Klíčové body
- Web3 startup Watr chce pomocí blockchainu automatizovat celní kontrolu komodit
- Platforma už spolupracuje s těžebními firmami a automobilkami
- Úspěch závisí na adopci v komoditním průmyslu a reálných transakcích
V době, kdy celní války znovu nabírají na síle, a prezident Donald Trump označuje současné kolo cel jako „Den osvobození“, přináší Watr alternativní řešení postavené na blockchainové technologii. Platforma umožňuje sledovat pohyb zboží napříč hranicemi a ověřovat, zda se na něj vztahují cla, ještě před samotným uzavřením transakce.
Watr není typický web3 projekt. Stojí za ním lidé z vrcholového byznysu – bývalí manažeři společností Shell, BP a JP Morgan, v čele s Maryam Ayati, která dříve vedla globální investice ve společnosti Shell Trading. Startup získal podporu od blíže nespecifikovaných rizikových investorů a podle dokumentů, které měl TechCrunch možnost vidět, už má zajištěné investice v hodnotě několika milionů dolarů.
Ayati navíc zdůrazňuje, že plánují rozšířit datové zdroje o satelitní snímky, senzory a otevřená datová úložiště, která umožní ještě přesnější sledování původu a pohybu komodit. Startup tak směřuje k vytvoření komplexního systému pre-obchodního ověřování, který by mohl být klíčový nejen pro západní trhy, ale i pro státy, které se potýkají s obcházením pravidel ze strany obchodníků.

Zboží pod drobnohledem a clení v reálném čase
Podle Ayati některé nezápadní vlády narážejí na praktiky, kdy obchodníci deklarují, že komodita poputuje například do Evropy, ale ve skutečnosti skončí jinde – třeba v Asii – a původní vlastník komodity tak přijde o podíl ze zisku. Platforma Watr by měla umět zkontrolovat, zda se na zboží vztahuje clo, ještě před uskutečněním samotného obchodu. Tím by se předešlo nejen podvodům, ale i možným regulačním rizikům pro konečného odběratele.
Platforma sleduje komodity pomocí blockchainových nástrojů, včetně decentralizovaných identifikačních kódů a digitálních otisků pro jednotlivé suroviny. „Nejde o žádný humbuk kolem tokenů,“ říká Ayati. „Naším cílem je transformace důvěry, sledovatelnosti a likvidity v reálném světě.“
Startup navíc v roce 2022 začal používat tzv. výživový štítek – systém, který umožňuje sledovat komodity podle environmentálních parametrů, jako jsou emise CO2. Nyní však, jak se zájem o ESG dostává do útlumu, obrací se pozornost Watr na tarify a sankce, které mohou mít pro firmy mnohem přímější dopad.
Avalanche jako technologický základ a tlak na škálovatelnost
Watr rovněž oznámil přechod na blockchain Avalanche, který umožňuje tvorbu tzv. suverénních řetězců, přizpůsobených potřebám konkrétního odvětví. Avalanche již využívají i velcí hráči jako JP Morgan, Citibank či FEMA, což posiluje důvěryhodnost celé platformy.
Je však třeba uznat, že podobné projekty už byly představeny i dříve. V roce 2017 například digitální burza The Seam spolupracovala s IBM na obchodování s bavlnou pomocí blockchainu. A v roce 2018 vznikla platforma komgo, za níž stály firmy jako ING, Shell nebo ABN AMRO. Cílem bylo zjednodušit financování komoditních obchodů a digitalizovat dokumenty, jako jsou akreditivy. Ayati byla součástí i tohoto projektu.
Většina těchto předchozích snah však postupně ztratila dynamiku. Právě to staví Watr do pozice, kde se bude muset velmi brzy ukázat, zda jeho platforma dokáže uspět i v praxi.
Trh je skeptický, ale připravený
Virtuální investor a zakládající partner společnosti KR1, Keld van Schreven, uvedl, že trh už viděl spoustu slibů od web3 startupů, ale jen málokterý se dostal za pilotní fázi. Přesto připustil, že pokud Watr opravdu přinese velkoobjemové ověřování cel „onchain“, mohlo by to znamenat zásadní průlom pro přijetí blockchainu v globálním obchodě.
Van Schreven rovněž ocenil výběr Avalanche jako technologického základu: podle něj to naznačuje, že tým od začátku myslí na škálovatelnost a robustnost řešení. Výzvou však zůstává přesvědčit průmysl, aby platformu skutečně přijal a využíval ve velkém.
Watr tak vstupuje do prostoru, který je plný nadějí, ale i skepticismu. Přináší však kombinaci zkušeného vedení, technologické vize a zájmu investorů, která mu dává reálnou šanci, že by se tentokrát nemuselo jednat jen o další z web3 experimentů. Úspěch by mohl znamenat novou éru transparentnosti a efektivity v oblasti globálního obchodu s komoditami – a právě to by mohlo rezonovat i u politických lídrů, kteří hledají cesty, jak řešit napětí v mezinárodním obchodě.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky