Klíčové body
- Cena ropy Brent po úterním poklesu o 4,6 % vzrostla k 78 dolarům za barel
- Ceny zlata ve středu v asijském obchodování klesly a rozšířily tak pokles z rekordních maxim
- Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ve středu mírně vzrostly
Ropa stoupá, protože nové informace o Číně obnovují naděje na stimulační opatření
Cena ropy Brent po úterním poklesu o 4,6 % vzrostla k 78 dolarům za barel a ropa West Texas Intermediate se obchodovala nad 74 dolary. Čínský ministr financí představí kroky k posílení fiskální politiky na podporu růstu a odpoví na dotazy novinářů, uvádí se v oznámení vlády.
Ropa se v úterý ocitla v širším tržním výprodeji poté, co nejvyšší čínský ekonomický plánovač ukončil brífink bez významnějších nových stimulů. Propad cen zastínila nervozita z eskalace nepřátelských akcí na Blízkém východě, zejména možného odvetného úderu Izraele na íránská ropná zařízení po raketovém útoku z minulého týdne.
Prezident Joe Biden odrazoval Izrael od útoků na teheránská ropná pole a Írán pokračoval ve vývozu ropy z hlavního terminálu na ostrově Charg. Trhy přesto zůstaly v napětí, opce se přikláněly k nákupním opcím – kde kupující profitují při růstu cen – a volatilita rostla.
Ropa čelí přetahování mezi fundamenty, které naznačují přebytek v roce 2025, a geopolitickým napětím, uvedla Priyanka Sachdeva, hlavní tržní analytička makléřské společnosti Phillip Nova Pte v Singapuru. Mezi medvědí překážky patří slabá čínská ekonomika a plán OPEC+ na zvýšení nabídky, uvedla.

Společnost Morgan Stanley zvýšila svůj odhad ceny ropy Brent pro čtvrté čtvrtletí letošního roku o 5 USD na 80 USD za barel kvůli zvýšenému geopolitickému riziku, ale varovala před rostoucím přebytkem v roce 2025. Poptávka je slabší, než se očekávalo, a nabídka je silná, uvedli ve své poznámce analytici včetně Martijna Ratse.
V USA Americký ropný institut oznámil, že zásoby ropy se minulý týden zvýšily o 11 milionů barelů. Zásoby benzinu a destilátů – kategorie, která zahrnuje naftu – však pokaždé poklesly.
Ceny zlata pod tlakem nejistoty ohledně sazeb, protože se objevují signály z Fedu a inflace
Ceny zlata ve středu v asijském obchodování klesly a rozšířily tak pokles z rekordních maxim v souvislosti s rostoucími sázkami, že Federální rezervní systém bude v nadcházejících měsících snižovat úrokové sazby pomalejším tempem.
Na širší trhy s kovy působil také silný dolar, protože sázky na menší snížení sazeb Fedu vedly k růstu výnosů amerických státních dluhopisů.
Spotové zlato kleslo o 0,2 % na 2 615,90 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci do 00:57 SEČ
Zlato oslabuje s Fedem a inflačními signály na obzoru
Ceny kovů byly pod tlakem nejistoty ohledně amerických úrokových sazeb, protože stále více obchodníků sází na to, že Fed v listopadu sníží sazby o menší, 25 bazických bodů.

Zápis ze zářijového zasedání Fedu bude zveřejněn později ve středu a očekává se, že poskytne více informací o postoji centrální banky. Fed v září snížil sazby o 50 bazických bodů a oznámil zahájení cyklu uvolňování.
Silné údaje o mzdách za září však vyvolaly pochybnosti o tom, jak velký impuls má Fed k dalšímu snižování sazeb. Tato představa tlačila nahoru dolar a zatížila ceny drahých kovů vzhledem k tomu, že vyšší sazby snižují jejich atraktivitu.
Údaje o indexu spotřebitelských cen budou zveřejněny ve čtvrtek a očekává se, že budou rovněž hrát roli při rozhodování Fedu.
Ostatní drahé kovy se ve středu vyvíjely smíšeně, ale v posledních seancích také ošetřovaly ztráty. Futures na platinu klesly o 0,1 % na 964,90 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,8 % na 30,865 USD za unci.
Ceny mědi zaznamenávají prudké ztráty v souvislosti s problémy v Číně
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ve středu mírně vzrostly, ale v posledních seancích zaznamenávaly prudké ztráty, protože optimismus ohledně dalších stimulačních opatření v Číně, která je největším dovozcem, vyprchal.

Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,9 % na 9 844,0 USD za tunu, zatímco prosincové futures na měď vzrostly o 0,5 % na 4,4975 USD za libru.
Oba kontrakty se v úterý propadly přibližně o 2 % poté, co nejvyšší čínský ekonomický plánovač poskytl jen kusé informace o tom, jak vláda plánuje realizovat nedávno;y představená stimulační opatření.
Investory rovněž zklamala absence fiskálních stimulačních opatření ze strany Číny, a to navzdory opakovaným výzvám k cílenější ekonomické podpoře největšího světového dovozce mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky