Klíčové body
- Si Ťin-pching hostil Jacka Ma a další podnikatele, aby vyjádřil podporu čínskému soukromému sektoru
- Setkání signalizovalo změnu přístupu Pekingu k podnikatelům po letech přísnějších regulací
- Akcie čínských technologických společností reagovaly na summit kolísáním, investoři čekají na konkrétní opatření
- Alibaba a další firmy se nyní zaměřují na umělou inteligenci jako klíčovou oblast růstu
Vůdce země přilákal mnoho největších jmen čínského byznysu posledních deseti let, která zastupují odvětví od výroby čipů a elektromobilů až po umělou inteligenci. Summit ukázal mírnější postoj Pekingu vůči společnostem ze soukromého sektoru, které pohánějí většinu ekonomiky země, právě v době, kdy Washington stupňuje potenciálně oslabující kampaň globálních cel.
Si Ťin-pching přednesl projev poté, co vyslechl zástupce firem včetně miliardáře Alibaba Group Holding Ltd., Wang Xinga ze společnosti Meituan a šéfa Xiaomi Corp. Lei Juna, informovala státní média. Přítomni byli také Wang Xingxing z robotického startupu Unitree a zakladatel společnosti Huawei Technologies Co Ren Zhengfei – považovaní za klíčové postavy čínské ambice snížit svou závislost na amerických technologiích.
Podle osoby obeznámené se schůzkou se zúčastnil i zakladatel společnosti Tencent Holdings Ltd. Pony Ma, jehož WeChat je průkopníkem konceptu „superaplikace“, který od té doby chválí Elon Musk. Ke shromáždění se připojili i Wang Chuanfu ze společnosti BYD Co. a Robin Zeng ze společnosti Contemporary Amperex Technology Co Ltd., kteří zdůraznili rychlý vzestup Číny v oblasti elektromobilů.

„Je to nejsilnější signál, který Čína mohla vydat, aby posílila společenskou důvěru. Skutečnost, že se na setkání s podnikateli dostaví sám Si Ťin-pching, podtrhuje politický význam tohoto setkání,“ uvedl You Chuanman, docent na Právnické fakultě Singapurské univerzity sociálních věd.
Čínské akcie, které v uplynulém měsíci prudce vzrostly, poháněné nástupem modelu umělé inteligence DeepSeek, v pondělí kolísaly mezi zisky a ztrátami. Investoři čekají na podrobnosti o tom, co se vlastně v Siově přítomnosti odehrálo – státní média se držela hlavně identifikace vedoucích pracovníků, nikoli jejich komentářů. Významnou výjimkou byla společnost Tencent, která zaznamenala čtyřleté maximum poté, co debutovala s populárním modelem R1 společnosti DeepSeek na WeChatu.
„Někteří investoři se rozhodli vydělat,“ řekl Šen Meng, ředitel butikové investiční banky Chanson & Co. „To, zda bude existovat další prostor pro růst, závisí na tom, jaká podpůrná opatření budou zavedena, a je těžké, aby se účinky těchto opatření projevily během krátké doby.“
Jack Ma byl nejznámější obětí Siova zákroku proti internetovému a soukromému sektoru v roce 2020, kdy úřady zmařily velkolepou primární nabídku akcií společnosti Ant Group Co, spřízněné s Alibabou. Tato epizoda odstartovala několikaletou kampaň, jejímž cílem bylo zpřísnit státní kontrolu nad druhou největší ekonomikou světa, omezit národní miliardářskou třídu a přesunout zdroje směrem k Siovým prioritám od národní bezpečnosti k technologické soběstačnosti. Výřečný podnikatel zmizel z očí veřejnosti.

V poslední době však úřady zaujaly méně bojovný přístup, protože čínská ekonomika zpomalila a společnosti se přizpůsobily Siově snaze o vedoucí postavení v oblastech, jako je umělá inteligence.
Vlastní model Qwen společnosti Alibaba si vedl dobře v oficiálních srovnávacích testech a signalizoval rostoucí význam společnosti v této oblasti. A společnost Apple Inc. začleňuje svou technologii umělé inteligence do čínských iPhonů, což je projevem důvěry v její rostoucí zdatnost v této oblasti.
„Je to spíše „politika umožňující“ než změna o 180 stupňů,“ řekl You. „Čína se od přehnané regulace trhu s nemovitostmi a soukromého sektoru před Covidem přeorientovala na uvolňování pozitivních politických signálů pro soukromou ekonomiku. Zaznamenali jsme pokračující změnu tónu ze strany Pekingu vůči soukromému sektoru: toleranci, zlepšení a povzbuzení.“
Zatím není jasné, do jaké míry plánují úřady změnit svůj postoj vůči soukromému sektoru. Projev podpory ze strany Si by téměř jistě dodal olej do ohně rally na akciových trzích a oživil živočišnou náladu mezi podnikateli, ale hodně by záleželo na tom, zda by úřady následovaly konkrétnější politické kroky.
Jen málo čínských pozorovatelů očekává, že se vláda vrátí ke svému postoji před rokem 2020, a to i přesto, že se snaží posílit ekonomiku pro případnou obchodní válku s USA pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.
Žádná podnikatelská osobnost nevystihuje vzestupy a pády čínského soukromého sektoru lépe než Jack Ma, bývalý učitel angličtiny, který v roce 1999 vytvořil Alibabu ze svého bytu u jezera. Alibaba porazila zahraniční konkurenty včetně eBay Inc. a poté se rozrostla v největší čínskou společnost, což Maovi zajistilo pověst giganta soukromého průmyslu a technologických inovací.
V roce 2015, rok poté, co Alibaba uskutečnila tehdy největší primární veřejnou nabídku akcií na světě, se Si a Ma setkali na okraj amerického podnikatelského summitu, kterého se zúčastnili i zahraniční manažeři jako Tim Cook a Mark Zuckerberg. V témže roce se dvojice setkala na každoročním, vládou sponzorovaném setkání internetových úředníků a vedoucích pracovníků ve Wu-čenu.

V roce 2020 však Ma vystoupil na pódiu šanghajské konference a spustil dnes již proslulou veřejnou tirádu proti státnímu finančnímu sektoru a regulačním orgánům, která popudila vrcholné představitele v Pekingu. Ti ohromili Wall Street tím, že o několik dní později zastavili IPO společnosti Ant – v té době největší tržní debut na světě – a poté zahájili útok proti zbytku jeho impéria.
Ma, který byl nejvýznamnějším čínským podnikatelem, se během několika následujících let z veřejnosti do značné míry vytratil. Postupně se objevoval zhruba od roku 2023 s občasnými návštěvami areálu Alibaby, včetně jedné z nich minulý týden, a také s příspěvky na interním fóru zaměstnanců společnosti.
Setkání se Siem může být pro Alibabu, která si v roce 2023 znepřátelila investory tím, že představila velkolepý plán rozdělení na několik nezávislých vedoucích odvětví, aby o několik měsíců později tento plán zrušila a vyměnila klíčové vedoucí pracovníky, velkým impulsem k obratu.
V roce 2024 se Joe Tsai a Eddie Wu – dva z Maových prvních poručíků – rozhodli vsadit na umělou inteligenci. Pokrok Alibaby v této oblasti pomohl společnosti získat v letošním roce tržní hodnotu přes 90 miliard dolarů.
Alibaba Group Holding Limited
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky