Klíčové body
- Společnost Shell překonala očekávání s upraveným ziskem 6,3 miliardy dolarů ve druhém čtvrtletí
- Zisk společnosti Shell klesl o 19 % oproti prvnímu čtvrtletí roku 2024
- Shell oznámil zpětný odkup akcií v hodnotě 3,5 miliardy dolarů a zachování dividendy
- Navzdory solidním výsledkům plánuje Shell odpisy až 2 miliardy USD kvůli pozastavení projektů
Očekávání analytiků ve výši 5,9 miliardy dolarů za druhé čtvrtletí zaostala za skutečným vykázaným upraveným ziskem společnosti Shell ve výši 6,3 miliardy dolarů za tříměsíční období, které skončilo v červnu, podle odhadů sestavených společností LSEG.
Navzdory solidním výsledkům zaznamenal zisk společnosti Shell ve druhém čtvrtletí mírný pokles o 19 % ve srovnání s prvními třemi měsíci roku. Během prvního čtvrtletí 2024 vykázala globální energetická společnost upravený zisk ve výši 7,7 miliardy USD.
Spolu s těmito finančními výsledky společnost Shell zveřejnila svůj záměr zahájit v nadcházejících třech měsících program zpětného odkupu akcií v hodnotě 3,5 miliardy dolarů. Tato zpráva navazuje na podobný model zavedený v předchozím čtvrtletí. Dividenda společnosti Shell zůstane zachována ve výši 34 centů na akcii.
Shell plc
V návaznosti na toto oznámení se generální ředitel společnosti Shell Wael Sawan zúčastnil rozhovoru v pořadu “Squawk Box Europe” na televizní stanici CNBC, kde hovořil o současném finančním stavu společnosti Shell a uvedl: “Jsme na dobrém místě a máme dobrou dynamiku, jak ji vidíme, ale je třeba ještě mnoho udělat.” Když byl Sawan dotázán na pokrok společnosti Shell v tom, aby se stala disciplinovanější a více hodnotově zaměřenou společností, ilustroval, že společnost je v polovině své cesty. Byl citován, jak říká: “Mluvili jsme o sprintu za deset čtvrtletí. V současné době jsme doslova na začátku pátého čtvrtletí a děláme velký pokrok.”
Pod Sawanovým vedením se společnost Shell zapojila do značných pokroků v několika oblastech, jako jsou náklady, provozní výkonnost a kapitálová disciplína. Od roku 2022 společnost Shell realizovala strukturální snížení nákladů v hodnotě 1,7 miliardy dolarů, přičemž do konce příštího roku má firma v úmyslu snížit náklady o 2 až 3 miliardy dolarů.
V návaznosti na tuto diskusi se akcie společnosti Shell kótované v Londýně ve čtvrtek ráno těšily 1,4% růstu. V letošním roce zatím cena akcií společnosti Shell vzrostla o více než 11 %, čímž překonala své evropské protějšky.
Britský konkurent BP mezitím oznámil zvýšení dividendy spolu s rozšířením programu zpětného odkupu akcií, a to v návaznosti na lepší než očekávané výsledky hospodaření. Američtí ropní magnáti Exxon Mobil a Chevron zveřejní své výsledky za druhé čtvrtletí tento pátek.
Navzdory povzbudivé finanční zprávě společnosti Shell tato ropná a plynárenská společnost rovněž prozradila, že očekává snížení hodnoty až o 2 miliardy USD v důsledku pozastavení výstavby v nizozemském závodě v Rotterdamu a nedávného prodeje své singapurské rafinerie.
Společnost Shell totiž začátkem května potvrdila, že dosáhla dohody o prodeji své rafinerie a petrochemických aktiv v Singapuru společnému podniku složenému z indonéské petrochemické společnosti PT Chandra Asri a švýcarského obchodního domu Glencore. Tato transakce, jejíž dokončení je plánováno na konec roku, je v souladu se strategií společnosti Sawan snížit uhlíkovou stopu společnosti Shell a soustředit se na její nejlukrativnější činnosti.

John Moore, senior investiční manažer společnosti RBC Brewin Dolphin, charakterizoval výsledky společnosti Shell za druhé čtvrtletí jako “solidní” a vyjádřil pozitivní postoj k vyhlídkám společnosti. Moore uvedl: “Společnost Shell se v dohledné budoucnosti otevřeněji přihlásila k těžbě ropy a zemního plynu, což by mělo podpořit výnosy společnosti ve střednědobém horizontu.” Připomněl však, že zůstává “věčná otázka ohledně její cesty k čisté nule, o které se mnoho akcionářů bude chtít dozvědět více v budoucích aktualizacích”.
Mezi akcionáři společnosti Shell panuje neklid ohledně strategie firmy v oblasti energetické transformace. Stalo se tak v reakci na rozhodnutí společnosti Shell zmírnit svůj cíl snížení emisí uhlíku do roku 2030 a opustit cíl pro rok 2035 s odkazem na “nejistotu v tempu změn v oblasti přechodu na energetiku”. Ve světle těchto obav Sawan ujistil, že společnost Shell je stále odhodlána dodržet svůj závazek stát se do roku 2050 společností s nulovou čistou produkcí emisí. Dále zdůraznil, že tato cesta není lineární a bude mít “významné zvraty”, přičemž společnost bude uplatňovat strategickou trpělivost, aby se zaměřila na příležitosti, které mohou vytvářet hodnotu jak v současnosti, tak v dlouhodobém horizontu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky