Klíčové body
- Čína plánuje odvážnější ekonomickou podporu na rok 2025 s cílem zvýšit domácí poptávku a stabilizovat klíčové sektory
- Očekávají se rozsáhlejší vládní výdaje a programy na podporu spotřeby, včetně možných pobídek pro domácnosti
- Výraznější stimuly odrážejí obavy z obchodních hrozeb a snahy o zmírnění deflačních tlaků v ekonomice
Peking se tak připravuje na možné dopady obchodní války spojené s návratem Donalda Trumpa do úřadu.
Politbyro s rozhodovací pravomocí prezidenta Si Ťin-pchinga slíbilo, že v roce 2025 přijme „mírně uvolněnou“ měnovou politiku, což signalizuje další snižování sazeb v budoucnu a posun od „obezřetné“ strategie, která se drží již 14 let.
Podle oficiální tiskové agentury Xinhua 24členný orgán na svém měsíčním zasedání rovněž přislíbil „aktivnější“ fiskální politiku, což zvýšilo očekávání, že Peking na březnovém výročním zasedání parlamentu zvýší fiskální deficit z 3 %. To by otevřelo prostor pro další půjčky centrální vlády na podporu slábnoucí ekonomiky.
Prosincové zasedání politbyra „vyslalo nejagresivnější stimulační tón za posledních deset let“, napsali ekonomové Morgan Stanley včetně Robina Xinga ve výzkumné zprávě a dodali, že „i když je tón velmi pozitivní, realizace zůstává nejistá“.

Zámořský jüan smazal ztráty a obchodoval se o 0,1 % silnější díky sázkám na oživení čínské ekonomiky v důsledku měnových a fiskálních stimulů. Regionální měny si z pondělního čtení také odnesly povzbuzení, australský dolar vzrostl o 0,3 % a novozélandská měna snížila ztráty.
Zatímco čtení Politbyra nikdy neodhaluje nové číselné ekonomické cíle, vágně formulovaná prohlášení poskytují důležitá vodítka ohledně budoucí politiky. Prosincové konkláve stanovuje agendu pro větší Ústřední ekonomickou pracovní konferenci, která vytváří priority, jako je například roční růstový cíl. Toto zasedání má začít ve středu, uvedla dříve agentura Bloomberg News.
Nejvyšší představitelé se zabývali téměř všemi hlavními problémy, které trápí ekonomiku, a přímo se zavázali „stabilizovat“ akciový trh i sektor nemovitostí, který bojuje s několikaletým propadem. Jako první kádry vyzdvihly „mimořádná“ opatření pro proticyklickou úpravu politiky, což by podle analytiků mohlo naznačovat větší emisi dluhopisů nebo stabilizační fond na podporu akciového trhu.
Politici také vyzdvihli význam zvýšení spotřeby a učinili ji hlavním cílem zasedání – což je potenciálně známkou toho, že pracovní konference učiní domácí poptávku prioritou pro rok 2025. Siův tlak na výrobu, která má pohánět ekonomiku, vyvolal stížnosti USA a Evropské unie, že Čína zaplavuje jejich trhy levným zbožím, a podnítil výzvy, aby Peking přiměl své vlastní spotřebitele utrácet.
„Formulace v tomto prohlášení ze zasedání politbyra je bezprecedentní,“ uvedl Zhaopeng Xing, hlavní stratég Australia & New Zealand Banking Group. „Politický tón ukazuje silnou důvěru vůči Trumpovým hrozbám,“ poznamenal s odkazem na slib zvoleného amerického prezidenta uvalit na čínský vývoz 60 % clo, které by zdecimovalo vzájemný obchod.
Změny v ekonomické strategii
Naposledy Čína přijala „mírně uvolněnou“ měnovou politiku v době globální finanční krize jako součást balíčku stimulačních opatření bazooka na podporu ekonomiky. To je něco, co Peking slíbil, že se nebude opakovat, a úředníci poskytnou jen takovou podporu, aby dosáhli letošního cíle růstu kolem 5 %, aniž by zatížili dluh.
Čtení politbyra však trhům vyslalo signál, že Si cítí novou naléhavost. Je to připomínka, že „pohled nejvyšších představitelů na ekonomické podmínky se oproti minulému čtvrtletí podstatně změnil“, uvedl Martin Rasmussen, hlavní stratég společnosti Exante Data zabývající se makrovýzkumy.
Poté, co růst ve druhém čtvrtletí zaostal, začali politici koncem září zavádět stimulační opatření. Ekonomové všeobecně očekávají další snížení objemu hotovosti, kterou musí banky držet v rezervě, ještě před koncem roku, zatímco úprava sazeb spíše připadá na první čtvrtletí roku 2025.
Kromě rostoucího obchodního napětí bojuje Čína s nejdelší sérií deflace v tomto století. Tento problém se projevil již dříve v pondělí v údajích, podle kterých ceny výrobců v listopadu klesaly již 26. měsíc v řadě. Spotřebitelské ceny rovněž rostly nejpomalejším tempem za posledních pět měsíců a pohybovaly se kolem nuly.
Klesající ceny podkopávají 4,8% růst ekonomiky v letošním roce, snižují zisky podniků a nutí je snižovat investice i mzdy. Čínská lidová banka sice několikrát snížila úrokové sazby a nabídla bankám více hotovosti, ale úřady jen těžko dokázaly podnítit větší zadlužování.
Politbyro slíbilo „razantně pozvednout spotřebu“ a podpořit domácí poptávku „ve všech aspektech“, aniž by přímo zmínilo problém deflace. To by mohlo naznačovat další kola programu cash-for-clunkers, který funguje jako poukázka na spotřebu a vybízí lidi k nákupu nové elektroniky se slevou výměnou za jejich staré výrobky.

Čínský premiér Li Kche-čchiang na pondělním setkání s šéfy významných mezinárodních ekonomických organizací v Pekingu, včetně Mezinárodního měnového fondu, který Čínu dlouhodobě vyzývá k rozšíření domácí poptávky, přislíbil nasazení „všech možných prostředků“ ke zvýšení spotřeby.
Posílená fiskální politika
I když nejnovější formulace o fiskální politice neznamená zásadní posun od „proaktivní“, která byla přijata v roce 2008, přidání slova „více“ signalizuje, že vládní výdaje budou zvýšeny. V pátečním komentáři státních médií se uvádí, že Peking má v příštím roce dostatečný prostor pro zvýšení rozpočtového deficitu.
Fiskální výdaje jsou všeobecně považovány za nejdůležitější prvek každého stimulačního balíčku, protože soukromá poptávka domácností a podniků se snížila. Zatímco vládní výdaje byly letos slabé, ministerstvo financí v listopadu spustilo záchranný program pro zadlužené místní samosprávy v hodnotě 1,4 bilionu dolarů, aby uvolnilo regionální úředníky a podpořilo růst.
Konkrétní údaje o vládním rozpočtu, včetně fiskálního deficitu a objemu dluhopisů, které plánuje vydat, budou pravděpodobně zveřejněny až v březnu během každoročního legislativního zasedání. Čtení politbyra však pravděpodobně zvýší očekávání ohledně těchto cílů.
„Prohlášení politbyra je velmi pozitivní,“ uvedl He Wei, čínský ekonom společnosti Gavekal Dragonomics. „Obsahuje vše, co si lidé přáli.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky