Klíčové body
- Technologie a věda táhnou růst Británie: dvě odvětví, technologické a vědecké, přispěla téměř 90 % k růstu britské ekonomiky od roku 2019
- Tradiční odvětví stále bojují: třetina průmyslových odvětví, včetně pohostinství a výroby, stále nedosáhla úrovně produkce před pandemií COVID-19
- Inovace pohánějí růst: technologie jako umělá inteligence a kybernetická bezpečnost zvyšují efektivitu napříč různými sektory a přispívají k celkovému růstu ekonomiky
Analýza oficiálních údajů agentury Bloomberg ukázala, že přehnaně vysoký příspěvek technologických a vědeckých odvětví zakrývá dvourychlostní oživení, kdy se odvětví od pohostinství až po zpracovatelský průmysl potýkají s problémy s růstem.
Třetina odvětví, která tvoří téměř 20 % hrubé přidané hodnoty, je téměř pět let po úderu Covidu stále pod úrovní produkce roku 2019, přičemž další, včetně nemovitostí a stavebnictví, sotva překračují tuto úroveň. Místo toho se Británie spoléhá na dvě odvětví – informace a komunikace a profesní, vědecké a technické činnosti -, která díky vlně inovací podporují její nejednotný výkon.
Čísla ilustrují, jakou horu musí Starmer zdolat, aby splnil svůj slib, že se Británie stane nejrychleji rostoucí ekonomikou ve skupině sedmi zemí. To závisí na tom, zda se bude dařit těm nejsilnějším a zda se zvedne výkonnost v mnoha odvětvích, kterým se nedaří.
V sázce je potenciální uchopení moci labouristy. Její drtivé vítězství v červencových volbách – a vzestup krajně pravicové strany Reform UK – bylo částečně důsledkem toho, že konzervativci nedokázali splnit svůj slib „vyrovnat“ chudší regiony země, které jsou více závislé na tradičních průmyslových odvětvích.

Kancléřka státní pokladny Rachel Reevesová tento týden na konferenci Labouristické strany slíbila, že 30. října předloží „rozpočet pro hospodářský růst“. Od konce roku 2019 předstihla ekonomika Spojeného království všechny ostatní země G-7 s výjimkou Německa.
Stojí však proti oživení, kterému dochází dech, částečně kvůli hrozivým varováním labouristů ohledně veřejných financí a vyhlídkám na zvyšování daní.
Zatímco údaje, které mají být zveřejněny v pondělí, by měly potvrdit, že ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o zdravých 0,6 %, novější ukazatele naznačují, že tempo zpomalilo na zhruba 0,3 % za čtvrtletí, jak předpokládá Bank of England. HDP v červenci stagnoval již třetí měsíc za poslední čtyři, zatímco klíčový průzkum nákupního managementu ukázal, že aktivita se v září ochladila.
Odvětvová analýza pokrývá pro Británii bouřlivé období, kdy brexit, Covid, nedostatek pracovníků a nejhorší záchvěv inflace za poslední desetiletí poškodily některé firmy, ale technologický pokrok jiné pozvedl.
Informační a komunikační činnosti a profesní, vědecké a technické činnosti přispěly téměř 90 % k celkové expanzi hrubé přidané hodnoty o 2,8 % od konce roku 2019, přičemž první jmenované odvětví vzrostlo o více než 20 %. Zvláště silné byly telekomunikace, počítačové programování, vědecký výzkum a vývoj a některé odborné služby, jako je právo a účetnictví.
„V technologickém sektoru byla zaznamenána silná poptávka po službách, jako je umělá inteligence, automatizace, analýza dat, cloud computing a kybernetická bezpečnost,“ uvedl Martin Sartorius, hlavní ekonom Konfederace britského průmyslu. „Firmy napříč různými odvětvími investují do těchto technologií, aby zvýšily efektivitu, bezpečnost a schopnost rozhodování.“
Velká Británie byla zdůrazněna jako jeden z pravděpodobných vítězů největšího růstu díky nástupu umělé inteligence vzhledem k její závislosti na odborných službách.
Zemědělství, které je silně ovlivněno brexitem, je odvětvím, které se potýká s problémy a trpí prudkým propadem produkce zejména v oblasti rybolovu. Mezi další odvětví, která od roku 2019 zaznamenala pokles, patří zpracovatelský průmysl, těžba a dobývání a pohostinství.

„Jsme svědky nerovnoměrného oživení, kdy se příliš spoléháme na služby, které jsou motorem celkové ekonomické aktivity, zatímco ostatní odvětví se potýkají s problémy,“ uvedl Suren Thiru, ekonomický ředitel Institutu autorizovaných účetních v Anglii a Walesu.
„Svou roli sehrály i globální faktory, kdy se projevila silná mezinárodní poptávka po odborných službách, zatímco firmy vyvážející zboží do EU se nadále potýkají s obchodními třenicemi po brexitu,“ dodal.
Vyhlídky firem v těchto odvětvích, která se potýkají s problémy, utváří nová labouristická vláda.
Zatímco firmy z oblasti pohostinství v posledních letech brzdil nedostatek pracovníků, labouristický slib omezit migraci může udržet trh práce napjatý. Výrobci budou také pozorně sledovat vládní politiku, protože ministři připravují plány nové průmyslové strategie, která může být více intervenční.
Objevují se také varování před energetickými plány labouristů, které mají vliv na těžbu ropy a plynu – ta je započítávána do těžebního a důlního sektoru. Plánuje zvýšit sazbu daně z energetických zisků a zastavit vydávání nových licencí na těžbu ropy a plynu v Severním moři.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky