Klíčové body
- Asijské akcie klesají kvůli očekávaným dopadům Trumpovy politiky a silnějšímu dolaru, který hrozí odlivem kapitálu
- Hongkongské akcie vedou regionální pokles kvůli růstu dolarového indexu a obavám z chybějících stimulů v Číně
- Trumpova politika by mohla posílit americký dolar a akcie, ale zatížit asijské trhy a exportně zaměřené ekonomiky
- Výnosy dluhopisů rostou, zatímco asijské měny oslabují vůči dolaru; čínský trh se zotavuje díky plánovaným daňovým úlevám
Zvýšení hodnoty dolaru, které zvyšuje riziko odlivu finančních prostředků zpět do Spojených států, obavy ještě umocnilo.
Asijsko-pacifický index MSCI, který je referenčním ukazatelem, klesal tři dny v řadě kvůli stoupajícím výnosům státních dluhopisů. Současně měřítko dolaru podle agentury Bloomberg již čtvrtou seanci po sobě prudce vzrostlo a potenciálně se blíží ročnímu maximu. Akcie v Hongkongu zaznamenaly výrazné poklesy a vedly tak regionální sestupný trend, protože obavy investorů z chybějících stimulů ze strany Číny prudce rostou.
Trumpův obchodní přístup, hovorově označovaný jako “Trump trade”, může být katalyzátorem pokroku dolaru a amerických akcií, ale předpokládá se, že vedlejší efekt jeho politiky na mezinárodní aktiva bude méně příznivý. Jeho navrhované zvýšení cel by mohlo pulzovat po celém světě a potenciálně zatížit ekonomiky na celém světě, zejména ty, jako je Čína, která se může pochlubit významnými exportními vztahy s USA.

Phillip Wool, vedoucí oddělení správy portfolia společnosti Rayliant Global Advisors, uvádí, že rostoucí obavy z další série Trumpových cel, deficitu a tahu dolaru nahoru, který by mohl brzdit tempo uvolňování Federálního rezervního systému, zřejmě otřásají důvěrou investorů a vedou k poklesu asijských akcií.
Výnosy desetiletých státních dluhopisů vzrostly až o tři bazické body na 4,34 %. Spotový dolarový index agentury Bloomberg se po pondělním nárůstu o 0,5 % již třetí den po sobě posunul směrem vzhůru. Ropné trhy zůstaly relativně stabilní poté, co zaznamenaly nejvyšší pokles za poslední dva týdny.
Podle pondělní klientské poznámky z pera stratégů společnosti LPL Financial mají faktory jako zdravější ekonomické údaje, potenciálně příliš optimistický Federální rezervní systém a další specifika politiky Trumpovy administrativy schopnost vyhnat výnosy státních dluhopisů výše. Poznamenali, že pokles výnosů ze současných úrovní by vyžadoval dramatické negativní ekonomické odhalení.
Rozvíjející se asijské měny čelí oslabování vůči dolaru, přičemž thajský baht a indonéská rupie zaznamenaly výrazné znehodnocení.
Současně byl čínský index CSI 300 svědkem kolísání mezi zisky a ztrátami. Útěchou pro index byla zpráva naznačující plán vlády snížit daně na nákup domů ve snaze oživit skomírající trh s bydlením. V návaznosti na tuto zprávu zaznamenal ukazatel Bloomberg Intelligence odrážející akcie developerů dočasný vzestup až o 0,3 %, aby následně ustoupil.
Manažer fondu Janus Henderson Investors v Singapuru, Sat Duhra, vyjádřil skepsi ohledně možného dopadu těchto daňových škrtů na oživení trhu s bydlením a jako důvod uvedl nedostatečnou spotřebitelskou poptávku a nízkou důvěru investorů v čínskou ekonomiku, která ztěžuje vymanění se z deflačního cyklu.
Investoři po celém světě sledují obchodní strategie společností Tencent Holdings Ltd. a Alibaba Group Holding Ltd. Jejich snahy o zefektivnění provozu a snížení nákladů poskytnou cenné informace o jejich udržitelnosti v podmínkách omezených spotřebitelských výdajů do doby, než začne platit plán Pekingu na oživení ekonomiky.

V USA si index S&P 500 v pondělí zajistil růst o 0,1 %, pohyboval se kolem hranice 6 000 bodů a připsal si 51. letošní rekord, zatímco Dow Jones Industrial Average vzrostl o 0,7 %.
Investoři se nyní zaměřují na údaje o inflaci v USA, které budou zveřejněny ve středu, a sledují zejména jádrový index spotřebitelských cen
Americké akcie by potenciálně mohly ke konci roku zažít růst díky Trumpově volebnímu vítězství, což je trend opakující se z jeho předchozího prezidentského vítězství, zní předpověď společnosti JPMorgan Chase & Co. Vedoucí oddělení pro analýzu amerických trhů v bance Andrew Tyler očekává, že výnosy v roce 2024 překonají výnosy z roku 2016, což částečně přičítá ekonomickému útlumu, s nímž se potýkají hlavní ekonomiky po celém světě, jako je Čína, Spojené království, EU, Kanada a Mexiko.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky