Klíčové body
- Dolar vrací zisky
- Euro roste díky pozastavení cel
- Poptávka po jenu klesá
V 09:25 SEČ SEČ dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, klesl o 0,6 % na 101,959 a zůstal tak blízko svého šestiměsíčního minima, a to i přes krátké noční oživení.
Dolar vrací zisky
Americká měna výrazně oslabila v důsledku zvýšené nejistoty ohledně Trumpových cel a jejich ekonomického dopadu.
Obavy z recese se sice zmírnily poté, co Trump oznámil 90denní odklad uvalení svého posledního kola vzájemných cel, trhy však stále zůstávaly v napětí vzhledem k nejistotě ohledně jeho politického programu.
Eskalující obchodní válka s Čínou, kdy Trump zvýšil americká cla vůči této zemi na bezprecedentních 125 %, představuje pro USA také trvalý hospodářský protivítr vzhledem k tomu, že tato země je stále významným obchodním partnerem.
Trumpova politika v posledních týdnech podkopala důvěru v americký dolar, uvedl ve čtvrtek tvůrce politiky Evropské centrální banky Francois Villeroy de Galhau.
„Zásadním prvkem stálosti v politice USA posledních desetiletí je lpění na ústřední roli dolaru. Domnívám se, že tento názor zastává i Trumpova administrativa, ale je velmi nedůsledná ve způsobu, jakým to praktikuje. To, co se stalo v posledních dnech a týdnech, hraje proti důvěře v americkou měnu,“ řekl Villeroy.

Trhy nyní s napětím očekávají nejnovější údaj o indexu spotřebitelských cen v USA za březen, který by mohl poskytnout pohled na inflační tlaky před zavedením – a případným odkladem – mnoha Trumpových cel.
Ekonomové očekávají, že celkový index spotřebitelských cen se za dvanáct měsíců do března mírně ochladí na 2,5 %, což je pokles z únorových 2,8 %. Meziměsíčně se očekává jeho zmírnění z 0,2 % na 0,1 %.
Takzvaný „jádrový“ ukazatel, který vylučuje volatilnější položky, jako jsou potraviny a pohonné hmoty, by měl podle odhadů dosáhnout 3,0 % meziročně a 0,3 % meziměsíčně. V únoru činily 3,1 % a 0,2 %.
„V předchozích letech by takový údaj vedl k růstu krátkodobých výnosů a posílení dolaru. V poslední době jsou však vyšší hodnoty CPI brány jako negativní pro dolar s ohledem na to, co to znamená pro reálné spotřebitelské výdaje,“ dodali analytici ING ve své poznámce.
Euro roste díky pozastavení cel
V Evropě se EUR/USD obchodoval o 0,8 % výše na 1,1040, k čemuž přispělo pozastavení cel vůči Evropské unii ze strany Trumpovy administrativy, které bylo součástí jeho širšího rozhodnutí.
Evropská komise uvedla, že si vezme potřebný čas na posouzení středečního Trumpova oznámení o pozastavení amerických cel, přičemž členské státy Evropské unie hlasovaly pro návrh výkonného orgánu bloku na zavedení nových obchodních protiopatření vůči Spojeným státům.
„V nejbližší době očekávejte další konsolidaci v pásmu 1,09-1,11 EUR/USD. Pokud se dnes setká s dobrou poptávkou poblíž 1,0900 na základě pevného amerického indexu spotřebitelských cen, cenová akce nám bude říkat, že investoři jsou stále odhodláni zajistit se/omezit dolarovou expozici,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
GBP/USD se obchodoval o 0,4 % výše na 1,2865, k čemuž přispělo oslabení dolaru, ačkoli výprodej britských dluhopisů by mohl měnu výrazně zatížit.
„To, že britské zlaté dluhopisy dokonce nedosáhly lepších výsledků než americké státní dluhopisy, je docela pozoruhodné a pravděpodobně velmi znervózňující pro britský úřad pro správu dluhu,“ uvedla ING. „Jedním z názorů zde je, že DMO již nyní naráží na limity s 300 miliardami liber nových emisí v tomto roce a že jakékoli větší zpomalení britské ekonomiky, které by zasáhlo příjmy/zvýšilo výdaje na sociální zabezpečení, by jen více zasáhlo gilty. Je tedy zřejmé, že trh se zlaťáky je pro libru Achillovou patou.“
Poptávka po jenu klesá
V Asii se USD/JPY obchodoval o 1 % níže na 146,30, přičemž japonskou měnu podpořil silnější než očekávaný údaj o březnové inflaci výrobců, který se promítl do zvýšených sázek na další zvýšení úrokových sazeb ze strany Bank of Japan.

Guvernér BOJ Kazuo Ueda také nedávno uvedl, že plán centrální banky na zvýšení sazeb zůstává na dobré cestě i přes rostoucí obchodní nejistotu.
USD/CNY se obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 7,3418, přičemž pár mírně poklesl poté, co vzrostl na nejvyšší úroveň od konce roku 2007, na zhruba 7,3511 jenu.
Stalo se tak na pozadí eskalace obchodní války mezi USA a Čínou poté, co Trump zvýšil americká cla na tuto zemi na bezprecedentních 125 %.
Jak Washington, tak Peking neprojevily přílišnou snahu o deeskalaci, přičemž čínští představitelé slíbili, že budou „bojovat až do konce“.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky