Klíčové body
- Prudký nárůst cen kávy o 70 % způsobil zpomalení globálního obchodu, protože obchodníci a pražírny omezují nákupy
- Očekává se 30% pokles cen do konce roku díky předpokládané silné brazilské úrodě a omezené poptávce
- Sklady kávy v USA pracují s poloviční kapacitou, některé firmy ruší nájemní smlouvy kvůli poklesu poptávky
- Vyšší ceny vedou k rozšiřování plantáží v Indii, Ugandě a Brazílii, což může v budoucnu stabilizovat trh
To bylo hlavním tématem diskuse na nedávno skončeném výročním sjezdu Národní kávové asociace USA, který se konal v Houstonu, kde zástupci odvětví vyjádřili šok nad 70% nárůstem cen futures na kávu Arabica na burze ICE od listopadu. Burza ICE je známá jako měřítko pro globální obchody s kávou.
Generální ředitel společnosti ELCAFE C.A. v Ekvádoru Renan Chueiri vyjádřil nad současnou situací znepokojení. Poznamenal, že je to poprvé, co jeho podnik na výrobu instantní kávy neprodal do března celou svou očekávanou roční produkci. Obvykle v tomto ročním období již očekávanou roční produkci prodávají. Uvedl, že “zatím jsme prodali méně než 30 % produkce”. Podle Chueiriho zvýšení cen kávy negativně ovlivňuje peněžní toky zákazníků, kteří tak nemají dostatek peněz na nákup potřebného množství.

Tento nárůst cen kávy má prý kořeny ve snížené produkci v klíčových oblastech pěstování kávy, zejména v Brazílii, která je největším světovým producentem kávy. To vedlo k omezené dostupnosti kávových zrn, což způsobilo prudký nárůst cen. Jeden zprostředkovatel kávy, který se rozhodl zůstat v anonymitě kvůli citlivé povaze tématu, poznamenal, že se nikdo nechce vystavovat kvůli nejistotě, která trh zahaluje. Obchodníci proto nyní nakupují “z ruky do úst”, což je postup, kdy nakupují jen to, co momentálně potřebují, a vyhýbají se vytváření zásob. Dodal, že většina nedávných obchodů v Brazílii probíhá konzervativně.
Makléř vysvětlil, že obchody s kávou se v současné době uzavírají za konzervativních podmínek, kdy se zákazník do sedmi dnů od uzavření obchodu vydá na farmu nebo do skladu a zkontroluje kvalitu kávy. Pokud kvalita vyhovuje, je platba provedena na místě a zákazník s kávou odjíždí.
Nedávný průzkum agentury Reuters předpověděl, že do konce roku by ceny kávy Arabica mohly zaznamenat 30% pokles. Důvodem je očekávané omezení poptávky v důsledku vysokých cen a prvních ukazatelů, které naznačují potenciálně velkou brazilskou úrodu v příštím roce.
Dokud však nedojde k výraznému poklesu cen, čeká kávový průmysl náročné období. Generální ředitel významné pražírny ve Spojených státech, tedy v zemi, kde se vypije nejvíce kávy na světě, zdůraznil, že někteří jeho klienti se obávají o své přežití v tomto odvětví. Nedávné zvýšení cen v nich vyvolalo obavy, zda budou schopni prodávat své výrobky. Jednání o prodeji kávy se příliš dlouho protahují a v důsledku toho se zásoby kávy v uličkách supermarketů a obchodů s potravinami vyčerpávají.
“Prožíváme noční můru,” řekl nejmenovaný generální ředitel se znatelnými obavami. Zdůraznil, že supermarkety a obchody s potravinami se brání zvýšení cen, které pražírny požadují.
Vedoucí pracovník jedné z velkých společností v oblasti skladování prozradil, že sklady kávy v blízkosti přístavů v USA – kam se dovážejí kávová zrna ze Střední a Jižní Ameriky – v současné době pracují s polovičním objemem než obvykle. Zmínil také, že některé skladovací společnosti dokonce předčasně ukončují své nájemní smlouvy a vracejí sila jejich majitelům kvůli snížené poptávce.
Co se týče obchodování s kávou, Michael Von Luehrte, majitel makléřské společnosti MVLcoffee, předpokládal možnou konsolidaci. Pozoroval, že společnosti s větším kapitálem budou mít navrch, protože budou moci zvýšit objemy obchodování, zatímco ostatní budou mít problémy kvůli sníženému financování.

Vedle těchto náročných okolností zmínil Louis Dreyfus, obchodník s komoditami, v prezentaci na konferenci, že díky vyšším cenám dochází k rozšiřování osevních ploch kávy v zemích, jako je Indie, Uganda, Etiopie a Brazílie. Domnívá se, že pokud Brazílie úspěšně dodá velkou úrodu, mohlo by to v kombinaci s nově osázenými plochami vést k výraznému poklesu cen.
Závěrem lze říci, že kávový průmysl čeká nejistá budoucnost. Vysoké ceny vedou ke konzervativnímu přístupu k nákupům a zatěžují dodavatelský řetězec v odvětví, což pociťují společnosti po celém světě, od obchodníků až po maloobchodníky. To, zda se odvětví dokáže zotavit a jak brzy, bude do značné míry záviset na nabídce z klíčových regionů produkujících kávu a na chování celosvětové spotřeby kávy.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky