředníci zvažují, kdy snížit základní jednodenní sazbu banky z 5 %, a nechal si otevřené dveře k uvolnění již v červnu. Vzhledem k tomu, že jádrová inflace zpomaluje, trhy odhadují pravděpodobnost snížení na příštím zasedání na zhruba dvě třetiny.
Ve Spojených státech se bezprostřední cesta k uvolnění sazeb zdá být méně jistá. Obchodníci letos očekávají pouze jedno nebo dvě snížení ze strany Fedu, což je výrazná změna oproti začátku letošního roku, kdy jich očekávali pět nebo šest. Někteří představitelé Fedu se domnívají, že vzhledem k silnějšímu než očekávanému růstu a přetrvávající inflaci je možné, že v roce 2024 ke snížení sazeb nedojde vůbec.
To vyvolává otázky, jak hluboko může Bank of Canada letos snížit sazby a zda tvůrci politiky nakonec nebudou nuceni dát si pauzu a počkat na Federální rezervní systém.
Čím větší je rozdíl mezi základními úrokovými sazbami obou zemí, tím větší je potenciál tlaku na pokles kanadského dolaru. Slabá loonie znamená vyšší dovozní náklady, což představuje riziko vyšší inflace v době, kdy se centrální banka stále snaží dostat zpět k 2% cíli.
„Trhy se smiřují s tím, že Fed zůstane v pozdržení déle, než se očekávalo, zatímco Bank of Canada je stále na cestě ke snížení sazeb v polovině roku,“ uvedl e-mailem Andrew Kelvin, vedoucí oddělení kanadské a globální strategie sazeb ve společnosti TD Securities.
„Nebude to omezovat načasování prvních dvou nebo tří snížení sazeb Macklem, ale jakmile se dostaneme dále do cyklu uvolňování, potenciální odchylka od Fedu může být omezujícím faktorem.“

Kanadská měna vůči americkému dolaru oslabila v důsledku změny výhledu obou ekonomik. Na úrovni 1,377 kanadského dolaru za jeden americký dolar se již blíží nejslabší úrovni od listopadu.
Jednoleté swapy naznačují, že základní úrokové sazby v USA zůstanou v příštím roce o více než 50 bazických bodů vyšší než kanadské, přičemž tento spread se výrazně rozšířil. V Kanadě se v tomto období očekává pomalejší růst a rychlejší dezinflace.
Stejně jako v případě Bank of England a Evropské centrální banky je stále jasnější, že nastavení měnové politiky Bank of Canada nemusí zůstat tak dlouho vysoké, jak se očekává v USA. Jádrová inflace v Kanadě se v březnu opět ochladila a centrální banka tvrdí, že stále častěji vidí důkazy, že vyšší výpůjční náklady působí na zpomalení ekonomiky a vytvářejí ochablost na trhu práce.
Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg se však rozcházejí v názoru na to, jak moc se mohou sazby obou zemí pohodlně rozcházet. V březnu přibližně 40 % z nich uvedlo, že 100 bazických bodů je maximální rozpětí, než dojde k narušení. Přibližně 30 % si myslí, že limitem je 50 bazických bodů.
Historicky kanadská trajektorie sazeb těsně kopíruje trajektorii Fedu. USA a Kanada jsou významnými obchodními partnery a jejich ekonomiky jsou hluboce provázané – období velkých rozdílů v jejich ekonomické výkonnosti jsou často krátkodobá.
„Cokoli nad tři snížení začíná vyvíjet nepříjemný tlak na měnu,“ uvedl e-mailem Ian Pollick, globální vedoucí strategie FICC v Canadian Imperial Bank of Commerce. „Na základě vlastních modelů Bank of Canada se domníváme, že krátkodobá hranice divergence se pohybuje kolem této úrovně.“

Podle Charlese St-Arnauda, hlavního ekonoma společnosti Alberta Central, se od roku 2022 typicky silná korelace mezi kanadským dolarem a cenami ropy rozpojila. Proto „pokud je loonie méně ovlivňována úrovní cen ropy, mohlo by to znamenat, že úrokový diferenciál se stane větším faktorem,“ uvedl v rozhovoru.
Na tiskové konferenci 10. dubna Macklem novinářům řekl, že při zvažování rozhodnutí o sazbách sleduje pohyby měn. „Pokud se kanadský dolar pohne, bude to něco, co vezmeme v úvahu, pokud jde o náš výhled.“
Většina ekonomů vidí, že kanadská ekonomika směřuje k měkkému přistání. Proto je pro kohokoli těžší odhadnout, jak rychle budou sazby klesat po zahájení uvolňování – včetně Macklema a jeho úředníků.
„Banka pravděpodobně není příliš přesvědčena o přesné cestě pro tento cyklus uvolňování a neexistuje žádná výhoda, která by mohla trh nasměrovat více než na jedno či dvě zasedání do budoucna,“ řekl Kelvin.
Macklem je ve Washingtonu na zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a v pátek odpoledne bude hovořit s novináři.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky