Klíčové body
- Bank of America zvýšila cíl pro S&P 500 na 6 300, ale další růst neočekává
- Analytici varují před zpomalením zisků technologických firem a slabými ekonomickými daty
- Trh překonal dubnový výprodej, ale politická nejistota v USA zůstává vysoká
- Transparentnost firemních výhledů a stabilní odhady zisků udržují důvěru investorů
Podle hlavní akciové analytičky Savity Subramanianové již akciový trh pravděpodobně nenabídne výrazný růstový potenciál. I když nový cíl znamená určité zlepšení oproti předchozí prognóze, jeho zvýšení má spíše reakční než optimistický charakter. Investoři tak dostávají signál, že by měli v nejbližších měsících očekávat spíš stabilizaci než další „raketový růst“, který trh předvedl v první polovině roku.
Cílová hodnota 6 300 bodů odráží realitu, ne euforii
Subramanianová zvýšila svůj roční cíl pro S&P 500 z 5 600 na 6 300 bodů, což reflektuje aktuální stav trhu, jehož pondělní závěrečná hodnota činila 6 229,98 bodu. Jinými slovy – nový cíl představuje pouhé 1,1% navýšení, což zcela záměrně signalizuje ochlazení očekávání. A to i přesto, že index v posledních týdnech dosáhl nových historických maxim a zotavil se ze silných dubnových výprodejů vyvolaných Trumpovým oznámením nových cel.

Právě dubnový propad indexu – který byl v jednu chvíli téměř 20 % pod únorovým maximem – vedl Subramanianovou k tehdejšímu snížení cíle na 5 600 bodů. Tehdejší výprodeje byly spojeny s celními hrozbami, zejména se zavedením tzv. OBBA zákona
Výhled zůstává smíšený, prostor pro růst se zmenšuje
Ve své zprávě pro investory Subramanianová uvedla, že aktuálně nevidí výrazný pozitivní katalyzátor, který by trhům pomohl udržet rychlé tempo růstu i ve třetím čtvrtletí. Zároveň upozornila, že její model EPS Surprise, který reflektuje krátkodobá očekávání firemních zisků, signalizuje spíše stagnaci než expanzi.
„Negativní revize z dubna a května se sice zlepšily na průměrnou úroveň, ale ekonomická překvapení se zcela rozpadla,“ konstatuje Subramanianová. Upozorňuje rovněž na slábnoucí zisky technologických firem, které dosud fungovaly jako hlavní tahouny akciového trhu. Pokud se tempo růstu v tomto segmentu zpomalí, může to zásadně ovlivnit výkonnost celého indexu.
Přesto ale zůstává americký akciový trh atraktivní ve srovnání s ostatními světovými trhy – a to zejména díky síle amerických korporací. „USA možná nejsou výjimečné, ale americké společnosti ano,“ říká Subramanianová. Důraz klade především na transparentnost firem, které si i přes turbulentní prostředí udržují konzistentní výhledy a solidní odhady zisků.
Nejsme bez rizik, ale firmy drží kurz
Subramanianová dále upozorňuje, že ačkoli došlo k částečnému zmírnění obav z recese a byly učiněny první předběžné obchodní dohody, úroveň politické nejistoty v USA zůstává téměř na historických maximech. To komplikuje predikce a nutí analytiky přistupovat k výhledu opatrně. Přesto však analytici oceňují fakt, že většina amerických společností nadále plní své výhledy a že se disperze v odhadech zisků blíží nejnižší úrovni od pandemie COVID-19.
V takto smíšeném prostředí je Bank of America aktuálně mírně nad průměrem mezi předními prognostiky. Nový cíl 6 300 bodů je těsně nad průměrnou hodnotou 6 243 bodů uvedenou v průzkumu CNBC Market Strategist Survey. Subramanianová se tak odpoutala od pozice „největšího pesimisty“, o kterou se dříve dělila s Julianem Emanuelem z Evercore ISI.

Co to znamená pro investory?
Zvýšení cílové hodnoty není výrazem euforie, ale spíš přizpůsobením se realitě, kdy trh přepsal původní očekávání rychlejším růstem, než si většina stratégů připouštěla. Zároveň ale Subramanianová upozorňuje, že větší růst od této úrovně už není pravděpodobný bez silnějších makroekonomických podnětů nebo ziskových překvapení.
Pro investory to znamená, že by měli pečlivěji vybírat sektory a společnosti, do kterých vloží své prostředky. Široký trh může být nasycený, ale stále existují podhodnocené segmenty, které mohou z příští rotace těžit.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky