světové válce to v Evropě bylo poměrně divoké. Především, co se týkalo vztahů s dalšími zeměmi. To se ale začalo pomalu měnit s tím, jak postupně sílila organizace NATO. Ta krom vojenské bezpečnosti pomohla utužit i obchodní vztahy.
8. května roku 1955 vstoupilo Západní Německo do Severoatlantické aliance (NATO), která pomohla stabilizovat evropskou ekonomiku a zlepšit obchodní vztahy mezi členskými zeměmi v období po 2. světové válce. Tato událost měla pro ekonomiku na starém kontinentu zásadní význam. Pojďme si ji tedy dnes přiblížit trochu více.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
- 1360 – Mír z Brétigny mezi Angličany a Francouzi, Eduard III. dostal Akvitánii a zřekl se nároku na francouzskou korunu.
- 1429 – Obléhání Orléansu: Francouzské vojsko, vedené Johankou z Arku, porazilo anglické obléhatele a vjelo do osvobozeného Orléansu, čímž zahájilo rozhodující obrat ve stoleté válce.
- 1886 – V Atlantě uvedl lékárník John Pemberton do prodeje „šumivý lék“ proti kocovině Coca-Cola.
- 1902 – Došlo k erupci sopky Mont Pelée, která zničila město Saint-Pierre na ostrově Martinik.
- 1912 – V kalifornském Hollywoodu bylo založeno americké filmové studio Paramount Pictures.
- 1945 – Karl Dönitz vydal rozhlasovým projevem rozkaz k bezpodmínečné kapitulaci všech ozbrojených německých jednotek.
- 1950 – Generál Čankajšek požádal USA o zbraně pro boj proti Čínské lidové republice.
- 1978 – První výstup na Mount Everest bez doplňkového kyslíku, Reinhold Messner a Peter Habeler.
- 2018 – Spojené státy americké jednostranně odstoupily od dohody o íránském jaderném programu.
A nyní se už můžeme klasicky přesunout do světa byznysu a ekonomiky:
- 1901 – V Melbourne byl otevřen první australský parlament, což znamenalo významný mezník pro politický a hospodářský rozvoj země.
- 1914 – Americký Kongres přijal Claytonův antimonopolní zákon, jehož cílem bylo regulovat protisoutěžní obchodní praktiky a chránit spotřebitele.
- 1974 – Soudní výbor Sněmovny reprezentantů USA zahájil formální slyšení o obžalobě prezidenta Richarda Nixona, což v té době vyvolalo značnou politickou a ekonomickou nejistotu pro podniky.
- 2005 – Byla oznámena fúze společností Kmart a Sears, čímž vznikl jeden z největších maloobchodních řetězců na světě.
Západní Německo vstupuje do NATO – Jak se začala měnit evropská ekonomika?
Deset let po porážce nacistů ve druhé světové válce se Západní Německo oficiálně připojuje k Severoatlantické alianci (NATO), skupině vzájemné obrany, jejímž cílem je zabránit sovětské expanzi v Evropě. Tento krok znamenal poslední krok integrace západního Německa do západoevropského obranného systému. Mnoho lidí si ale dnes neuvědomuje, že tato událost změnila nejen vojenskou situaci v Evropě, ale také její další ekonomické směřování pro budoucí roky a období. Díky tomu, že Západní Německo vstoupilo do NATO, mohla Evropa najednou postupně obnovovat své mezinárodní obchodní vztahy – a globální obchod byl pro starý kontinent samozřejmě vždy velmi důležitý faktor.

Německo bylo od roku 1945 rozděleným státem. Američané, Britové a Francouzi drželi okupační zóny v západním Německu a Západním Berlíně; Sověti kontrolovali východní Německo a Východní Berlín. Ačkoli Američané i Sověti veřejně proklamovali svou touhu po sjednoceném a nezávislém Německu, rychle se ukázalo, že každý z těchto protivníků studené války by akceptoval pouze takové sjednocené Německo, které by sloužilo specifickým zájmům jeho vlastního národa. V roce 1949 spojili Američané, Britové a Francouzi své okupační zóny v západním Německu a vytvořili nový stát, Spolkovou republiku Německo. Sověti reagovali vytvořením Německé demokratické republiky ve východním Německu.
Dne 5. května 1955 americké, francouzské a britské jednotky formálně ukončily vojenskou okupaci západního Německa, které se stalo nezávislým státem. O 3 dny později se Západní Německo stalo členem NATO. Pro americké politiky to byl zásadní krok v obraně západní Evropy. Navzdory neochotě některých evropských zemí, například Francie, vidět znovu vyzbrojené Německo – dokonce jako spojence – Spojené státy věřily, že remilitarizace Západního Německa je naprosto nezbytná z hlediska vytvoření obranného perimetru, který by zadržel případné pokusy o sovětskou expanzi. Sovětská reakce byla okamžitá. 14. května založil Sovětský svaz Varšavskou smlouvu, vojenskou alianci mezi Ruskem a jeho východoevropskými satelity – včetně východního Německa.
Vstup západního Německa do NATO byl posledním krokem k začlenění tohoto státu do obranného systému západní Evropy. Byl to také poslední hřebíček do rakve, pokud jde o jakoukoli možnost sjednocení Německa v blízké budoucnosti. Na dalších 35 let se východní a západní Německo stalo symbolem nepřátelství studené války. V roce 1990 bylo Německo konečně sjednoceno; nový německý stát zůstal členem NATO.
světové válce to v Evropě bylo poměrně divoké. Především, co se týkalo vztahů s dalšími zeměmi. To se ale začalo pomalu měnit s tím, jak postupně sílila organizace NATO. Ta krom vojenské bezpečnosti pomohla utužit i obchodní vztahy.8. května roku 1955 vstoupilo Západní Německo do Severoatlantické aliance , která pomohla stabilizovat evropskou ekonomiku a zlepšit obchodní vztahy mezi členskými zeměmi v období po 2. světové válce. Tato událost měla pro ekonomiku na starém kontinentu zásadní význam. Pojďme si ji tedy dnes přiblížit trochu více.Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
1360 – Mír z Brétigny mezi Angličany a Francouzi, Eduard III. dostal Akvitánii a zřekl se nároku na francouzskou korunu.
1429 – Obléhání Orléansu: Francouzské vojsko, vedené Johankou z Arku, porazilo anglické obléhatele a vjelo do osvobozeného Orléansu, čímž zahájilo rozhodující obrat ve stoleté válce.
1886 – V Atlantě uvedl lékárník John Pemberton do prodeje „šumivý lék“ proti kocovině Coca-Cola.
1902 – Došlo k erupci sopky Mont Pelée, která zničila město Saint-Pierre na ostrově Martinik.
1912 – V kalifornském Hollywoodu bylo založeno americké filmové studio Paramount Pictures.
1945 – Karl Dönitz vydal rozhlasovým projevem rozkaz k bezpodmínečné kapitulaci všech ozbrojených německých jednotek.
1950 – Generál Čankajšek požádal USA o zbraně pro boj proti Čínské lidové republice.
1978 – První výstup na Mount Everest bez doplňkového kyslíku, Reinhold Messner a Peter Habeler.
2018 – Spojené státy americké jednostranně odstoupily od dohody o íránském jaderném programu.
A nyní se už můžeme klasicky přesunout do světa byznysu a ekonomiky:
1901 – V Melbourne byl otevřen první australský parlament, což znamenalo významný mezník pro politický a hospodářský rozvoj země.
1914 – Americký Kongres přijal Claytonův antimonopolní zákon, jehož cílem bylo regulovat protisoutěžní obchodní praktiky a chránit spotřebitele.
1974 – Soudní výbor Sněmovny reprezentantů USA zahájil formální slyšení o obžalobě prezidenta Richarda Nixona, což v té době vyvolalo značnou politickou a ekonomickou nejistotu pro podniky.
2005 – Byla oznámena fúze společností Kmart a Sears, čímž vznikl jeden z největších maloobchodních řetězců na světě.
Deset let po porážce nacistů ve druhé světové válce se Západní Německo oficiálně připojuje k Severoatlantické alianci , skupině vzájemné obrany, jejímž cílem je zabránit sovětské expanzi v Evropě. Tento krok znamenal poslední krok integrace západního Německa do západoevropského obranného systému. Mnoho lidí si ale dnes neuvědomuje, že tato událost změnila nejen vojenskou situaci v Evropě, ale také její další ekonomické směřování pro budoucí roky a období. Díky tomu, že Západní Německo vstoupilo do NATO, mohla Evropa najednou postupně obnovovat své mezinárodní obchodní vztahy – a globální obchod byl pro starý kontinent samozřejmě vždy velmi důležitý faktor.Německo bylo od roku 1945 rozděleným státem. Američané, Britové a Francouzi drželi okupační zóny v západním Německu a Západním Berlíně; Sověti kontrolovali východní Německo a Východní Berlín. Ačkoli Američané i Sověti veřejně proklamovali svou touhu po sjednoceném a nezávislém Německu, rychle se ukázalo, že každý z těchto protivníků studené války by akceptoval pouze takové sjednocené Německo, které by sloužilo specifickým zájmům jeho vlastního národa. V roce 1949 spojili Američané, Britové a Francouzi své okupační zóny v západním Německu a vytvořili nový stát, Spolkovou republiku Německo. Sověti reagovali vytvořením Německé demokratické republiky ve východním Německu.Dne 5. května 1955 americké, francouzské a britské jednotky formálně ukončily vojenskou okupaci západního Německa, které se stalo nezávislým státem. O 3 dny později se Západní Německo stalo členem NATO. Pro americké politiky to byl zásadní krok v obraně západní Evropy. Navzdory neochotě některých evropských zemí, například Francie, vidět znovu vyzbrojené Německo – dokonce jako spojence – Spojené státy věřily, že remilitarizace Západního Německa je naprosto nezbytná z hlediska vytvoření obranného perimetru, který by zadržel případné pokusy o sovětskou expanzi. Sovětská reakce byla okamžitá. 14. května založil Sovětský svaz Varšavskou smlouvu, vojenskou alianci mezi Ruskem a jeho východoevropskými satelity – včetně východního Německa.Vstup západního Německa do NATO byl posledním krokem k začlenění tohoto státu do obranného systému západní Evropy. Byl to také poslední hřebíček do rakve, pokud jde o jakoukoli možnost sjednocení Německa v blízké budoucnosti. Na dalších 35 let se východní a západní Německo stalo symbolem nepřátelství studené války. V roce 1990 bylo Německo konečně sjednoceno; nový německý stát zůstal členem NATO.