Klíčové body
- Výnosy dluhopisů rozvíjejících se trhů zaostávají za dolarovými dluhopisy kvůli rostoucí inflaci a sníženým vyhlídkám na snižování sazeb
- Centrální banky v rozvojových zemích přijímají více jestřábí postoj, ovlivněny politikou Federálního rezervního systému
- Nadšení investorů klesá, protože silný dolar a nižší očekávání snižování sazeb tlumí atraktivitu místních dluhopisů rozvíjejících se trhů
Zdá se, že příjemné dny holubičí měnové politiky, které podnítily rally na dluhopisech rozvíjejících se trhů, jsou u konce, protože centrální banky v rozvojovém světě se stávají více jestřábími.
Výnosy dluhopisů rozvíjejících se trhů v místních měnách zaostávají za svými dolarovými protějšky nejvíce za poslední dva roky, protože oživení inflace utlumilo vyhlídky na další snížení úrokových sazeb v Latinské Americe a východní Evropě. Tvůrci politik v rozvíjejících se asijských zemích zároveň signalizují rostoucí neochotu uvolnit politiku před Federálním rezervním systémem.
„Rozhodně si myslím, že snadné peníze jsou pryč,“ řekl Robert Samson, manažer fondu Nikko Asset Management v Singapuru, který na konci března spravoval 240 miliard dolarů. „Délka trvání se s inverzí křivky a delším působením Fedu nikam nevyplatila.“
Obnovený jestřábí postoj narušuje sázku, která byla na začátku tohoto roku označována za příležitost „jednou za generaci“ k nákupu místního dluhu rozvíjejících se trhů. Nejenže nadšení investorů tlumí klesající vyhlídky na snížení sazeb, ale přehnaně silný dolar táhne dolů měny rozvojových zemí.
Místní dluhopisy rozvíjejících se trhů přinesly investorům v letošním roce ztrátu zhruba 1 % poté, co v roce 2023 vzrostly o více než 6 %. Naproti tomu odpovídající ukazatel dolarového dluhu od konce prosince vynesl 2,5 %.
Na pozadí nedávného jestřábího vývoje brazilská inflace v květnu překonala prognózy, zatímco mexická centrální banka minulý měsíc uvedla, že cenové tlaky jsou důvodem k opatrnosti ohledně dalšího uvolňování. Mezitím peruánští politici minulý týden nečekaně zastavili snižování sazeb v obavách ze spotřebitelských cen.
V Evropě maďarská centrální banka uvedla, že se blíží ke konci cyklu uvolňování, zatímco mzdový plán polské vlády může snížení sazeb oddálit. V Asii ponechali minulý týden thajští politici sazby na uzdě poté, co se inflace zrychlila, zatímco jejich kolegové na Tchaj-wanu v rámci zpřísnění politiky zvýšili sazbu povinných minimálních rezerv pro banky.
Hrozba ze strany Fedu
Nad vším se vznáší mantra Fedu „vyšší sazby na delší dobu“, která zmenšuje prostor pro uvolnění politiky na rozvíjejících se trzích.
Fed „je významným protivětrem pro pokrok ve druhém pololetí,“ uvedl Rajeev De Mello, globální makroportfolia manažer společnosti GAMA Asset Management SA v Singapuru. „Všechny centrální banky po celém světě, i mimo EM, doufaly, že jim Fed svým způsobem pomůže tím, že se bude držet původních plánů na snížení sazeb.“
Rostoucí jestřábí náznaky již pomáhají vyvolat výprodeje investorů. Podle údajů agentury Bloomberg zaznamenal fond VanEck JP Morgan EM Local Currency Bond ETF, který je největším ETF sledujícím dluh rozvojových zemí na světě, za poslední tři měsíce čistý odliv prostředků ve výši 2,7 miliardy dolarů.
Znovu se objevuje hodnota
Někteří považují nedávný pokles dluhopisů v místních měnách za důvod k býčímu postoji.
Dluh rozvíjejících se trhů se znovu stává hodnotným poté, co se snížily úrokové sazby, a politická rizika v Mexiku a Brazílii jsou nyní zohledněna, uvedla Shamaila Khanová, vedoucí oddělení fixního výnosu pro rozvíjející se trhy a Asii a Tichomoří ve společnosti UBS Asset Management v New Yorku.
„Pravděpodobně vypadají atraktivněji než v posledních několika měsících,“ řekla. „Myslíme si, že místní prostor má potenciál dosáhnout do konce letošního roku docela dobrých výsledků, a to i bez ohledu na to, zda dojde k jednomu nebo dvěma snížením sazeb ze strany Fedu.“
Společnost William Blair International Ltd. také vidí, že se hodnota znovu objevuje, a dokonce přelévá peníze do hraničních trhů.
„V současné době máme v místních hraničních trzích 12 až 15 % s rizikovým limitem 1 % na každém trhu, takže tam máme dobrou diverzifikaci,“ řekl Daniel Wood, manažer fondu William Blair v Londýně, a dodal, že upřednostňuje země včetně Keni, Nigérie a Pákistánu. „Nyní se nacházíte ve sladkém bodě, kde se těšíte vysoké míře přenesení se silnou multilaterální podporou.“
Zpomalení
Jiní, například T. Rowe Price, tvrdí, že investoři si možná budou muset chvíli počkat, než místní dluhopisy rozvíjejících se trhů obnoví svou rally.
„V průběhu posledních 12 až 18 měsíců byly výnosy poměrně atraktivní,“ řekl Leonard Kwan, manažer fondu T. Rowe Price v Hongkongu. „Odtud se některé části příležitostí zpomalí. Mezitím si vyděláte nějaký příjem a pak budete čekat na další etapu, která může přijít ke konci tohoto roku nebo v první polovině příštího roku.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky