Klíčové body
- Síla dolaru a obchodní opatření USA zvyšují nejistotu na rozvíjejících se trzích, což omezuje zájem o místní dluhopisy
- Investoři stahují prostředky z dluhopisových fondů v místních měnách, zatímco roste aktivita krátkých prodejců sázejících na další pokles
- Oslabení obchodních vztahů a posilující dolar komplikují situaci, přičemž investoři upřednostňují bezpečnější aktiva v tvrdých měnách
Posilující americký dolar a obchodní opatření USA vedená prezidentem Donaldem Trumpem zvyšují nejistotu na trzích, což nutí investory i centrální bankéře přehodnotit své strategie.
Tento vývoj je spojen s pevnou politikou Federálního rezervního systému, který prozatím odmítá zahájit snižování úrokových sazeb. Předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že „centrální bankéři nespěchají“ se změnou měnové politiky, čímž narušil očekávání rychlého zlepšení situace na finančních trzích.
Centrální banky drží sazby stabilní
V posledních týdnech několik zemí, jako například Chile, Srí Lanka a Maďarsko, ponechalo úrokové sazby beze změny, aby ochránily své ekonomiky před rostoucí inflací a vnějšími šoky. Situaci však komplikuje obchodní válka mezi Spojenými státy a jejich klíčovými obchodními partnery. Kanada a Mexiko oznámily odvetná cla na americké zboží poté, co Trump zavedl 25% clo na jejich výrobky. Čína rovněž pohrozila vlastními protiopatřeními na americký export.

Investoři na tuto nejistotu reagují snižováním expozice vůči dluhopisům v místních měnách a preferují bezpečnější alternativy, jako jsou dluhopisy v tvrdých měnách, především v amerických dolarech. Podle Amera Bisata z BlackRock Inc. je současná situace nejasná. „Bez jistoty ohledně vývoje sazeb a dolaru jsme nyní v roli rukojmích,“ uvedl.
Investoři od začátku roku stáhli téměř miliardu dolarů z fondů zaměřených na místní dluhopisy rozvíjejících se trhů. Největší odliv nastal krátce po Trumpově nástupu do funkce. Současně s tím roste aktivita krátkých prodejců, kteří vsázejí na další pokles těchto aktiv. Sázky proti státním dluhopisům v místních měnách dosáhly nejvyšší úrovně za poslední dva roky.
Podle údajů agentury Bloomberg jsou výnosy z dluhopisů v místních měnách rozvíjejících se zemí nižší než výnosy amerických státních dluhopisů. Tento nepoměr oslabuje zájem investorů o rizikovější trhy. „Vzhledem k aktuálním rizikům je nyní logické upřednostnit dluhopisy v tvrdé měně,“ říká Peter Yanulis z Loomis Sayles.
Podobně jako investoři jsou pod tlakem i centrální bankéři. Nejistota kolem sazeb Fedu a obchodní politiky USA omezuje jejich možnosti reagovat na vývoj inflace a měnového kurzu. „Rozvojové měny mohou sloužit jako úleva proti vnějším tlakům,“ uvedl Samy Muaddi z T. Rowe Price. V Kolumbii například centrální banka pozastavila snižování sazeb kvůli obavám z fiskálního deficitu a možných důsledků amerických cel.
Analytik Ivan Stambulský z Barclays upozorňuje, že situace v některých zemích, jako je Kolumbie, přidává další vrstvy nejistoty. „Centrální banky nyní pečlivě zvažují rizika spojená s výprodejem měn, což komplikuje jejich rozhodování,“ uvedl Stambulský.
Obchodní napětí a vliv na dolar
Trumpova opatření podporují sílu dolaru, což zvyšuje tlak na rozvíjející se trhy. Silná americká měna snižuje konkurenceschopnost exportu z těchto ekonomik a omezuje schopnost Fedu snižovat sazby. Tato situace negativně ovlivňuje také inflaci v zemích závislých na vývozu.
Společnost JPMorgan Chase and Co. zůstává podvážená vůči místním dluhopisům rozvíjejících se trhů, protože se domnívá, že rizikové prémie nejsou dostatečně vysoké. Claudia Calichová z M&G Investment Management však vidí příležitosti v Latinské Americe, kde nízké ocenění měn může umožnit lepší výkonnost.
Někteří investoři se již začali znovu zaměřovat na rozvíjející se trhy. Dan Shaykevich z Vanguard například zvýšil expozici vůči měnám v Latinské Americe, střední Evropě a Africe, i když vůči asijským měnám zůstává opatrný. „Až příliv na EM konečně obrátí, bude zde v prostředí slabého dolaru dostatek prostoru pro lepší výkonnost,“ dodává Yanulis.

Výhled pro rozvíjející se trhy
I když aktuální situace nevypadá pro místní dluhopisy rozvíjejících se trhů příznivě, odborníci se shodují, že klíčový faktor nyní spočívá ve vývoji obchodních vztahů a síle dolaru. Pokud by se obchodní napětí zmírnilo a dolar oslabil, mohlo by to vytvořit příležitosti pro návrat investorů na tyto trhy. Do té doby zůstávají naděje na oživení místního dluhu omezené a investoři se soustředí na bezpečnější alternativy.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky