Investice do ETF S&P 500 (VOO) je podobná investici do americké ekonomiky
Dlouhodobě dosahuje index S&P 500 průměrných ročních výnosů kolem 10 %
Fond Vanguard Total International Stock ETF (VXUS) pokrývá rozvíjející se i rozvinuté trhy
Jsou jednoduché a zpravidla můžete několika investicemi dosáhnout stejných cílů, které by vám před několika desítkami let zabraly desítky či stovky investic.
Dnes jsou na burze tisíce ETF, které pokrývají prakticky všechna možná odvětví, třídy aktiv a investiční strategie. Ne všechny ETF jsou však stejné.
Pokud máte 500 dolarů na investici a hledáte dvě investice, které můžete koupit a držet navždy, jsou dva zde probírané ETF společnosti Vanguard dobrou volbou. Vystaví vás širší ekonomice USA i společnostem působícím v zahraničí. Je to způsob, jak pokrýt spoustu oblastí s pouhými dvěma investicemi.
Zdroj: Getty Images
1. Vanguard S&P 500 ETF
Kdybych byl nucen od nynějška až do konce času provést pouze jednu investici, byla by to investice do fondu Vanguard S&P 500 ETF(VOO). V současné době je to můj největší podíl a pravděpodobně to tak i zůstane.
Tento ETF odráží index S&P 500, který sleduje 500 největších amerických společností na burze. Ačkoli v USA působí mnoho podniků, širší ekonomiku bezpochyby táhnou právě společnosti z indexu S&P 500. Proto mnozí považují investici do indexu S&P 500 za investici do americké ekonomiky.
Krása tohoto ETF spočívá v tom, že jste vystaveni lídrům ve všech hlavních sektorech ekonomiky. ETF se více než v předchozích letech orientuje na technologie, protože jejich ocenění prudce stoupá, ale stále pokrývá své základy napříč ekonomikou:
Informační technologie: 31,7 %.
Finanční sektor: 13.3%
Zdravotnictví: 11,2 %
Spotřebitelské produkty: 10
Komunikační služby:: 9.1%
Průmyslové podniky: 8.5%
Spotřební zboží: 5.8%
Energetika: 3,4 %
Komunální služby: 2,5 %
Nemovitosti: 2,3 %
Materiály: 2,2 %
Ani já nejsem jediným zastáncem indexu S&P 500. Slavný investor Warren Buffett je již po desetiletí jedním z jeho největších zastánců a říká: „Podle mého názoru je pro většinu lidí nejlepší vlastnit index S&P 500…“ To dává smysl, když si uvědomíme jeho historickou výkonnost.
Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výkonnost, ale i kdyby tento ETF dosahoval průměrných ročních výnosů kolem 10 % (blíže dlouhodobému průměru indexu S&P 500), relativně malé investice v průběhu času by mohly výrazně přispět k vytvoření slušného portfolia. Z 500 dolarů, které jsou v našem scénáři k dispozici k investování, bych do tohoto ETF vložil 400 dolarů.
Zdroj: Shutterstock
2. Vanguard Total International Stock ETF
Součástí budování dobře diverzifikovaného portfolia je zajistit, aby všechny vaše investice nebyly do amerických společností. Jistě, americká ekonomika je již nějakou dobu zlatým standardem a americké podniky tvoří 17 z 20 nejhodnotnějších veřejných společností na světě (podle tržní kapitalizace).
Nechcete však, aby vaše portfolio bylo zcela vázáno na hospodářský růst jedné země, zatímco byste ignorovali mezinárodní růstové příležitosti. Proto se doporučuje, abyste měli určitou expozici vůči mezinárodním společnostem, kterou poskytuje fond Vanguard Total International Stock ETF(VXUS). Tento ETF pokrývá celou škálu mezinárodních společností se zastoupením rozvinutých i rozvíjejících se trhů.
U rozvinutých trhů často získáte vyspělejší finanční trhy, lepší infrastrukturu a stabilnější politiku (relativně). Představte si Velkou Británii, Japonsko, Kanadu a Austrálii. Rozvíjející se trhy mají méně vyspělé trhy a rozvíjející se infrastrukturu, ale jdou správným směrem. Mexiko, Brazílie, Jihoafrická republika a Čína. Níže je uvedeno rozdělení tohoto ETF podle jednotlivých trhů:
Market
Procentáž v tomto ETF
Evropa
38.8%
Rozvíjející se trhy
27.5%
Pacifik
25.7%
Severní Amerika
7.5%
Střední východ
0.5%
Investování do rozvinutých i rozvíjejících se trhů je užitečné, protože nabízejí různé výhody. Rozvinuté trhy jsou obvykle stabilnější a méně náchylné k volatilitě. Rozvíjející se trhy mohou být trochu nepředvídatelnější, ale obecně nabízejí více příležitostí k růstu, protože jejich ekonomiky a infrastruktura se stále rozšiřují a rozvíjejí.
Neexistuje žádný pevně stanovený procentní podíl, který by měly ve vašem portfoliu tvořit mezinárodní společnosti, ale osobně se snažím udržovat přibližně 10 % svého portfolia v mezinárodních akciích.
Většinu svých investic raději vkládám do amerických společností, ale přibližně 10 % je pro mé osobní preference dostatečné zajištění. Přesto můžete klidně investovat zbývajících 100 USD ze svých 500 USD do tohoto ETF.
Jsou jednoduché a zpravidla můžete několika investicemi dosáhnout stejných cílů, které by vám před několika desítkami let zabraly desítky či stovky investic.Dnes jsou na burze tisíce ETF, které pokrývají prakticky všechna možná odvětví, třídy aktiv a investiční strategie. Ne všechny ETF jsou však stejné.Pokud máte 500 dolarů na investici a hledáte dvě investice, které můžete koupit a držet navždy, jsou dva zde probírané ETF společnosti Vanguard dobrou volbou. Vystaví vás širší ekonomice USA i společnostem působícím v zahraničí. Je to způsob, jak pokrýt spoustu oblastí s pouhými dvěma investicemi.1. Vanguard S&P 500 ETFKdybych byl nucen od nynějška až do konce času provést pouze jednu investici, byla by to investice do fondu Vanguard S&P 500 ETF . V současné době je to můj největší podíl a pravděpodobně to tak i zůstane.Tento ETF odráží index S&P 500, který sleduje 500 největších amerických společností na burze. Ačkoli v USA působí mnoho podniků, širší ekonomiku bezpochyby táhnou právě společnosti z indexu S&P 500. Proto mnozí považují investici do indexu S&P 500 za investici do americké ekonomiky.Krása tohoto ETF spočívá v tom, že jste vystaveni lídrům ve všech hlavních sektorech ekonomiky. ETF se více než v předchozích letech orientuje na technologie, protože jejich ocenění prudce stoupá, ale stále pokrývá své základy napříč ekonomikou:
Informační technologie: 31,7 %.
Finanční sektor: 13.3%
Zdravotnictví: 11,2 %
Spotřebitelské produkty: 10
Komunikační služby:: 9.1%
Průmyslové podniky: 8.5%
Spotřební zboží: 5.8%
Energetika: 3,4 %
Komunální služby: 2,5 %
Nemovitosti: 2,3 %
Materiály: 2,2 %
Ani já nejsem jediným zastáncem indexu S&P 500. Slavný investor Warren Buffett je již po desetiletí jedním z jeho největších zastánců a říká: „Podle mého názoru je pro většinu lidí nejlepší vlastnit index S&P 500…“ To dává smysl, když si uvědomíme jeho historickou výkonnost. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výkonnost, ale i kdyby tento ETF dosahoval průměrných ročních výnosů kolem 10 % , relativně malé investice v průběhu času by mohly výrazně přispět k vytvoření slušného portfolia. Z 500 dolarů, které jsou v našem scénáři k dispozici k investování, bych do tohoto ETF vložil 400 dolarů.2. Vanguard Total International Stock ETFSoučástí budování dobře diverzifikovaného portfolia je zajistit, aby všechny vaše investice nebyly do amerických společností. Jistě, americká ekonomika je již nějakou dobu zlatým standardem a americké podniky tvoří 17 z 20 nejhodnotnějších veřejných společností na světě .Nechcete však, aby vaše portfolio bylo zcela vázáno na hospodářský růst jedné země, zatímco byste ignorovali mezinárodní růstové příležitosti. Proto se doporučuje, abyste měli určitou expozici vůči mezinárodním společnostem, kterou poskytuje fond Vanguard Total International Stock ETF . Tento ETF pokrývá celou škálu mezinárodních společností se zastoupením rozvinutých i rozvíjejících se trhů.U rozvinutých trhů často získáte vyspělejší finanční trhy, lepší infrastrukturu a stabilnější politiku . Představte si Velkou Británii, Japonsko, Kanadu a Austrálii. Rozvíjející se trhy mají méně vyspělé trhy a rozvíjející se infrastrukturu, ale jdou správným směrem. Mexiko, Brazílie, Jihoafrická republika a Čína. Níže je uvedeno rozdělení tohoto ETF podle jednotlivých trhů:MarketProcentáž v tomto ETFEvropa38.8%Rozvíjející se trhy27.5%Pacifik25.7%Severní Amerika7.5%Střední východ0.5% Investování do rozvinutých i rozvíjejících se trhů je užitečné, protože nabízejí různé výhody. Rozvinuté trhy jsou obvykle stabilnější a méně náchylné k volatilitě. Rozvíjející se trhy mohou být trochu nepředvídatelnější, ale obecně nabízejí více příležitostí k růstu, protože jejich ekonomiky a infrastruktura se stále rozšiřují a rozvíjejí.Neexistuje žádný pevně stanovený procentní podíl, který by měly ve vašem portfoliu tvořit mezinárodní společnosti, ale osobně se snažím udržovat přibližně 10 % svého portfolia v mezinárodních akciích.Většinu svých investic raději vkládám do amerických společností, ale přibližně 10 % je pro mé osobní preference dostatečné zajištění. Přesto můžete klidně investovat zbývajících 100 USD ze svých 500 USD do tohoto ETF.