Podle nejnovějších údajů klesl objem „zelených“ dluhopisů prodávaných vládami, bankami a společnostmi v letošním roce téměř o třetinu v důsledku zpomalení klimatických opatření ve Spojených státech a Evropě.
Údaje zveřejněné ratingovou agenturou Fitch Ratings ukazují, že celkový objem emisí „označených“ dluhopisů, které zahrnují i jiné typy dluhopisů zaměřených na udržitelnost, meziročně poklesl o 25 % na 440 miliard dolarů, přičemž druhé čtvrtletí bylo nejslabším od roku 2019.
Zelené dluhopisy, u nichž jsou získané prostředky určeny na projekty v oblasti životního prostředí nebo klimatu, zaznamenaly v tomto roce pokles o téměř 100 miliard dolarů, tj. o 32 %, zatímco celkový podíl dluhopisů označených jako environmentální, sociální a správní klesl z 11,7 % v roce 2024 na 10,2 % celkového globálního objemu emisí dluhopisů.
Tento pokles přichází v době, kdy se USA pod vedením prezidenta Donalda Trumpa stahují z řady globálních iniciativ v oblasti udržitelnosti a ruší environmentální standardy.
Politici Evropské unie také jednají o návrzích, které by uvolnily pravidla pro podávání zpráv o udržitelnosti podniků pro velkou většinu podniků v bloku.
Agentura Fitch uvedla, že hlavním faktorem ovlivňujícím trh byla nejistota ohledně kapitálových výdajů způsobená makroekonomickými výzvami a geopolitickou nestabilitou.
„Přetrvávající nejistota ohledně předpisů týkajících se ESG – v kontextu zpoždění jejich zavádění a rušení v USA a EU – může emitenty vést k tomu, že budou čekat na vyjasnění předpisů,“ dodala agentura.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky