Jak je v praxi zajištěn nedostatek Bitcoinu a kryptoměn obecně?
Každé čtyři roky se množství bitcoinů přidělené těžařům kryptoměn snižuje na polovinu v procesu, který se nápaditě nazývá půlení bitcoinů (nebo také halvening).
Abychom pochopili půlení Bitcoinu, musíme nejprve porozumět teorii, která stojí za jeho nabídkou.
Vynálezce Bitcoinu Satoshi Nakamoto věřil, že nedostatek může vytvořit hodnotu tam, kde předtím žádná nebyla. Koneckonců, na Zemi je jen jedna Mona Lisa, jen tolik Picassů, omezená zásoba zlata.
Bitcoin byl revoluční v tom, že poprvé dokázal učinit digitální produkt vzácným – Bitcoinů bude vždy jen 21 milionů.
Proč je limit nabídky bitcoinu stanoven na 21 milionů?
Stejně jako mnoho jiných kryptoměn byl i Bitcoin (BTC) navržen na principu omezené nabídky. To znamená, že existuje pevně stanovený horní limit, kolik Bitcoinů může kdy vzniknout. …
Myšlenka omezit nabídku bitcoinu je ve výrazném rozporu s tím, jak fungují fiat měny, jako je americký dolar. Fiatové měny byly původně vytvořeny s pevnými pravidly – pro vytvoření jednoho dolaru musela mít americká vláda v rezervě určité množství zlata. To bylo známé jako zlatý standard.
Postupem času se tato pravidla oslabila, protože modernizující se ekonomiky během období extrémní finanční nejistoty – jako byla Velká hospodářská krize a druhá světová válka – tiskly více peněz, aby pomohly stimulovat ekonomiky v obtížích. Postupem času se tato pravidla vyvinula v dnešní systém, v němž vlády mohou (obecně řečeno) tisknout peníze, kdykoli se jim zachce.
Satoshi Nakamoto věřil, že toto znehodnocování fiat peněz by mohlo mít katastrofální dopady, a proto pomocí kódu zabránil tomu, aby jakákoli jednotlivá strana mohla vytvořit více Bitcoinů.
Co je to půlení Bitcoinu?
V kódu Bitcoinu je zakotven pevný limit 21 milionů mincí. Nové bitcoiny se uvolňují prostřednictvím těžby jako blokové odměny. Těžaři vykonávají práci na udržování a zabezpečení hlavní knihy Bitcoinu a jsou odměňováni nově vytěženými Bitcoiny.
Přibližně každé čtyři roky se však odměna za těžbu snižuje na polovinu a každé snížení na polovinu snižuje rychlost, jakou se do nabídky dostávají nové Bitcoiny – tento proces bude pravděpodobně trvat až do roku 2140.
Věděli jste, že?
První milion Bitcoinů vytěžil Satoshi Nakamoto v roce 2009. Od té doby bylo vytěženo přibližně 90 % celkové nabídky a v budoucnu vznikne už jen asi 1,95 milionu Bitcoinů.
Stručná historie
2009 – Odměna za těžbu Bitcoinu začíná na 50 BTC za blok.
2012 – První snížení odměn za těžbu Bitcoinu na polovinu snižuje odměny za těžbu na 25 BTC.
2016 – Při druhém půlení se těžební odměny snižují na 12,5 BTC.
2020 – Při třetím půlení klesají odměny za těžbu na 6,25 BTC.
2140 – Dochází k 64. a poslednímu halvingu a nevznikají žádné nové Bitcoiny.
Co je na půlení tak zvláštního?
Pokud je nějaké osobě, skupině nebo vládě svěřeno nastavení peněžní zásoby, musí jí být svěřeno i to, že si s ní nebude zahrávat. Bitcoin má být decentralizovaný a bez důvěry – nikdo ho nemá pod kontrolou a nikomu není třeba věřit. Protože Bitcoin není kontrolován žádnou osobou ani skupinou, musí existovat přísná pravidla pro to, kolik Bitcoinu se vytvoří a jak se uvolní.
Tím, že je do kódu Bitcoinu zapsána událost celkové nabídky a půlení, je měnový systém Bitcoinu v podstatě pevně daný a prakticky ho nelze změnit. Tento „tvrdý strop“ znamená, že Bitcoin je svého druhu „tvrdé peníze“ jako zlato, jehož nabídku prakticky nelze změnit.
Co to znamená pro těžaře Bitcoinu?
Těžaři bitcoinů investují peníze do specializovaného těžebního hardwaru a také do elektřiny potřebné k provozu svých plošin. Náklady na to jsou kompenzovány jejich odměnami za těžbu, ale co se stane, když se jejich odměny sníží na polovinu?
Protože se snížením odměn na polovinu se sníží i motivace těžařů pracovat v síti Bitcoin, což povede k menšímu počtu těžařů a menší bezpečnosti sítě.
Z tohoto důvodu budou těžaři po vytěžení posledního Bitcoinu (za předpokladu, že nedošlo k žádným zásadním změnám v protokolu Bitcoinu) dostávat odměny ve formě transakčních poplatků za udržování sítě.
Tady je důvod – a jak to funguje.Abychom pochopili půlení Bitcoinu, musíme nejprve porozumět teorii, která stojí za jeho nabídkou.Vynálezce Bitcoinu Satoshi Nakamoto věřil, že nedostatek může vytvořit hodnotu tam, kde předtím žádná nebyla. Koneckonců, na Zemi je jen jedna Mona Lisa, jen tolik Picassů, omezená zásoba zlata.Bitcoin byl revoluční v tom, že poprvé dokázal učinit digitální produkt vzácným – Bitcoinů bude vždy jen 21 milionů.Stejně jako mnoho jiných kryptoměn byl i Bitcoin navržen na principu omezené nabídky. To znamená, že existuje pevně stanovený horní limit, kolik Bitcoinů může kdy vzniknout. …Myšlenka omezit nabídku bitcoinu je ve výrazném rozporu s tím, jak fungují fiat měny, jako je americký dolar. Fiatové měny byly původně vytvořeny s pevnými pravidly – pro vytvoření jednoho dolaru musela mít americká vláda v rezervě určité množství zlata. To bylo známé jako zlatý standard.Postupem času se tato pravidla oslabila, protože modernizující se ekonomiky během období extrémní finanční nejistoty – jako byla Velká hospodářská krize a druhá světová válka – tiskly více peněz, aby pomohly stimulovat ekonomiky v obtížích. Postupem času se tato pravidla vyvinula v dnešní systém, v němž vlády mohou tisknout peníze, kdykoli se jim zachce.Satoshi Nakamoto věřil, že toto znehodnocování fiat peněz by mohlo mít katastrofální dopady, a proto pomocí kódu zabránil tomu, aby jakákoli jednotlivá strana mohla vytvořit více Bitcoinů.V kódu Bitcoinu je zakotven pevný limit 21 milionů mincí. Nové bitcoiny se uvolňují prostřednictvím těžby jako blokové odměny. Těžaři vykonávají práci na udržování a zabezpečení hlavní knihy Bitcoinu a jsou odměňováni nově vytěženými Bitcoiny.Přibližně každé čtyři roky se však odměna za těžbu snižuje na polovinu a každé snížení na polovinu snižuje rychlost, jakou se do nabídky dostávají nové Bitcoiny – tento proces bude pravděpodobně trvat až do roku 2140.První milion Bitcoinů vytěžil Satoshi Nakamoto v roce 2009. Od té doby bylo vytěženo přibližně 90 % celkové nabídky a v budoucnu vznikne už jen asi 1,95 milionu Bitcoinů.
2009 – Odměna za těžbu Bitcoinu začíná na 50 BTC za blok.
2012 – První snížení odměn za těžbu Bitcoinu na polovinu snižuje odměny za těžbu na 25 BTC.
2016 – Při druhém půlení se těžební odměny snižují na 12,5 BTC.
2020 – Při třetím půlení klesají odměny za těžbu na 6,25 BTC.
2140 – Dochází k 64. a poslednímu halvingu a nevznikají žádné nové Bitcoiny.
Pokud je nějaké osobě, skupině nebo vládě svěřeno nastavení peněžní zásoby, musí jí být svěřeno i to, že si s ní nebude zahrávat. Bitcoin má být decentralizovaný a bez důvěry – nikdo ho nemá pod kontrolou a nikomu není třeba věřit. Protože Bitcoin není kontrolován žádnou osobou ani skupinou, musí existovat přísná pravidla pro to, kolik Bitcoinu se vytvoří a jak se uvolní.Tím, že je do kódu Bitcoinu zapsána událost celkové nabídky a půlení, je měnový systém Bitcoinu v podstatě pevně daný a prakticky ho nelze změnit. Tento „tvrdý strop“ znamená, že Bitcoin je svého druhu „tvrdé peníze“ jako zlato, jehož nabídku prakticky nelze změnit.Těžaři bitcoinů investují peníze do specializovaného těžebního hardwaru a také do elektřiny potřebné k provozu svých plošin. Náklady na to jsou kompenzovány jejich odměnami za těžbu, ale co se stane, když se jejich odměny sníží na polovinu?Protože se snížením odměn na polovinu se sníží i motivace těžařů pracovat v síti Bitcoin, což povede k menšímu počtu těžařů a menší bezpečnosti sítě.Z tohoto důvodu budou těžaři po vytěžení posledního Bitcoinu dostávat odměny ve formě transakčních poplatků za udržování sítě.
Čínská společnost REFIRE, přední hráč v oblasti vodíkových technologií, oznámila svůj vstup na hongkongskou burzu cenných papírů. Tento krok představuje...