Klíčové body
- Cla USA na čínské zboží způsobila pokles přepravy o 60 % a hrozí prázdné regály
- Obnovení obchodních toků může přetížit přístavy a zvýšit náklady
- Dlouhodobé napětí by mohlo přivodit recesi a silný inflační tlak
Podle odhadů Bloomberg klesl objem kontejnerové dopravy z Číny do USA až o 60 %. Ačkoli dopady na spotřebitele zatím nejsou výrazné, situace se má v následujících týdnech dramaticky změnit.
Velké maloobchodní řetězce jako Walmart a Target varují, že v polovině května hrozí prázdné regály a vyšší ceny. Pokud nedojde k rychlému zmírnění napětí, mohou spotřebitelé zažít podobný šok jako během pandemie covidu-19, včetně problémů se zásobováním a skokového růstu cen.
Torsten Slok, hlavní ekonom společnosti Apollo Global Management, varoval, že by mohlo dojít k rozsáhlému propouštění v nákladní dopravě, logistice a maloobchodu, což by dále oslabilo americkou ekonomiku.

Přetížení přístavů a rostoucí náklady
I pokud by došlo k rychlému uklidnění obchodního napětí, následky budou přetrvávat. Nákladní přepravci snížili své kapacity, aby reagovali na prudký pokles poptávky. To znamená, že obnovení obchodních toků by pravděpodobně způsobilo přetížení přístavů, zpoždění a růst přepravních nákladů.
Lars Jensen, generální ředitel poradenské společnosti Vespucci Maritime, upozorňuje, že přístavy nejsou navrženy na zvládání náhlých výkyvů v objemu dopravy. Prudký příliv kontejnerů by způsobil nejen zácpy v přístavech, ale také problémy v železniční a kamionové dopravě.
Podobný scénář už svět zažil během pandemie, kdy ceny kontejnerové přepravy čtyřnásobně vzrostly a přístavy na západním pobřeží USA byly zcela přetížené. Pokud k takovému chaosu dojde znovu, mohlo by to poškodit nejen maloobchodníky, ale i celou americkou ekonomiku.
Firmy čelí tlakům, dodávky vánočního zboží jsou v ohrožení
Obchodní napětí přichází v klíčovém období, kdy firmy navyšují zásoby na sezónu návratu do škol a vánoční svátky. Pokud bude problém přetrvávat, vánoční regály se mohou vyprázdnit, a to nejen kvůli zpožděním, ale i kvůli prudkému růstu cen.
Jim Gerson, prezident společnosti The Gerson Companies, která dodává vánoční dekorace velkým maloobchodníkům, popsal situaci jako extrémně napjatou. Společnost má v tuto chvíli připravených 250 kontejnerů, které čekají na odeslání. „Čas neúprosně běží. Musíme to vyřešit – a to velmi brzy,“ řekl Gerson.
Podobný pohled má i Jay Foreman, generální ředitel výrobce hraček Basic Fun. Foreman varoval, že pokud cla zůstanou na vysoké úrovni déle než několik týdnů, dojde k masovému rušení objednávek a vážnému ohrožení amerického trhu s hračkami.
Podle údajů Bloomberg klesl počet lodí opouštějících Čínu směrem k USA o 40 %. Lodě nyní přepravují přibližně 320 000 kontejnerů, což je o třetinu méně než na začátku dubna.
Riziko recese a inflačního šoku
Obchodní válka mezi USA a Čínou má potenciál vyvolat recesi. Podle průzkumu agentury Bloomberg očekávají ekonomové pokles amerického dovozu o 7 % v druhém čtvrtletí 2025, což by znamenalo největší propad od pandemie.
Navíc Světová obchodní organizace varuje, že objem obchodu mezi USA a Čínou by mohl klesnout až o 80 %. Tento prudký propad nejen oslabí dodavatelské řetězce, ale přispěje i ke zvýšení cen zboží v USA, čímž zesílí inflační tlaky v době, kdy je Federální rezervní systém stále opatrný v otázkách měnové politiky.
Podle Judaha Levina z platformy Freightos mnoho amerických dovozců během 90denního odkladu cel upřednostní dodávky z jiných částí světa, například z jihovýchodní Asie. Avšak přechod na alternativní trhy nebude jednoduchý ani levný.
Kontejneroví přepravci jako Hapag-Lloyd AG zaznamenávají nárůst obchodní aktivity z Kambodže, Thajska a Vietnamu, ale úplná náhrada čínského zboží není v krátkodobém horizontu realistická.
Výhled: napětí, vyšší ceny a nejistota
Obchodní eskalace Trumpovy administrativy přináší americkým firmám bezprecedentní výzvy. Firmy, které jsou závislé na dodávkách z Číny, budou nuceny hledat alternativy, a pokud obchodní válka potrvá, budou muset učinit těžká rozhodnutí o propouštění zaměstnanců, zvyšování cen a omezování investic.
Současné výpadky v dodavatelských řetězcích a předpokládané problémy v přístavech ukazují, že šok způsobený celní válkou se bude šířit americkou ekonomikou nejen v následujících měsících, ale pravděpodobně i v době vánoční sezóny.
Výsledkem může být oslabení spotřebitelské poptávky, zpomalení hospodářského růstu a posílení rizika, že USA sklouznou do recese právě v době, kdy se ekonomika snažila stabilizovat.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky