Klíčové body
- Index S&P 500 vzrostl o 23 % v roce 2024, což je jeho nejdelší vítězná série od konce roku 2023
- Skeptici se obávají, že rychlý růst akcií může být neudržitelný kvůli očekávanému poklesu zisků a geopolitickým nejistotám
- Analytici věří, že silné fundamentální faktory, jako jsou nižší úrokové sazby a růst produktivity, podpoří další růst akcií
- Historicky býčí trhy přinášely výraznější zisky, což naznačuje, že akciový trh může pokračovat v růstu i přes potenciální rizika
Tyto obavy mohou být neopodstatněné.
Večírek prostě pokračuje: V pátek si index S&P 500 připsal 47. letošní rekord, což znamená, že roste již šest týdnů v řadě. To je jeho nejdelší vítězná série od konce roku 2023 a díky ní index letos zatím vzrostl o 23 %.
I když však trh nadále stoupá, ozývají se skeptické hlasy, že je to příliš dobré na to, aby to vydrželo. Mezi uváděné důvody patří vše od potenciálně neuspokojivých výsledků za třetí čtvrtletí až po skutečnost, že rally akcií v posledních letech jednoduše stáhla zisky dopředu, což ponechává další nevýrazné výnosy pro nadcházející roky.
Když se k tomu přidá geopolitická nestabilita a nejistota kolem prezidentských voleb, je snadné pochopit, proč jsou investoři nervózní, že akcie předběhly samy sebe. Vzhledem k říjnové pověsti volatility, někteří stratégové jen čekají, až spadne druhá bota.
Je však důležité mít na paměti, že za nedávnými rekordy trhu stojí fundamenty, které mohou podpořit pokračující zisky, píše Adam Parker, zakladatel společnosti Trivariate Research. Není sám: Minulý měsíc Deutsche Bank zdůraznila pokračující sílu ekonomiky, a Capital Economics předpověděla, že technologický sektor pomůže indexu S&P 500 překonat hranici 6 000 bodů. Investoři nemají ani mnoho možností, které by se podle všeho mohly vyrovnat výnosům amerických akcií.

Parker vidí jako největší pozitivní faktor Federální rezervní systém. Banka minulý měsíc snížila úrokové sazby a očekává se, že v tom bude pokračovat. To znamená, že pro blízkou budoucnost se sníží náklady na kapitál a spotřebitelé budou mít větší motivaci k velkým i malým nákupům.
Nakonec samozřejmě stále dopředu hledící trh bude předpokládat konec uvolňování. „Pokud se cyklus bude vyvíjet stejně jako ten minulý, kdy trh začal předvídat konec cyklu uvolňování, mohli bychom být svědky toho, že koncem prvního čtvrtletí příštího roku se trhu přestane líbit uvolňování,“ říká Parker.
Obává se, že v určitém okamžiku by se investoři mohli začít obávat, že tvůrci politiky snižují sazby spíše proto, aby odvrátili pokles, než aby se po jejich zvýšení v letech 2022 a 2023 vrátili k normálu. Jak to dopadne, je však podle něj nejisté a prozatím se zdá, že „podpora Fedu je pro podstupování rizika pozitivní“.
Navíc se zdá, že přinejmenším jeden prvek povolební krajiny je jistý bez ohledu na vítěze: obrovský fiskální deficit. Během pandemických let vládní výdaje „v podstatě přelily miliardy dolarů zpět do největších amerických akcií,“ píše Parker.
Pokud bude federální rozpočtový deficit v roce 2025 činit 3 biliony dolarů – což je střední hodnota prognóz ekonomů – bude to znamenat přesun o více než 10 % hrubého domácího produktu a pravděpodobně podpoří hlavní americké akcie, tvrdí Parker. Velké společnosti, jako jsou Apple, Amazon.com a Walmart. které těží ze spotřebitelských výdajů, mohou získat.

Ani Američané nejsou jedinými nakupujícími, kteří budou pravděpodobně volněji nakládat se svými rozpočty. Nedávné stimulační úsilí Číny sice není stříbrnou kulkou, ale ukazuje odhodlání Pekingu vytáhnout tuto zemi z hospodářského propadu. Pokud se to podaří, mohlo by to pomoci řadě akcií, které s Čínou dlouhodobě počítají jako s motorem dlouhodobého růstu.
„Samostatně by čínský stimul nemusel být pro rizikové akcie v USA nijak pozitivní, ale v kombinaci s uvolněným Fedem a rostoucím rozpočtovým deficitem USA má tento býčí argument stále větší opodstatnění,“ píše Parker.
Je optimistický také proto, že se zdá, že americké společnosti jsou stále ziskovější: Většina společností by měla v příštích 12 měsících vykazovat rostoucí hrubé marže. Analytici z Wall Street jsou sice známí svými růžovými výhledy, ale při předpovídání expanze marží se často nemýlí.
Zdá se, že to je i dnešní případ. Inflace se ochlazuje, což udržuje náklady na vstupy pod kontrolou, i když ceny, které platí spotřebitelé, se příliš nesnížily. Náklady na pracovní sílu rostou méně rychle a růst produktivity umožňuje společnostem dělat více se stejným počtem zaměstnanců.
Produktivitě pomáhá také umělá inteligence. Tato technologie je v počátcích, ale mohla by začít posilovat některé větší společnosti, které ji již do svých provozů zavedly. „Pokud se velká společnost, jako je McKesson nebo Walmart vyjádří k produktivitě práce, mohli bychom být svědky dalšího významného vzestupu akciového trhu, protože investoři budou správně interpretovat expanzi marží pro mnoho dalších společností v řadě,“ píše Parker.

Celkově to podle něj zanechává spíše pozitivní než negativní hodnocení amerických akcií.
Další zisky naznačuje i historie. Býčí trhy mají tendenci trvat déle a přinášet větší zisky, než má ten současný. Jak Barron’s poznamenal na konci prvního pololetí i prvního čtvrtletí, roky, které začínají tak silně jako rok 2024, mají tendenci také dobře skončit.
A existuje důvod k optimismu, že se ekonomice konečně podařilo přibít takzvané měkké přistání, při kterém se inflace dostane pod kontrolu bez recese, píše Jason Draho, vedoucí oddělení alokace aktiv UBS.
„Čím déle zůstane růst vyloženě silný kolem 5 % nominální úrovně, tím spíše investoři přijmou fakt, že ekonomika skutečně přistála, a to na vyšší úrovni, než očekávali,“ říká. „První fundamentální podmínka je pro riziková aktiva pozitivní a druhá posun vnímání také.“
Je moudré být si vědom potenciálních rizik. Ale někdy jsou dobré zprávy prostě dobré zprávy.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky