Klíčové body
- Íránský útok na Izrael nezpůsobil významný propad cen ropy, protože trh již očekával takový scénář
- Někteří analytici varují před možným růstem cen ropy nad 100 USD za barel v případě další eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem
- Očekává se, že konflikt bude mít omezený dopad na ceny ropy, ale existuje riziko další eskalace, které by mohlo způsobit nárůst cen
- Banka Citi zvýšila krátkodobou prognózu ceny ropy Brent na 88 USD za barel
Futures kontrakty se v pondělí obchodovaly na nižší úrovni a klesly až o 1,5 %, protože trh s ropou již počítal s pravděpodobností íránského útoku. Podle Maximiliana Laytona, vedoucího oddělení komoditní strategie ve společnosti Citi, navíc Írán své agresivní záměry fakticky signalizoval již předem. Bylo by rozumné poznamenat, že od izraelského bombardování íránské diplomatické budovy v syrském Damašku na začátku tohoto měsíce – které posloužilo jako katalyzátor víkendového útoku Teheránu – vzrostly ceny americké ropy a globálního benchmarku Brent o více než 2 %.
Layton však tvrdí, že současná situace na trhu nepočítá s možným rozšířením přímého konfliktu mezi oběma zeměmi. Upozorňuje, že jakékoli takové pokračování by mohlo potenciálně způsobit nárůst cen ropy nad referenční hodnotu 100 USD za barel, což závisí na reakci Izraele na íránský útok. Možný scénář by mohl nastat, pokud by se Izrael rozhodl přímo omezit íránský domácí program obohacování uranu, dodává Layton.
Na druhou stranu, pokud nedojde k další eskalaci, Citi předpokládá, že současné geopolitické napětí bylo do tržních cen asimilováno. To vedlo banku ke zvýšení krátkodobé prognózy ceny ropy Brent na 88 dolarů za barel z původních 80 dolarů.

V současné době se izraelský válečný kabinet názorově rozchází; jestřábí frakce prosazuje razantní reakci zaměřenou na ochromení vojenské zdatnosti Íránu, zatímco ostatní navrhují vytvoření mezinárodní koalice zaměřené na hrozící hrozby ze strany Teheránu a jeho libanonských spojenců z Hizballáhu. O tom se hovoří v nedávné výzkumné zprávě společnosti RBC Capital Markets.
Stratég RBC Helima Croft zřejmě naznačuje, že účastníci trhu dospěli ke konsenzu, že tato fáze válečného příběhu je alespoň na chvíli uzavřena. Nejistota však přetrvává, neboť izraelský válečný kabinet na víkendové útoky dosud nereagoval. Upozorňuje, že možnost výrazné izraelské odvety může být stále aktuální.
Poslední íránská agrese byla svědkem bezprecedentní palby více než 300 bezpilotních letounů, balistických a řízených střel. Bylo to poprvé, kdy islámská republika provedla přímý útok na Izrael z íránského území. Změna metody je považována za “dramatický odklon” Teheránu, který dosud dával přednost útokům na Izrael především prostřednictvím spřízněných subjektů, upřesňuje komoditní stratég společnosti JPMorgan Natasha Kaneva.
Přestože byl útok Íránu významný, jeho výsledkem byly minimální hmatatelné škody díky tomu, že Izrael a USA úspěšně zachytily téměř všechny bezpilotní letouny a rakety. Íránská mise při OSN považuje současnou potyčku za “uzavřenou” a tvrdí, že útok byl veden v sebeobraně. Islámská republika rovněž varovala před tvrdším úderem v případě izraelské reakce.
Nicméně samotná skutečnost, že íránský útok proběhl tak, jak bylo signalizováno, a měl relativně omezený dopad, naznačuje, že byl vycvičen jako zadržovaná odveta na izraelský bombový útok na jeho velvyslanectví v Damašku na začátku tohoto roku. Tento opatrný přístup je v souladu s veřejnými proklamacemi íránských představitelů, hodnotí Daan Struyven, komoditní stratég Goldman Sachs.
Co se týče dalšího vývoje, společnost JPMorgan plánuje ponechat svůj základní scénář ceny ropy Brent na úrovni 90 dolarů za barel do května a následně 85 dolarů v druhé polovině roku 2024. Domníváme se, že hlavní aktéři na Blízkém východě většinou chovají solidní motivaci udržet konflikt v určitých mezích, poznamenává investiční banka. Vzhledem k ruskému snížení produkce jsou ve srovnání s napětím na Blízkém východě považovány za více býčí, s potenciálem vytlačit ropu Brent do září na 100 dolarů.

Existuje však možnost, že další eskalace by mohla vést k narušení Hormuzského průlivu, strategického kanálu, kterým prochází přibližně 30 % světové námořní ropy. Blokáda ze strany Íránu by mohla výrazně posílit ceny ropy, ale pravděpodobnost takové akce je nízká vzhledem k tomu, že průliv nebyl v posledních čtyřech desetiletích nikdy uzavřen, přestože Írán v tomto směru mnohokrát vyhrožoval.
Je však důležité zdůraznit schopnost Íránu způsobit vážné škody na energetické infrastruktuře i na plavidlech operujících v regionu. Jan Stuart, globální energetický stratég společnosti Piper Sandler, se mezitím domnívá, že ceny ropy by měly ustoupit, pokud nedojde k další eskalaci. Možné hrozby zahrnují zadržení íránských lodí spojených s Izraelem v Hormuzském průlivu, útok Izraele na íránská ropná a plynová aktiva nebo útok Íránu na energetické zdroje jeho sousedů, pokud Izrael podnikne příliš agresivní odvetu. Riziko narušení se rozhodně zvýšilo, varoval Stuart.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky