Klíčové body
- Ceny futures na zemní plyn TTF mohou naznačit, kdy se blíží mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou
- Rusko a Ukrajina se dohodly na 30denním zastavení útoků na energetickou infrastrukturu jako krok ke snížení napětí
- Pokles cen plynu v Evropě může znamenat obnovu ruských dodávek, což by oslabilo americký LNG sektor
Podle analytiků je nejlepším tržním signálem pro důvěryhodnou mírovou dohodu nizozemský futures kontrakt na zemní plyn TTF, který dlouhodobě odráží očekávání trhu ohledně dodávek ruského plynu do Evropy.
Trhy s energií v úterý reagovaly poměrně mírně na zprávu, že Rusko a Ukrajina dosáhly částečné dohody o pozastavení útoků na energetickou infrastrukturu. Tento krok byl interpretován jako první náznak možné deeskalace konfliktu, avšak k širšímu míru stále zbývá dlouhá cesta.
Podle Manishe Raje, výkonného ředitele společnosti Velandera Energy Partners, jakékoli budoucí zvýšení ruské produkce energie se bude pravděpodobně projevovat především v oblasti zemního plynu, neboť jeho export do Evropy výrazně poklesl od začátku války na Ukrajině.

Dohoda o omezení útoků na infrastrukturu
Zásadním momentem v aktuálním vývoji byl telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací se USA a Rusko dohodly, že posun k míru začne zastavením útoků na energetickou infrastrukturu a technickými jednáními o možném námořním příměří v Černém moři.
Ačkoli Putin odmítl širší příměří, přijal návrh, aby se obě strany na 30 dní vyvarovaly cílených útoků na klíčovou energetickou infrastrukturu. Tento krok byl investory vnímán jako snížení geopolitického rizika, což následně ovlivnilo i vývoj na energetických trzích. Analytik Terry Haines ze společnosti Pangaea Policy uvedl, že se jedná o pozitivní signál, který však zatím neznamená zásadní změnu ve vývoji konfliktu.
Futures na zemní plyn jako indikátor vývoje
Podle Roberta Yawgera, ředitele energetických futures ve společnosti Mizuho Securities USA, je nizozemský TTF kontrakt nejlepším indikátorem toho, zda se blíží skutečná mírová dohoda. Pokud by byla dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou skutečně důvěryhodná, mohlo by to otevřít cestu k obnovení ruských dodávek plynu do Evropy.
Yawger upozornil na to, že už v pondělí ceny TTF plynu klesly o 4,95 %, přičemž během tří ze čtyř posledních dnů zaznamenaly pokles o celé procento. Tento trend naznačuje, že trhy už nyní spekulují o možné změně energetického uspořádání v Evropě.
Dopady na americký trh s plynem
Obnovení ruských dodávek plynu by mohlo mít negativní dopad na americký trh se zkapalněným zemním plynem
Podle Garyho Cunninghama, analytika ze společnosti Tradition Energy, byly plynovody mezi Ruskem a Evropou dlouho základním pilířem evropské energetiky. I po vypuknutí války zůstávaly částečně v provozu, avšak v prosinci vypršela dlouhodobá dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou, což vedlo k dalšímu omezení toků.
Cunningham zdůraznil, že pokud by došlo k obnovení dodávek, evropské trhy s plynem by mohly zaznamenat mírný pokles cen, a to nejen u plynu, ale i u elektřiny. Na začátku února přitom futures kontrakty na zemní plyn TTF dosáhly dvouletého maxima, což odráželo přetrvávající napětí a obavy z nedostatku dodávek.

Dopad na trh s ropou
Co se týče trhu s ropou, zde je situace odlišná. Vývoj závisí hlavně na tom, zda by uvolnění vztahů mezi Ruskem a Západem vedlo ke zmírnění amerických a evropských sankcí na ruský ropný sektor. Cunningham uvedl, že by to mohlo uvolnit více ruské ropy na trh, ale dopad na ceny by byl menší než v případě plynu.
Od začátku sankcí Rusko dokázalo najít alternativní kupce, mezi které patří Čína a Indie. I kdyby tedy došlo k částečnému zmírnění sankcí, nabídka ruské ropy by se nezvýšila natolik, aby výrazně ovlivnila globální trh.
Podle Manishe Raje se Rusko vůči USA v poslední době otepluje „rekordním tempem“, ale stále zůstává otázkou, jak rychle by se mohla jeho produkce energie vrátit na původní úroveň. Pokud by americké sankce byly zmírněny, přebytek ruské ropy by mohl vytvořit tlak na pokles cen, avšak souběžné zpřísnění sankcí na Írán a Venezuelu by tento efekt mohlo částečně vykompenzovat.
Přestože současný vývoj naznačuje určitou míru ochoty k jednání, situace zůstává nejistá. Trhy s plynem a ropou však mohou nabídnout důležité signály o tom, jak se konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou bude vyvíjet.
Největší dopad by měl případný návrat ruského plynu na evropský trh, který by mohl snížit ceny energií, oslabit americký LNG sektor a přispět k širším ekonomickým změnám. U ropy je situace méně jasná, protože Rusko si již zajistilo alternativní odběratele, což snižuje dopad případného zmírnění západních sankcí.
Ačkoli dohoda o dočasném příměří je krokem správným směrem, k plnohodnotné mírové dohodě zbývá ještě dlouhá cesta.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky