Podle Bank of America Securities je rostoucí spekulace o možných měnových dohodách čím dál významnějším tématem na devizových trzích, zatímco fiskální politika již není takovou oporou pro americký dolar, jak bývala.
S probíhajícím jednáním ministrů financí zemí G7 roste očekávání, že dojde k určitému prohlášení o směnných kurzech – zejména k debatám o měnových dohodách.
„Tato diskuze se posunula od tzv. ‘Mar-a-Lago dohody’ směrem k bilaterálním jednáním,“ uvedli analytici Bank of America ve zprávě z 22. května. „Skutečné a trvalé kroky v oblasti devizové politiky se ale zatím jeví jako vzdálené. Přesto je známo, že současná americká administrativa preferuje slabší dolar, což samo o sobě ovlivňuje náladu na trhu.“
Podle banky je pravděpodobnost zásadní měnové dohody mezi rozvinutými zeměmi velmi nízká. Už samotné spekulace však působí jako brzda pro dolar, jehož sentiment je už tak utlumený.
„V prostředí rozvinutých trhů se bude jakákoli spekulace o bilaterálních rozhovorech nejspíš soustředit na jednání mezi USA a Japonskem,“ dodala BofA.
Není pravděpodobné, že by Ministerstvo financí USA ve své příští zprávě oficiálně označilo některou zemi za „měnového manipulátora“, ačkoli nelze vyloučit, že Washington použije tuto zprávu jako nástroj tlaku v rámci obchodních jednání. „Zprávu očekáváme někdy v červnu,“ uvedla banka.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky