Klíčové body
- Ropa se po největším růstu za více než týden ustálila, protože obchodníci sledovali vývoj na Blízkém východě a dopad stimulačních opatření Číny na poptávku
- Zlato vzrostlo na rekordní úroveň poté, co v předchozí seanci vyskočilo o více než 1 %
- Stříbro v úterý vzrostlo o 4,6 %, což byl jeho největší denní nárůst za poslední čtyři měsíce
Ropa si drží zisky i přes konflikt na Středním východě a stimulaci v Číně
Ropa se po největším růstu za více než týden ustálila, protože obchodníci sledovali vývoj na Blízkém východě a dopad stimulačních opatření Číny na poptávku.
Ropa Brent se po úterním růstu o 1,7 % obchodovala poblíž 75 dolarů za barel a ropa West Texas Intermediate nad úrovní 71 dolarů. Íránský prezident Masúd Pezeškán prohlásil, že izraelské útoky v Libanonu „nemohou zůstat bez odpovědi“, a zároveň vyzval západní země, aby se vrátily k jaderné dohodě a zrušily sankce vůči jeho zemi.
Masivní adrenalinová injekce Čínské lidové banky pro ekonomiku v úterý podpořila akcie po celém světě, i když zatím není jasné, zda se promítne do vyšší poptávky po energiích v největším dovozci ropy.
„Trhy byly jednoznačně rizikové, protože euforie z ‚injekce‘ PBOC rezonovala v evropských a amerických hodinách,“ uvedl Vishnu Varathan, vedoucí ekonomického a strategického oddělení Mizuho Bank Ltd. v Singapuru.
Ropa zůstává v letošním roce mírně na nižší úrovni, přičemž na ceny doléhají chmurné vyhlídky největší asijské ekonomiky a vyhlídky na vyšší dodávky ze strany OPEC+. Skupina producentů v úterý zdvojnásobila svůj odtažitý názor, že globální poptávka po ropě poroste až do poloviny století.
Ve Spojených státech Americký ropný institut oznámil, že komerční zásoby ropy minulý týden klesly o 4,34 milionu barelů, podle osob obeznámených s údaji. Pokud by to později ve středu potvrdily oficiální údaje, zůstaly by zásoby na nejnižší úrovni od dubna 2022.
Mezitím tropická bouře Helene zesílila, když se přesunula k Mexickému zálivu, což vyvolalo evakuaci některých ropných a plynových plošin.
Zlato vzrostlo na rekordní úroveň, protože údaje z USA podporují další snižování sazeb
Zlato vzrostlo na rekordní úroveň poté, co v předchozí seanci vyskočilo o více než 1 %, protože slabé údaje z USA podpořily argumenty pro hlubší snížení sazeb. Stříbro bylo blízko nejvyšší hodnoty za poslední čtyři měsíce.
Ceny zlata posílily až o 0,3 % nad 2 665 USD za unci, čímž překonaly své předchozí historické maximum zaznamenané v úterý po zprávě, podle které spotřebitelská důvěra v USA tento měsíc klesla nejvíce za poslední tři roky. Stříbro v úterý vzrostlo o 4,6 %, což byl jeho největší denní nárůst za poslední čtyři měsíce.
Obchodníci se swapy zvýšili sázky na více než tři čtvrtiny bodu uvolnění měnové politiky Federálního rezervního systému v letošním roce. Nižší sazby obvykle prospívají zlatu i stříbru, protože nenabízejí úroky, zatímco slabší dolar zlevňuje kovy pro mnoho kupujících.
Zlato a stříbro mají tendenci pohybovat se do značné míry v tandemu, protože obě měny nabízejí podobné vlastnosti makro- a měnového zajištění. Přesto je bílý kov více vystaven ekonomickému cyklu, protože je také průmyslovou komoditou používanou v technologiích čisté energie, včetně solárních panelů.
V rámci podpory průmyslových kovů Peking v úterý oznámil sérii stimulačních opatření, která mají řešit hospodářskou krizi země a zaměřují se zejména na trh s nemovitostmi.
„Hlavním motorem pro stříbro byla v posledních několika týdnech rallye zlata – které včera dostalo další impuls díky očekávání vyššího snížení úrokových sazeb po slabé zprávě o spotřebitelské důvěře,“ uvedl Zhong Liang Han, analytik společnosti Standard Chartered Plc. Nicméně „rally průmyslových kovů po rozsáhlém stimulačním balíčku Číny byla klíčovým motorem další etapy růstu stříbra“.
Zlato v letošním roce již vzrostlo o téměř 30 % – zatímco stříbro o 35 % – přičemž tyto rally nabraly na síle po snížení úrokových sazeb Fedu o půl procentního bodu minulý týden. Žlutý kov podpořily také silné nákupy centrálních bank a zvýšené geopolitické napětí, které stimulují poptávku po útočištích. Do amerických prezidentských voleb, které jsou příliš blízko a které mohou mít pro finanční trhy obrovské důsledky, zbývá méně než šest týdnů.
Spotové zlato dosáhlo rekordního maxima 2 665,25 USD za unci a poté v 10:34 hodin v Singapuru vzrostlo o 0,2 % na 2 662,77 USD. Spotový dolarový index Bloomberg se po 0,5% poklesu v předchozí seanci příliš nezměnil.
Stříbro si vzhledem k prudkému růstu zlata získává pozornost, zejména proto, že investoři hledají příležitosti k dorovnání nákupů, uvedl Joni Teves, stratég pro drahé kovy ve společnosti UBS Group AG.
„Pohyb průmyslových komodit pravděpodobně také poskytuje další impuls,“ uvedl Teves. „Náš býčí výhled pro stříbro zůstává nezměněn; myslíme si, že v tomto prostředí rostoucích cen zlata, uvolňování Fedu a předpokládaných deficitů na trhu se stříbrem může dosáhnout lepších výsledků.“
Stříbro v Singapuru pokleslo o 0,5 % na 31,9435 USD za unci. Palladium a platina klesly.
Pokud jde o budoucnost, investoři čekají na další údaje z USA – včetně ukazatele výdajů na osobní spotřebu a žádostí o podporu v nezaměstnanosti -, které mají být zveřejněny koncem týdne, aby získali další náznaky ohledně pravděpodobného postupu Fedu při uvolňování měnové politiky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky