Klíčové body
- Prodloužení omezení těžby ropy: Očekává se, že OPEC+ prodlouží omezení těžby ropy, aby udržel ceny a zabránil přebytku na trhu
- Opatrný přístup k produkci: OPEC+ zvažuje prodloužení omezení kvůli tlaku na ceny ropy a nejistotě na trhu
- Rozmanité názory a nejistota: Uvnitř OPEC+ existují různé názory ohledně dalších kroků, s některými zeměmi preferujícími opatrnost a jinými s nejednoznačným postojem k omezení produkce
Saúdská Arábie a její partneři v letošním roce udržují mimo provoz zhruba 2 miliony barelů denně a 1. června se sejdou, aby zvážili, zda v tom budou pokračovat. Ceny ropy minulý měsíc prudce vzrostly kvůli obavám, že konflikt na Blízkém východě by mohl narušit dodávky ropy, což vyvolalo úvahy, že OPEC+ by mohl obnovit těžbu, aby uklidnil trh.
Avšak 87 % oslovených obchodníků a analytiků předpokládá, že Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci prodlouží omezení, a to možná až do konce roku
„OPEC+ bude chtít vidět důkazy o trvalém napětí na trzích s ropou, než začne přidávat dodávky, takže je velká šance, že se rozhodne pro prodloužení,“ řekl Richard Bronze, analytik společnosti Energy Aspects Ltd. „Vážné diskuse začnou až blíže k datu zasedání.“
Ceny ropy v Londýně ustoupily do blízkosti šestitýdenního minima poblíž 84 dolarů za barel, protože obchodníci se otřepali z nepřátelství mezi Íránem a Izraelem, zatímco výhled trhu se zatemňuje v souvislosti s ochabujícím růstem v Číně a hojnými dodávkami ropy z USA, Brazílie a Guyany.
Ústup cen by mohl přinést určitou úlevu spotřebitelům a centrálním bankám, které se potýkají s tvrdohlavou inflací, a dokonce i prezidentu Joe Bidenovi v rámci jeho kampaně za znovuzvolení, kdy ceny benzínu nikdy nejsou daleko od politické agendy.

Přesto je to pro mnoho z 22 zemí OPEC+ znepokojující.
Lídr skupiny Saúdská Arábie potřebuje ceny blízko 100 dolarů za barel, jak odhaduje Mezinárodní měnový fond, protože korunní princ Mohammed bin Salmán hojně utrácí za futuristická města a špičkové sportovce. Spoluvedoucí Rusko také potřebuje příjmy, protože prezident Vladimir Putin pokračuje ve válce na Ukrajině.
Tlak na cenu
Pokud OPEC+ uvolní omezení dodávek, světové trhy s ropou by se podle Mezinárodní energetické agentury v Paříži mohly překlopit zpět do přebytku, což by zvýšilo tlak na ceny. Situace v oblasti nabídky se zpřísní pouze v případě, že OPEC+ bude i nadále jednat, uvedla ve čtvrtek finanční ředitelka společnosti Shell Plc Sinead Gormanová.
Dvacet šest z třiceti respondentů průzkumu předpovídá, že OPEC+ vytrvá, a osm z nich předpokládá, že omezení potrvá do konce roku 2024 nebo ještě déle. Pouze čtyři předpokládali zvýšení produkce, a to až o 1,1 milionu barelů denně.
Aliance, která se 1. června sejde ve svém vídeňském sídle, zatím své záměry nesignalizovala.
Sekretariát OPEC se ve zprávě zavázal, že skupina bude v nadcházejících letních měsících pozorně sledovat ropné trhy, zda se neobjeví známky zpřísnění, což někteří pozorovatelé považovali za změnu tónu, která signalizuje připravenost přidat barely. Rijád a Washington mezitím soukromě jednají o bezpečnostním paktu, který by v případě dokončení mohl království povzbudit k přijetí vstřícnější ropné politiky.
Bod zlomu
Saúdský ministr energetiky princ Abdulaziz bin Salmán se přesto veřejně nevyjádřil a občas odhaluje překvapivá rozhodnutí, kterými chce potrestat spekulanty. Několik delegátů OPEC+ soukromě uvedlo, že je příliš brzy na to, aby si vytvořili názor.
„Na trzích s ropou se nacházíme ve zlomovém bodě, kdy existují silné důvody pro navýšení objemů,“ uvedl Christyan Malek, globální vedoucí energetické strategie ve společnosti JPMorgan Chase & Co. Přesto „jde o vyvažování – existují důvody, proč přidávat, a také důvody, proč nepřidávat. Není to jednoznačné.“
Vnitřní rozpory by také mohly zmařit dosažení konsensu.
Zatímco Saúdská Arábie často prosazuje opatrnost při doplňování dodávek na trh, její soused Spojené arabské emiráty někdy zaujímají protichůdný postoj.
Abú Zabí čelí menšímu finančnímu tlaku na udržení vysokých cen a rádo nasazuje nové investice do produkčních kapacit. Emirát v současné době drží více než 1 milion barelů denně nevyužitých zásob a minulý měsíc obvinil z obětí vynucených kvótami OPEC+, když snížil prognózy hospodářského růstu.
Plnění závazků
OPEC+ se také bude muset vyrovnat s tím, zda všichni členové dodržují své závazky.
Irák a Kazachstán přiznaly, že čerpají několik set tisíc barelů nad dohodnuté limity, a přestože se zavázaly k dalšímu snižování kompenzací, mají nejednotnou bilanci, pokud jde o dodávky.

Spolupráce Ruska je rovněž nejednoznačná.
Rijád neochotně povolil, aby tato země v prvním čtvrtletí splnila svůj podíl na omezení těžby prostřednictvím kombinace snížení vývozu surové ropy a rafinovaných produktů, což dále zkomplikovaly ukrajinské nálety dronů na ruské rafinerie. Moskva slíbila, že svůj příspěvek zvýší a zaměří se více na snížení produkce ropy.
Přesto OPEC+ od svého vzniku před sedmi lety opakovaně prokázal, že tváří v tvář kolektivnímu riziku poklesu cen dokáže překonat rozpory a efektivně fungovat. Křehký trh může skupinu opět přimět k tomu, aby vytrvala v omezování dodávek a lépe je plnila.
„Aliance nebude mít jinou možnost než zůstat na kurzu,“ řekl Tamas Varga, analytik makléřské společnosti PVM Oil Associates Ltd. v Londýně. „Cokoli jiného by pravděpodobně vedlo k výprodeji.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky