Klíčové body
- Spotter spustil kreativní sadu nástrojů poháněnou umělou inteligencí, která pomáhá youtuberům v celém tvůrčím procesu
- Spotter Studio se od konkurence odlišuje personalizovanými návrhy na základě analýzy veřejně dostupných videí tvůrců
- Funkce „Outliers“ analyzuje miliardy videí na YouTube a poskytuje inspiraci pro zlepšení výkonu videí tvůrců
Startup Spotter, který poskytuje finanční řešení tvůrcům obsahu, v úterý oznámil spuštění nové kreativní sady poháněné umělou inteligencí.
Řešení nazvané Spotter Studio si klade za cíl podporovat youtubery v celém tvůrčím procesu, například jim pomáhat při brainstormingu konceptů videí, generování nápadů na miniatury a názvy, plánování projektů, organizaci úkolů a spolupráci s týmem.
Především má funkci, která analyzuje miliardy veřejně dostupných videí na YouTube, aby mohla čerpat inspiraci od podobných tvůrců.
Spotter Studio konkuruje různým nástrojům s umělou inteligencí určeným pro tvůrce, včetně TubeBuddy a vidIQ, a také nástroji YouTube pro inspiraci s umělou inteligencí, který navrhuje témata na základě údajů o tom, co diváci právě sledují. Spotter Studio však tvrdí, že se od ostatních nástrojů liší tím, že jeho řešení je více přizpůsobeno individuálním preferencím.
Když se tvůrci do Spotter Studia zaregistrují, dávají mu povolení k přístupu ke všem svým veřejně dostupným videím na YouTube. Společnost pak na základě těchto videí poskytuje vlastní návrhy, které mají ohlas u jejich publika. Společnost tvrdí, že personalizovaná doporučení uživatelů nesdílí s ostatními.
„Dívá se na všechna videa, která jste kdy vytvořili, a dokáže zjistit, co u vás skutečně zafungovalo a co ne,“ uvedl zakladatel a generální ředitel Spotteru Aaron DeBevoise. „Tato data, plus druh dat o výkonnosti kolem kanálu obecně, přizpůsobí každé doporučení danému tvůrci. Takže [když] máme situaci, kdy máme čtyři tvůrce a všichni zadají stejný nápad, všichni dostanou různé výsledky podle toho, kdo jsou.“
Funkce Spotteru „Brainstorm“ generuje nápady na základě výzvy tvůrce a toho, co vytvořil v minulosti. K dispozici jsou také možnosti přepsání, které umožňují výsledky ještě více přizpůsobit. Je zde například možnost popsat cílové publikum. Pokud tedy většinu diváků tvoří muži, mohou tvůrci požádat o nápady, které cílí na ženské a nebinární publikum.
K dispozici je také tlačítko „Diversify“, které uživatelům umožňuje kliknout na vygenerovaný nápad a rozvětvit jej na nové, příbuzné, ale odlišné nápady. Například pokud je tématem basketbal, může vygenerovat nápady na spolupráci s basketbalisty, basketbalovou soutěž nebo osobní příběh o basketbalu.
Jeho nástroj pro tvorbu miniatur je také přizpůsoben každému tvůrci. Vezme profilový obrázek tvůrce a použije jeho podobiznu k vygenerování konceptu miniatury.
Kromě toho nástroj „Projekty“ aplikace Spotter Studio funguje jako univerzální plánovač projektů pro organizaci úkolů a spolupráci s týmy. Sleduje také projekty v různých fázích, od rozpracovaných, přes postprodukční, připravené k publikování až po zveřejněné.
Zajímavé je, že umělá inteligence také analyzuje více než dvě miliardy nejúspěšnějších videí na YouTube vytvořených podobnými tvůrci a nabízí uživatelům Spotteru doporučení, jak zvýšit výkonnost jejich vlastních videí. Funkce nazvaná „Outliers“ funguje jako „kopilot pro výzkum“, který přebírá videa od jiných youtuberů, která sledují i diváci daného tvůrce. Uživatelé mohou kliknout na název a nástroj umělé inteligence Spotteru jim připraví nápady pro jejich kanál.
Praxe analyzování populárních videí na YouTube může vyvolávat obavy o originalitu a kreativitu. Plagiátorství je mezi youtubery značným problémem, protože mnozí z nich se snaží publikovat co nejvíce videí, aby rychle získali velkou sledovanost. V loňském roce Harris Brewis
Paul Bakaus, EVP produktu společnosti Spotter, uvedl, že funkce Outliers by mohla být mezi některými tvůrci kontroverzní. Podle něj však tvůrci již kopírují každý den, což naznačuje, že tento problém je již rozšířený. Dodal, že ačkoli to možná není ideální situace, je to realita, se kterou se musí počítat.
Ačkoli je to od vedoucího pracovníka nečekaná odpověď, jeho prohlášení je bohužel správné. Kopírování něčeho, co už je úspěšné, se dělá už desítky let a pravděpodobně nikdy nepřestane. Navíc, zatímco samotná videa na YouTube jsou chráněna autorským právem, základní myšlenka a koncept nikoli.
Bakaus tvrdí, že systém negeneruje nápady, které by přímo vykrádaly cizí video. Spuštění nástroje umělé inteligence, který kopíruje to, čeho se mnozí tvůrci obávají, však neodráží dobře.
„V rámci brainstormingu a základní funkce zde velmi dbáme na to, abychom nikdy nekopírovali skutečné video. Pokud tedy stisknete ikonu brainstormingu na jednom z těchto tlačítek, nápady na videa, které dostanete, nikdy nejsou ve skutečnosti videem, na které jste právě klikli. V současné době používáme pro inspiraci pouze název a vždy dbáme na to, aby byl maximálně personalizovaný,“ dodal.
Spotter vyvíjí nástroje umělé inteligence již zhruba rok a k jejich testování přizval několik tvůrců, mezi nimiž jsou Colin & Samir, Dude Perfect, Kinigra Deon, MrBeast, Rebecca Zamolo a další. Během počátečního beta testování výsledky ukázaly průměrný 49% nárůst zhlédnutí v prvním týdnu ve srovnání s videi vytvořenými bez Spotter Studio, tvrdí startup.
Společnost uvádí, že sada nástrojů umělé inteligence se bude nadále vyvíjet a Spotter Studio bude každý týden dostávat nové funkce a zároveň vylepšovat ty stávající. Spotter také zavádí experimentální funkce prostřednictvím své odnože Spotter Labs zabývající se umělou inteligencí. Jednou z nich je nástroj „Story Beats“, který poskytuje nápovědu k osnově obsahu.
Spotter Studio je nyní k dispozici v USA, Kanadě, Velké Británii a Austrálii a stojí 49 dolarů měsíčně. Společnost v současné době nabízí časově omezenou slevu 299 dolarů za rok. K dispozici je také 30denní zkušební verze zdarma.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky