Klíčové body
- BRICS, nyní zahrnující 11 zemí, posiluje svůj globální ekonomický vliv
- Noví členové BRICS jsou Írán, Spojené arabské emiráty, Etiopie a Egypt
- Čína podporuje rozšíření BRICS, aby posílila svůj globální vliv
Skupina rozvíjejících se zemí BRICS – zkratka znamená Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika – se ze sloganu, který si před dvaceti lety vymysleli v investiční bance, stala skutečným klubem, který ovládá mnohostranného věřitele.
V roce 2024 se jeho velikost zdvojnásobila, což spojilo několik velkých výrobců energie s některými z největších spotřebitelů mezi rozvojovými zeměmi a potenciálně posílilo ekonomický vliv skupiny ve světě, kde dominují USA.
Kdo jsou noví členové BRICS?
Skupina BRICS se 1. ledna rozšířila o Írán, Spojené arabské emiráty, Etiopii a Egypt. Jako nový člen byla oznámena také Saúdská Arábie, ačkoli království později uvedlo, že pozvání stále studuje.
Pozvání dostala také Argentina, ale prezident Javier Milei, který nastoupil do úřadu 10. prosince, se rozhodl do skupiny nevstoupit. Během své kampaně naznačil, že bude zahraniční politiku své země směřovat od Číny a Brazílie: „Naše geopolitické směřování je ve vztahu ke Spojeným státům a Izraeli.
Nebudeme se spojovat s komunisty.“ Poté, co Malajsie a Thajsko oznámily plány na připojení, se rýsuje další rozšíření.
Co je podnětem k rozšíření?
Za tímto tlakem stojí především Čína, která je nyní nejvýznamnější průmyslovou mocností světa a snaží se posílit svůj globální vliv tím, že se dvoří zemím tradičně spojeným s USA. Jihoafrická republika a Rusko tuto expanzi podpořily.
Indie zpočátku váhala, protože se obávala, že větší BRICS by skupinu proměnil v hlásnou troubu Číny, zatímco Brazílie se obávala, že si znepřátelí Západ – ačkoli obě vlády nakonec s rozšířením souhlasily.
Novým členům BRICS nabízí možnost snadnějšího přístupu k financování od bohatších členů a politický prostor nezávislý na vlivu Washingtonu. Tento blok „představuje rámec spolupráce mezi jihem a jihem, jehož součástí si Thajsko již dlouho přeje být,“ uvedl thajský ministr zahraničí Maris Sangiampongsa.
Co znamená větší BRICS pro svět?
Přidání velkých producentů fosilních paliv může dát bloku větší prostor pro zpochybnění dominantního postavení dolaru v obchodování s ropou a zemním plynem přechodem na jiné měny, což je koncept označovaný jako dedolarizace.
Podle analytiků Bloomberg Economics je však rozšíření „více o politice a méně o ekonomice“. Rozšířená aliance se může stát silnější protiváhou tzv. skupiny sedmi – USA, Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska a Velké Británie.
Peking se snaží vybudovat alternativní světový řád tím, že přitáhne země jižní polokoule na svou ekonomickou oběžnou dráhu, čímž chce zpochybnit hegemonii USA.
Ruský prezident Vladimir Putin, izolovaný USA a jejich spojenci kvůli válce na Ukrajině, by také rád viděl, jak globální vliv Washingtonu ustupuje.
Mezi další uskupení, která již prosazují směřování k „multipolárnějšímu“ světu – a odklon od dominance USA po skončení studené války – patří OPEC, Šanghajská organizace pro spolupráci, Společný trh jižních zemí
Čím se zabývá BRICS?
Největší úspěchy skupiny jsou finanční. Země se dohodly na sdružování devizových rezerv ve výši 100 miliard dolarů, které si mohou vzájemně půjčovat v případě nouze. Tento likviditní nástroj začal fungovat v roce 2016.
Založily Novou rozvojovou banku – instituci inspirovanou Světovou bankou, která od zahájení své činnosti v roce 2015 schválila půjčky ve výši téměř 33 miliard dolarů – především na vodohospodářské, dopravní a další infrastrukturní projekty.
Jak se změnily obchodní vztahy?
Obchod mezi prvními pěti členy bloku vzrostl v letech 2017-2022 o 56 % na 422 miliard dolarů. Z ekonomického hlediska jsou Brazílie a Rusko díky svým přírodním zdrojům a zemědělským produktům přirozenými partnery pro čínskou poptávku.
Indie a Čína mají mezi sebou slabší obchodní vazby, částečně kvůli geopolitické rivalitě a ostrému hraničnímu sporu.
Jak vznikl BRICS?
Označení „BRIC“ vymyslel v roce 2001 ekonom Jim O’Neill, který tehdy působil ve společnosti Goldman Sachs Group Inc. a upozornil tak na silné tempo hospodářského růstu v Brazílii, Rusku, Indii a Číně.
Tento termín byl zamýšlen jako optimistický scénář pro investory uprostřed pesimismu na trhu po teroristických útocích v USA 11. září téhož roku. Čtyři země se tohoto konceptu chopily a začaly s ním pracovat.
Jejich rychlý růst v té době znamenal, že mají společné zájmy a výzvy a že spojení jejich hlasů by mohlo zvýšit jejich vliv. První setkání ministrů zahraničí zemí BRIC uspořádalo Rusko v roce 2006 na okraj Valného shromáždění OSN.
První summit vedoucích představitelů skupiny se konal v roce 2009. V roce 2010 byla k účasti přizvána Jihoafrická republika, čímž přibyl další kontinent a písmeno „S“.
Kdo je v čele?
Po většinu doby existence BRICS byl hrubý domácí produkt Číny více než dvakrát větší než hrubý domácí produkt čtyř stávajících členů dohromady. Teoreticky by tak měla mít největší vliv.
V praxi je protiváhou Indie, která nedávno překonala Čínu v počtu obyvatel. BRICS oficiálně nepodpořil velký čínský tlak na budování infrastruktury v zahraničí, který se nazývá iniciativa Pásmo a cesta.
Částečně proto, že Indie má námitky proti takovým projektům na sporném území, které drží Pákistán, její soused a úhlavní rival. Nová rozvojová banka nemá dominantního akcionáře: Peking souhlasil s rovným podílem pro každého člena, který prosazuje Dillí.
Banka má sídlo v Šanghaji, ale v jejím čele stojí Ind a dva Brazilci, naposledy bývalá prezidentka Dilma Rousseffová.
Měla ruská invaze na Ukrajinu na skupinu vliv?
Ostatní země BRICS zaujaly k válce v zásadě neutrální postoj a považují ji spíše za regionální problém než za globální krizi. Válka však změnila vztahy Ruska s institucemi BRICS.
Nová rozvojová banka rychle zmrazila ruské projekty a Moskva neměla přístup k dolarům prostřednictvím systému sdílené zahraniční měny BRICS.
V podstatě s přibývajícími americkými sankcemi daly ostatní země BRICS přednost trvalému přístupu k finančnímu systému založenému na dolarech před pomocí Rusku.
Mají investoři stále zájem o BRICS?
O rozvíjející se trhy je stále intenzivní zájem. Ale BRICS je dnes jako investiční téma do značné míry irelevantní kvůli geopolitickým změnám a rozdílným ekonomickým trajektoriím členů.
Sankce vedené USA postavily Rusko mimo hru pro většinu zahraničních investorů a některá odvětví v Číně – zejména technologické společnosti – byla rovněž sankcionována nebo čelí potenciálnímu zákazu investic.
Čína je také dozrávající ekonomikou, která se stále více odděluje od ostatních rozvíjejících se trhů a čelí strukturálnímu zpomalení. Brazilská ekonomika po skončení globálního komoditního boomu zhruba před deseti lety výrazně zpomalila.
Jihoafrická ekonomika se potýká s dlouholetými výpadky proudu, protože státní energetická společnost nedokáže vyrobit dostatek elektřiny, aby uspokojila poptávku, a také s logistickými problémy.
Indie je stále příběhem růstu, který investiční banky srovnávají s Čínou před deseti nebo patnácti lety, i když není jasné, zda může následovat čínský model založený na výrobě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky