Klíčové body
- Asijské akcie oslabily kvůli obavám z eskalace obchodního napětí mezi USA a Čínou
- Hongkongské a čínské trhy klesly, zatímco jen a zlato posílily jako bezpečná aktiva
- Spojené státy a Čína si vyměnily odvetná obchodní opatření, což vyvolalo nejistotu mezi investory
- Komodity se dostaly pod tlak, ropa klesla, ale zlato dosáhlo nového historického maxima
Hongkongské akcie klesly, zatímco ukazatel asijských akcií odevzdal část svého náskoku, když se čínský trh ve středu znovu otevřel po svátcích lunárního nového roku. Kontrakty na americké a evropské akcie klesly poté, co se mateřská společnost Google Alphabet Inc. a Advanced Micro Devices Inc. v prodlouženém obchodování propadly. Jen vůči dolaru posílil a zlato vzrostlo na rekordní úroveň díky poptávce po útočištích.
Investoři snižují riziko, protože nejistota zůstává vysoká v souvislosti s rychlou odvetou Pekingu na 10% clo na dovoz z Číny ze strany USA. První salvy v nejnovější obchodní válce mezi USA a Čínou jasně ukázaly, že Si Ťin-pching zaujímá opatrnější přístup než během prvního funkčního období Donalda Trumpa.
„Obchodní vztahy mezi USA a Čínou zůstávají rizikem, i když pokud by se 10% americké clo a čínská reakční opatření odložila, bude to pro trh dobré,“ uvedl Kenny Wen, vedoucí investiční strategie ve společnosti KGI Asia Ltd. „Na druhou stranu se spory mohou opět vyhrotit.“

V souvislosti s rostoucím obchodním napětím americká pošta uvedla, že dočasně pozastavuje příchozí mezinárodní zásilky z Číny a hongkongské pošty. Není sice jasné, co tento krok vyvolalo, ale přichází poté, co Trump zrušil pravidlo „de minimis“ pro Čínu, které dříve umožňovalo bezcelní vstup malých balíčků do 800 USD do USA.
„Na trhu je nyní větší makro riziko, protože všechny tyto kroky se zdají být eskalací obchodní války mezi USA a Čínou,“ uvedl Nick Twidale, hlavní analytik společnosti AT Global Markets.
Trump novinářům řekl, že s rozhovorem se Siem nespěchá a že s čínským prezidentem promluví ve vhodnou dobu.
„Zpoždění v americko-čínských obchodních jednáních může způsobit určitou krátkodobou volatilitu na čínských trzích,“ uvedl Marvin Chen, analytik agentury Bloomberg Intelligence. „Trump však ukázal, že jednání jsou možná.“
Zatímco čínskou reakci na tykání s USA považovali někteří investoři za uvážlivou reakci, která má zabránit plnohodnotné roztržce, jiní se obávají, že slabší než očekávané údaje o výrobní aktivitě a znehodnocení jüanu by mohly zatížit čínské akcie.
Podle soukromého průzkumu aktivita v čínských službách nečekaně zpomalila a zároveň prodloužila svou několikaměsíční růstovou sérii, protože poptávku podpořila jedna z nejrušnějších výdajových sezón v zemi kolem lunárního nového roku.

Čína nadále podporovala jüan stanovením denního referenčního kurzu měny na úrovni silnější než 7,2 za dolar, když obchodní válka se Spojenými státy zvýšila tlak na znehodnocování jüanu.
Jinde japonské akcie ustoupily a smazaly své ranní zisky, protože jen vůči dolaru posílil. Jeny posilovaly v důsledku očekávání, že Bank of Japan bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, a to v návaznosti na silné domácí údaje o mzdách a vládní komentáře k inflaci.
V komoditním sektoru ropa klesla, když obavy, že obchodní válka poškodí globální růst, převážily nad oznámením o zpřísnění sankcí vůči Íránu. Zlaté kovy dosáhly historického maxima nad 2 854 USD za unci.
Klíčové události a tržní pohyby tohoto týdne
Tento týden se zaměřuje na důležitá data z Eurozóny i USA. Ve středu budou zveřejněny údaje HCOB PMI ve službách a PPI pro eurozónu, obchodní data z USA a vystoupí několik představitelů Fedu. Ve čtvrtek se pozornost soustředí na maloobchodní tržby v eurozóně, rozhodnutí o úrokových sazbách ve Spojeném království, žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA a na vystoupení dalších členů Fedu. Významné události týdne uzavře páteční zveřejnění mezd mimo zemědělský sektor v USA, nezaměstnanosti a spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity.
Na trzích klesly futures na index S&P 500 o 0,5 %, zatímco japonský Topix stagnoval. Australský index S&P/ASX 200 vzrostl o 0,6 %, zatímco Hang Seng a Shanghai Composite ztratily 0,7 % a 0,4 %. Futures na Euro Stoxx 50 poklesly o 0,4 %.
V oblasti měn zůstal Bloomberg Dollar Spot Index stabilní, japonský jen vzrostl o 0,8 % na 153,17 za dolar, zatímco euro a zámořský jüan zaznamenaly jen minimální pohyby.
Kryptoměny posílily, bitcoin vzrostl o 1,7 % na 98 131,15 USD a ether o 3,2 % na 2 725,08 USD.
Na dluhopisovém trhu se výnos desetiletých státních dluhopisů USA drží na 4,51 %, zatímco australské desetileté dluhopisy klesly o pět bazických bodů na 4,37 %.
Komodity zaznamenaly smíšený vývoj – ropa WTI klesla o 0,4 % na 72,44 USD za barel, zatímco cena spotového zlata stoupla o 0,3 % na 2 852,18 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky