ByteDance má v USA doslova jeden problém za druhým
Zákaz TikToku je už na spadnutí
Dokáže to Trump zastavit?
Co byste měli vědět?
Americký odvolací soud v pátečním rozhodnutí zákon potvrdil. Soudci odmítli argument TikToku, že zákon je protiústavní, a konstatovali, že zákon „není v rozporu s prvním dodatkem Ústavy Spojených států“ ani „neporušuje pátý dodatek zaručující rovnou ochranu zákonů“.
Rozsudek znamená, že platforma je o krok blíže k tomu, aby od 19. ledna 2025 čelila zákazu v USA – pokud se jí nepodaří přesvědčit čínskou mateřskou společnost ByteDance, aby ji prodala a našla kupce. Po uplynutí této lhůty by americkým obchodům s aplikacemi a internetovým službám mohly hrozit vysoké pokuty za hostování TikToku, pokud nebude prodán. (Podle právních předpisů může Biden jednorázově prodloužit lhůtu.)
Zdroj: Unsplash
Společnost TikTok ve svém prohlášení uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
„Nejvyšší soud se v minulosti osvědčil při ochraně práva Američanů na svobodu projevu a my očekáváme, že tak učiní i v této důležité ústavní otázce,“ uvedl mluvčí společnosti Michael Hughes. „Zákaz TikToku byl bohužel koncipován a prosazen na základě nepřesných, chybných a hypotetických informací, což vedlo k otevřené cenzuře amerického lidu. Pokud nebude zákaz TikToku zastaven, umlčí 19. ledna 2025 hlasy více než 170 milionů Američanů zde v USA a po celém světě.“
Společnost ByteDance již dříve uvedla, že TikTok prodávat nebude.
Prezident Joe Biden v dubnu podepsal zákon, který požaduje, aby byla platforma prodána novému, nečínskému vlastníkovi, nebo byla ve Spojených státech zakázána, a to po letech obav Kapitolu, že ByteDance představuje riziko pro národní bezpečnost. Zákonodárci se obávali zejména toho, že ByteDance by mohla sdílet údaje o uživatelích s čínskou vládou za účelem sledování nebo že by čínská vláda mohla nutit společnost TikTok k algoritmu šíření propagandy.
Společnost TikTok podala v květnu žalobu na zablokování zákona s tím, že porušuje svobodu projevu jejích více než 170 milionů amerických uživatelů a nespravedlivě vyčleňuje tuto platformu. Soud tuto žalobu spojil s žalobami skupiny jednotlivých tvůrců TikToku.
Při zářijovém slyšení právníci americké vlády tvrdili, že algoritmus TikToku ovládá jeho čínská mateřská společnost a že by mohl být využit k ovlivňování amerických uživatelů.
Ve svém rozhodnutí tříčlenný senát amerického odvolacího soudu pro obvod District of Columbia uznal, že američtí uživatelé TikToku „vytvářejí a prohlížejí nejrůznější druhy svobodného projevu a zapojují se do něj navzájem i ve světě“.
Nicméně napsali, že „zčásti právě kvůli rozsáhlému dosahu této platformy Kongres a několik prezidentů rozhodli, že její vyjmutí z kontroly (Čínské lidové republiky) je nezbytné pro ochranu naší národní bezpečnosti“.
Závěr ve prospěch vlády USA
Páteční rozhodnutí soudu se do značné míry přiklonilo ke Kongresu a konstatovalo, že zákonodárci jednali v rámci svých ústavních pravomocí a při tvorbě zákona o TikToku postupovali odpovídajícím způsobem. Podle soudců se právní předpis „úzce“ zabýval konkrétním problémem vazeb TikToku na Čínu a „nepotlačuje obsah ani nevyžaduje určitou kombinaci obsahu“.
„Lidé ve Spojených státech by mohli i nadále svobodně číst a sdílet tolik propagandy ČLR (nebo jiného obsahu), kolik si přejí na TikToku nebo na jakékoli jiné platformě podle svého výběru,“ uvedli soudci. „To, na co zákon cílí, je schopnost ČLR skrytě manipulovat s obsahem. Takto chápané odůvodnění vlády je zcela v souladu s prvním dodatkem.“
Bez dojmu z protiargumentů společnosti TikTok soudci odmítli námitky společnosti týkající se obav vlády USA o národní bezpečnost. Uvedli, že TikTok pouze „polemizuje“ s tím, jak američtí úředníci charakterizovali jeho datové praktiky, a že TikTok při obhajobě shromažďování svých údajů „přehlíží les pro stromy“.
Klíčovým bodem případu byla navrhovaná dohoda s americkými úředníky pro národní bezpečnost, která by podle společnosti TikTok vyřešila potenciální obavy ze špehování. Během soudního sporu společnost TikTok naznačovala, že americká vláda jednala ve zlé víře, když několik měsíců vedla jednání, než náhle přerušila komunikaci a poté podpořila legislativu, kterou Biden nakonec podepsal. Právníci americké vlády mezitím reagovali, že návrh dohody nebyl dostatečný k vyřešení bezpečnostních obav.
V pátek se soudci postavili na stranu americké vlády ohledně jednání o dohodě a uvedli, že „nemohou vyčítat ani podsouvat“ rozhodnutí amerických úředníků, že návrh dohody s TikTokem nešel dostatečně daleko.
Hlavní analytička společnosti Emarketer Jasmine Enbergová označila rozsudek za „velký neúspěch, ale ještě ne konec cesty pro TikTok“.
„Pokud ani odvolání k Nejvyššímu soudu nedopadne ve prospěch TikToku a zákaz bude prosazen, způsobí to velké otřesy v sociálním prostředí, z nichž budou těžit Meta, YouTube a Snap, zatímco tvůrci obsahu a malé podniky, které se na aplikaci spoléhají, budou poškozeni,“ napsala Enbergová v e-mailu.
Zdroj: Getty Images
Příznivci TikToku
Patrick Toomey, zástupce ředitele projektu ACLU pro národní bezpečnost, ve svém prohlášení po vydání rozsudku uvedl, že „rozsudek vytváří chybný a nebezpečný precedens“.
„Zákaz TikToku hrubě porušuje práva podle prvního dodatku k ústavě milionů Američanů, kteří tuto aplikaci používají k vyjadřování a komunikaci s lidmi po celém světě,“ uvedl Toomey. „Vláda nemůže uzavřít celou komunikační platformu, pokud nepředstavuje mimořádně vážnou a bezprostřední škodu, a o tom zde nejsou žádné důkazy.“
Na rozhodnutí soudu v pátek ráno rychle zareagovali také uživatelé TikToku.
„To je šílené,“ uvedl jeden uživatel ve videu zveřejněném na platformě. „Nechci, aby (generální ředitel společnosti Meta) Mark Zuckerberg vlastnil TikTok, to mi náladu nezlepší.“ (Nic nenasvědčuje tomu, že by Zuckerberg, který má vlastní funkci podobnou TikToku v Instagram Reels, usiloval o koupi platformy od ByteDance nebo že by jakákoli snaha o to prošla u amerických antimonopolních úřadů.)
„Stále doufám, že TikTok nebude ve Spojených státech zakázán, ale v současné době to nevypadá dobře,“ uvedl další uživatel .
Pokud se TikToku nepodaří úspěšně podat odvolání nebo se oddělit od ByteDance, zákaz by mohl vstoupit v platnost den před inaugurací zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.
Ačkoli to byl právě Trump, kdo se poprvé pokusil zakázat TikTok ve Spojených státech během svého předchozího funkčního období, nedávno naznačil, že aplikaci již zakázat nechce.
V březnu Trump na sociální síti Truth Social napsal, že je proti zákazu TikToku, protože by to jen posílilo jeho oborového konkurenta Facebook a Zuckerberga, kterého Trump – bez důkazů – obvinil z vměšování do prezidentských voleb v roce 2020 a pohrozil mu „doživotním vězením“. (Zuckerberg se zase snaží s Trumpem budovat mosty, blahopřál mu k vítězství ve volbách v roce 2024 a setkal se s Trumpem v Mar-a-Lago).
Trump v červnu dodal – ve videu zveřejněném na samotné platformě -, že by „TikTok nikdy nezakázal“.
Není však jasné, zda se mu podaří zákon zrušit, nebo zda najde způsob, jak ho obejít.
Americký odvolací soud v pátečním rozhodnutí zákon potvrdil. Soudci odmítli argument TikToku, že zákon je protiústavní, a konstatovali, že zákon „není v rozporu s prvním dodatkem Ústavy Spojených států“ ani „neporušuje pátý dodatek zaručující rovnou ochranu zákonů“.Rozsudek znamená, že platforma je o krok blíže k tomu, aby od 19. ledna 2025 čelila zákazu v USA – pokud se jí nepodaří přesvědčit čínskou mateřskou společnost ByteDance, aby ji prodala a našla kupce. Po uplynutí této lhůty by americkým obchodům s aplikacemi a internetovým službám mohly hrozit vysoké pokuty za hostování TikToku, pokud nebude prodán. Společnost TikTok ve svém prohlášení uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.„Nejvyšší soud se v minulosti osvědčil při ochraně práva Američanů na svobodu projevu a my očekáváme, že tak učiní i v této důležité ústavní otázce,“ uvedl mluvčí společnosti Michael Hughes. „Zákaz TikToku byl bohužel koncipován a prosazen na základě nepřesných, chybných a hypotetických informací, což vedlo k otevřené cenzuře amerického lidu. Pokud nebude zákaz TikToku zastaven, umlčí 19. ledna 2025 hlasy více než 170 milionů Američanů zde v USA a po celém světě.“Společnost ByteDance již dříve uvedla, že TikTok prodávat nebude.Prezident Joe Biden v dubnu podepsal zákon, který požaduje, aby byla platforma prodána novému, nečínskému vlastníkovi, nebo byla ve Spojených státech zakázána, a to po letech obav Kapitolu, že ByteDance představuje riziko pro národní bezpečnost. Zákonodárci se obávali zejména toho, že ByteDance by mohla sdílet údaje o uživatelích s čínskou vládou za účelem sledování nebo že by čínská vláda mohla nutit společnost TikTok k algoritmu šíření propagandy.Společnost TikTok podala v květnu žalobu na zablokování zákona s tím, že porušuje svobodu projevu jejích více než 170 milionů amerických uživatelů a nespravedlivě vyčleňuje tuto platformu. Soud tuto žalobu spojil s žalobami skupiny jednotlivých tvůrců TikToku.Při zářijovém slyšení právníci americké vlády tvrdili, že algoritmus TikToku ovládá jeho čínská mateřská společnost a že by mohl být využit k ovlivňování amerických uživatelů.Ve svém rozhodnutí tříčlenný senát amerického odvolacího soudu pro obvod District of Columbia uznal, že američtí uživatelé TikToku „vytvářejí a prohlížejí nejrůznější druhy svobodného projevu a zapojují se do něj navzájem i ve světě“.Nicméně napsali, že „zčásti právě kvůli rozsáhlému dosahu této platformy Kongres a několik prezidentů rozhodli, že její vyjmutí z kontroly je nezbytné pro ochranu naší národní bezpečnosti“.Závěr ve prospěch vlády USAPáteční rozhodnutí soudu se do značné míry přiklonilo ke Kongresu a konstatovalo, že zákonodárci jednali v rámci svých ústavních pravomocí a při tvorbě zákona o TikToku postupovali odpovídajícím způsobem. Podle soudců se právní předpis „úzce“ zabýval konkrétním problémem vazeb TikToku na Čínu a „nepotlačuje obsah ani nevyžaduje určitou kombinaci obsahu“.„Lidé ve Spojených státech by mohli i nadále svobodně číst a sdílet tolik propagandy ČLR , kolik si přejí na TikToku nebo na jakékoli jiné platformě podle svého výběru,“ uvedli soudci. „To, na co zákon cílí, je schopnost ČLR skrytě manipulovat s obsahem. Takto chápané odůvodnění vlády je zcela v souladu s prvním dodatkem.“Bez dojmu z protiargumentů společnosti TikTok soudci odmítli námitky společnosti týkající se obav vlády USA o národní bezpečnost. Uvedli, že TikTok pouze „polemizuje“ s tím, jak američtí úředníci charakterizovali jeho datové praktiky, a že TikTok při obhajobě shromažďování svých údajů „přehlíží les pro stromy“.Klíčovým bodem případu byla navrhovaná dohoda s americkými úředníky pro národní bezpečnost, která by podle společnosti TikTok vyřešila potenciální obavy ze špehování. Během soudního sporu společnost TikTok naznačovala, že americká vláda jednala ve zlé víře, když několik měsíců vedla jednání, než náhle přerušila komunikaci a poté podpořila legislativu, kterou Biden nakonec podepsal. Právníci americké vlády mezitím reagovali, že návrh dohody nebyl dostatečný k vyřešení bezpečnostních obav.V pátek se soudci postavili na stranu americké vlády ohledně jednání o dohodě a uvedli, že „nemohou vyčítat ani podsouvat“ rozhodnutí amerických úředníků, že návrh dohody s TikTokem nešel dostatečně daleko.Hlavní analytička společnosti Emarketer Jasmine Enbergová označila rozsudek za „velký neúspěch, ale ještě ne konec cesty pro TikTok“.„Pokud ani odvolání k Nejvyššímu soudu nedopadne ve prospěch TikToku a zákaz bude prosazen, způsobí to velké otřesy v sociálním prostředí, z nichž budou těžit Meta, YouTube a Snap, zatímco tvůrci obsahu a malé podniky, které se na aplikaci spoléhají, budou poškozeni,“ napsala Enbergová v e-mailu.Příznivci TikTokuPatrick Toomey, zástupce ředitele projektu ACLU pro národní bezpečnost, ve svém prohlášení po vydání rozsudku uvedl, že „rozsudek vytváří chybný a nebezpečný precedens“.„Zákaz TikToku hrubě porušuje práva podle prvního dodatku k ústavě milionů Američanů, kteří tuto aplikaci používají k vyjadřování a komunikaci s lidmi po celém světě,“ uvedl Toomey. „Vláda nemůže uzavřít celou komunikační platformu, pokud nepředstavuje mimořádně vážnou a bezprostřední škodu, a o tom zde nejsou žádné důkazy.“Na rozhodnutí soudu v pátek ráno rychle zareagovali také uživatelé TikToku.„To je šílené,“ uvedl jeden uživatel ve videu zveřejněném na platformě. „Nechci, aby Mark Zuckerberg vlastnil TikTok, to mi náladu nezlepší.“ „Stále doufám, že TikTok nebude ve Spojených státech zakázán, ale v současné době to nevypadá dobře,“ uvedl další uživatel .Pokud se TikToku nepodaří úspěšně podat odvolání nebo se oddělit od ByteDance, zákaz by mohl vstoupit v platnost den před inaugurací zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.Ačkoli to byl právě Trump, kdo se poprvé pokusil zakázat TikTok ve Spojených státech během svého předchozího funkčního období, nedávno naznačil, že aplikaci již zakázat nechce.V březnu Trump na sociální síti Truth Social napsal, že je proti zákazu TikToku, protože by to jen posílilo jeho oborového konkurenta Facebook a Zuckerberga, kterého Trump – bez důkazů – obvinil z vměšování do prezidentských voleb v roce 2020 a pohrozil mu „doživotním vězením“. .Trump v červnu dodal – ve videu zveřejněném na samotné platformě -, že by „TikTok nikdy nezakázal“.Není však jasné, zda se mu podaří zákon zrušit, nebo zda najde způsob, jak ho obejít.