Klíčové body
- Donald Trump hrozí vysokými cly na Čínu i celý svět, což znovu rozděluje globální obchodní vztahy
- Si Ťin-pching varuje před protekcionismem a usiluje o posílení role Číny jako obránce mezinárodního obchodu
- Globální lídři volají po návratu k pravidlům, místo aby se svět řídil politikou síly
Čínský vůdce v pátek varoval, že globální ekonomika se s šířícím se protekcionismem štěpí, což vede k „vážným problémům“. Prohlásil, že svět „vstoupil do nového období turbulencí a změn“.
„Rozdělování vzájemně závislého světa se vrací do historie,“ řekl Si v projevu na summitu generálních ředitelů APEC v Peru, který na pódiu přečetl jeden z jeho ministrů.
Pro Siho je to role, kterou hrál, když se Trump v roce 2017 poprvé dostal k moci. Tehdy hlava čínského státu na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu vyzvala globální podnikatelské elity, aby odmítly obchodní války a protekcionismus s tím, že by to způsobilo „újmu a ztráty oběma stranám“.
Během osmi let od té doby Trump uvalil na Čínu sankční cla, která z velké části udržela v platnosti Bidenova administrativa, která rovněž zintenzivnila snahu odepřít Pekingu pokročilé technologie. V době, kdy se Trump připravuje na svůj lednový nástup do úřadu, nyní hrozí, že na Čínu uvalí 60% cla – a stejně tak zásadní je, že na zbytek světa uvalí cla ve výši 10-20 %.

Tato všeobecná celní hrozba dává Siovi novou příležitost ke zlepšení vztahů s řadou vlád, které se připravují na tvrdá jednání s Trumpem. V pátek se Si setkal mezi čtyřma očima s vedoucími představiteli Thajska, Singapuru, Chile, Jižní Koreje, Japonska a Nového Zélandu – všech důležitých spojenců a bezpečnostních partnerů USA v asijsko-pacifickém regionu.
„Velmi nám záleží na tom, abychom zajistili, že budeme mít systém založený na pravidlech, nikoliv na síle,“ řekl na summitu generálních ředitelů APEC novozélandský premiér Christopher Luxon. „Došlo k posunu od pravidel k moci, a to je něco, co velmi silně prosazujeme: Chceme, aby se země bez ohledu na svou velikost mohly ve světě orientovat prostřednictvím mezinárodního řádu založeného na pravidlech.“
Skutečnost, že není jasné, zda má na mysli Čínu, nebo Spojené státy, které byly dlouho známé jako vůdce svobodného světa a zastánce globalizace, ukazuje, jak moc se globální geopolitika za poslední dva týdny posunula. Bidenova administrativa Čínu často peskovala za to, že nedodržuje řád založený na pravidlech, přičemž v čele této kritiky často stál ministr zahraničí Antony Blinken.
V pátečním projevu na závěr summitu generálních ředitelů APEC však Blinken při výčtu řady úspěchů za poslední čtyři roky o řádu založeném na pravidlech vůbec nemluvil – což je příznačné pro administrativu, která je jednou nohou venku.
Zatímco Xi byl zaneprázdněn schůzkami – a v sobotu se plánuje naposledy setkat s Bidenem -, americký prezident si ponechal volný program.
Kromě trojstranného setkání s japonským premiérem Šigeru Išibou a jihokorejským prezidentem Jün Suk-jölem se setkal také s peruánskou vůdkyní Dinou Boluarte, která večer předtím se Si slavnostně otevřela přístav v hodnotě 1,3 miliardy dolarů, který by mohl změnit jihoamerický obchod s Asií.
Vysoce postavený představitel administrativy, který si nepřál být jmenován, uvedl, že v rozhovoru mezi lídry přišla řeč i na přístav, přičemž Biden upozornil, že je důležité, aby země udržovaly vysoké standardy s partnery včetně Číny.
Přesto byl Boluarte při hostování Si v rámci komplikovaného ceremoniálu ve vládním paláci v Limě, který byl vybaven videospojením s přístavem Chancay vzdáleným asi 60 kilometrů na sever, samý úsměv. Xi uvedl, že toto zařízení vytvoří přímou linku z Chancay do Šanghaje, zkrátí přepravní časy a sníží logistické náklady.
Na pátečním summitu generálních ředitelů zemí APEC vystoupili v hojné míře i další řečníci spojení s Čínou.
Výzvy v době nejistoty a politických tlaků
Shou Chew, výkonný ředitel společnosti TikTok – jejíž mateřská společnost ByteDance Ltd. sídlí v Pekingu – označil aplikaci za „lídra v oboru, pokud jde o bezpečnost online a zabezpečení dat“. Přestože USA letos přijaly zákon, který by aplikaci zakázal, pokud ji její čínský vlastník neprodá americkému kupci, Trump se o společnosti vyjádřil příznivě. Co nakonec udělá, není jasné.

Bývalý úředník čínského ministerstva obchodu Ren Hongbin vyzval účastníky, aby se „postavili protekcionismu a jednostrannosti“.
„Existuje rétorika o oddělování a snižování rizika,“ řekl Ren, nyní předseda Čínské rady pro podporu mezinárodního obchodu. „Umělé přerušení globálního dodavatelského řetězce je škodlivé pro všechny.“
Jedny z nejupřímnějších komentářů k jednání s Trumpem zazněly z úst premiéra Justina Trudeaua, který hovořil o tom, jak si jeho vláda „vyhrnula rukávy a odvedla tvrdou práci“, aby zajistila aktualizaci obchodní dohody mezi Kanadou, Mexikem a USA, která bude prospěšná pro všechny.
Řekl, že političtí představitelé musí odvést lepší práci, aby zajistili, že obchod bude přínosný pro běžné občany.
„Nebylo to snadné,“ řekl Trudeau o prvním kole obchodních jednání s Trumpem. „A nic snadného nebude ani tentokrát.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky