ZdrojČeskéNoviny.czDatum zveřejnění článku: 4. 11. 2026 Původní článek:ČeskéNoviny.czTento článek slouží výhradně k informačním účelům a nepředstavuje individuální investiční doporučení ani investiční poradenství. Představuje redakční zpracování veřejně dostupných informací. Cílem je přiblížit čtenářům podstatné informace srozumitelnou formou při zachování významu původních zdrojů.
Klíčové body
Prodej osobních aut vzrostl o 0,19 %, v říjnu klesl o 17 %
Registrace elektromobilů vzrostly o 36,5 %, jejich podíl dosáhl 7,6 %
Prodej motocyklů vzrostl o 26,8 %, autobusů o 23 %
Škoda ovládá 36,4 % trhu, nejprodávanější zůstává Octavia
Český automobilový trh zaznamenal za prvních deset měsíců roku 2026 pouze nepatrný růst. Podle údajů Svazu dovozců automobilů bylo od ledna do konce října registrováno 206 134 nových osobních automobilů, což představuje meziroční zvýšení o 0,19 %. Samotný říjen však přinesl výrazné zhoršení, když prodej nových vozidel meziročně klesl o 17 %.
Navzdory celkové stagnaci pokračuje růst zájmu o elektromobily. Jejich registrace se za deset měsíců zvýšily o 36,5 % a čistě elektrické vozy již představují 7,6 % českého trhu. Největší část prodejů však nadále připadá na benzinové automobily, zatímco z hlediska karoserií jednoznačně dominují SUV.
Vedoucí postavení na domácím trhu si udržuje automobilka Škoda Auto, jejíž tržní podíl dosahuje 36,4 %. Významné změny jsou patrné také v dalších kategoriích vozidel. Zatímco prodej osobních automobilů prakticky stagnuje, registrace lehkých užitkových vozů, nákladních automobilů, autobusů i motocyklů vykazují výraznější meziroční růst.
Zdroj: Shutterstock
Škoda ovládá více než třetinu trhu, nejprodávanější zůstává Octavia
Český trh nových osobních automobilů si za prvních deset měsíců roku udržel přibližně stejnou úroveň jako ve srovnatelném období předchozího roku. Celkem bylo registrováno 206 134 vozů, což znamená meziroční růst o pouhých 0,19 %.
Tento výsledek ukazuje, že celkový odbyt osobních automobilů se prakticky nezměnil. Výraznější výkyv však přinesl říjen, během kterého registrace nových vozidel meziročně poklesly o 17 %.
Samotný říjnový propad představuje negativní signál, z dostupných údajů však nelze určit, zda jde o začátek dlouhodobějšího poklesu poptávky, nebo o výkyv v rámci jednotlivých měsíců.
Na první příčce žebříčku nejprodávanějších automobilových značek zůstává Škoda Auto, která za deset měsíců registrovala 75 075 nových osobních vozidel.
Její tržní podíl činí 36,4 %, což znamená, že přibližně každé třetí nové osobní auto registrované v České republice nese značku Škoda.
Domácí automobilka tak disponuje výrazným náskokem před ostatními výrobci.
Na druhém místě se umístil Volkswagen (VOW3.DE) s 14 861 registrovanými automobily. Třetí příčku obsadila jihokorejská značka Hyundai, která zaznamenala prodej 12 902 vozů.
Další místa patří automobilkám Toyota a Dacia, které doplňují pětici nejúspěšnějších značek na českém trhu.
Zajímavostí letošního pořadí je také proniknutí čínských automobilek do první desítky. Na desátém místě se umístily značky Jaecoo/Omoda.
Jejich zařazení mezi deset nejprodávanějších značek ukazuje, že čínští výrobci získávají na českém trhu viditelnější postavení. Z uvedených statistik však nelze určit, jak rychle jejich prodeje rostly ani jak velký podíl získaly jednotlivé modely.
Ještě výraznější dominance Škody je patrná při pohledu na nejprodávanější modely osobních automobilů.
Nejúspěšnějším modelem zůstává Škoda Octavia s 15 682 registracemi. Octavia dlouhodobě představuje jeden z hlavních pilířů prodejů domácí automobilky a v letošním roce si udržuje první pozici.
Na druhém místě se umístila Škoda Kodiaq, která zaznamenala 11 377 registrovaných vozů.
Třetí příčku obsadila Škoda Karoq s 10 662 registracemi.
Všechny tři nejprodávanější modely tak pocházejí od stejného výrobce.
Dominance značky Škoda pokračuje také na dalších pozicích. Za první trojicí následují modely Kamiq, Scala, Fabia a Superb.
Prvních sedm míst v žebříčku nejprodávanějších osobních automobilů tak obsadily výhradně modely Škody.
Teprve na dalších příčkách se objevují vozidla konkurenčních značek, konkrétně Hyundai i30, Hyundai Tucson a Toyota Corolla.
Rozložení prodejů potvrzuje mimořádně silné postavení domácí automobilky napříč různými kategoriemi vozidel.
Škoda totiž dosahuje vysokých registrací nejen u tradičních osobních modelů, ale také u SUV, které představují největší segment současného českého trhu.
Elektromobily rostou o 36,5 %, benzinové vozy však nadále dominují
Přestože celkové registrace osobních automobilů prakticky stagnují, jednotlivé segmenty trhu vykazují výrazně odlišný vývoj.
Největší pozornost přitahují elektromobily, jejichž prodej od začátku roku do konce října meziročně vzrostl o 36,5 %.
Jde o výrazně rychlejší tempo než u celého trhu osobních vozidel, který zaznamenal pouze nepatrný růst.
Podíl čistě elektrických automobilů na celkových registracích dosáhl 7,6 %.
To znamená, že přibližně každý třináctý nově registrovaný osobní automobil v České republice využívá výhradně elektrický pohon.
Navzdory rychlému růstu však elektromobily stále představují menšinovou část trhu.
Nejvýznamnějším typem pohonu zůstává benzinový motor, který dosahuje tržního podílu 64,9 %.
Benzinové automobily tak tvoří téměř dvě třetiny všech nově registrovaných osobních vozidel.
Na druhém místě se nacházejí dieselové automobily s podílem 20,2 %.
Čistě elektrické vozy obsazují třetí pozici. Zbývající část trhu připadá na další typy pohonů, jejichž konkrétní rozdělení zveřejněné údaje neuvádějí.
Výsledky ukazují, že elektrifikace českého automobilového trhu pokračuje, avšak tradiční spalovací motory si stále udržují výraznou převahu.
Rychlejší růst elektromobilů může v dalších obdobích měnit strukturu trhu. Samotné letošní údaje ale neumožňují spolehlivě předpovědět, jak rychle se bude jejich podíl zvyšovat.
Významným trendem je také pokračující obliba sportovně-užitkových vozidel.
Kategorie SUV dosahuje podílu 56,2 % všech registrací osobních automobilů.
Více než polovina nově prodaných vozů tak spadá do této karosářské kategorie.
Tento vývoj se odráží také v pořadí nejprodávanějších modelů, kde významné pozice zastávají například Škoda Kodiaq, Karoq a Kamiq nebo Hyundai Tucson.
Silné postavení SUV ukazuje, že český automobilový trh je stále výrazně orientován na vozidla s vyšší karoserií a odlišným prostorovým uspořádáním než u tradičních sedanů či hatchbacků.
Z pohledu výrobců je důležité, že právě složení poptávky podle segmentů a typů pohonů ovlivňuje úspěšnost jejich produktového portfolia.
Automobilky, které dokážou nabídnout konkurenceschopné modely ve výrazně zastoupených kategoriích, mají větší prostor oslovit širokou skupinu zákazníků.
Současně se však postupně rozvíjí segment elektrických vozidel, který může vytvářet další obchodní příležitosti pro tradiční i nově vstupující výrobce.
Český automobilový trh tak charakterizují dva souběžné trendy. Na jedné straně přetrvává silná poptávka po benzinových vozidlech a SUV, na straně druhé výrazně rychleji rostou registrace elektromobilů.
Užitkové vozy, nákladní automobily i motocykly vykazují výrazný růst
Podstatně příznivější vývoj než u osobních automobilů zaznamenaly některé další kategorie motorových vozidel.
Registrace lehkých užitkových automobilů se za prvních deset měsíců meziročně zvýšily o 9,8 % na 17 927 vozidel.
Jde o segment, který zahrnuje vozidla využívaná především pro přepravu zboží, servisní činnost a další podnikatelské účely.
Nejúspěšnější značkou v této kategorii se stal Ford s 2 874 registrovanými vozidly.
Na druhém místě skončila Toyota s 2 821 vozy, zatímco třetí příčku obsadil Volkswagen s 2 048 registracemi.
Mezi těmito třemi výrobci jsou rozdíly výrazně menší než na trhu osobních automobilů, kde má Škoda Auto jednoznačný náskok před konkurencí.
Zajímavým ukazatelem je také struktura pohonů lehkých užitkových vozidel.
Dieselové automobily zde tvoří 83,5 % všech prodejů, což je výrazně více než mezi osobními vozy.
Vysoký podíl nafty potvrzuje přetrvávající význam dieselového pohonu v segmentu vozidel využívaných pro komerční dopravu.
Růst zaznamenala také kategorie nákladních automobilů.
Jejich registrace se zvýšily přibližně o desetinu na 8 165 vozidel.
Nejprodávanější značkou se stal Mercedes-Benz s 1 813 registrovanými nákladními automobily.
Na druhém místě se umístil MAN s 1 572 vozidly a třetí příčku obsadilo Volvo s 1 239 registracemi.
Vývoj v nákladní dopravě se tak výrazně liší od stagnujícího trhu osobních automobilů.
Počet nově registrovaných nákladních vozidel meziročně rostl, což svědčí o vyšší evidované poptávce v této kategorii. Z dostupných údajů však nelze určit, zda růst souvisí především s obnovou vozových parků, rozšiřováním dopravních kapacit nebo jinými faktory.
Ještě vyšší procentní růst zaznamenaly autobusy.
Za prvních deset měsíců se jejich registrace zvýšily o 23 % na 808 vozidel.
První místo patří společnosti Iveco Bus, která zaznamenala 422 registrovaných autobusů.
To představuje více než polovinu všech nových registrací v této kategorii.
Na dalších místech se umístila německá značka Setra a výrobce MAN.
Růst registrací autobusů může být důležitý pro výrobce dopravní techniky i provozovatele veřejné dopravy. Samotné údaje však neupřesňují, jaké typy autobusů se prodávaly ani jaké byly jejich hlavní oblasti využití.
Nejvýraznější procentní růst z uvedených kategorií zaznamenal trh motocyklů.
Registrace jednostopých motorových vozidel se meziročně zvýšily o 26,8 % na 32 446 strojů.
Jde o podstatně rychlejší tempo růstu než u osobních, lehkých užitkových i nákladních automobilů.
První pozici na trhu motocyklů si udržuje japonská značka Honda, která zaznamenala 6 449 registrací.
Na druhém místě se umístila čínská společnost CF Moto s 3 396 prodanými stroji.
Třetí příčku obsadila další japonská značka Yamaha s 2 142 registrovanými motocykly.
Výrazné zastoupení čínského výrobce CF Moto zároveň ukazuje, že čínské značky získávají významné pozice nejen na trhu osobních automobilů, ale také v kategorii motocyklů.
Zdroj: Shutterstock
Celkové výsledky Svazu dovozců automobilů tak ukazují rozdílnou dynamiku jednotlivých částí českého trhu motorových vozidel.
Zatímco prodej nových osobních automobilů za deset měsíců prakticky stagnoval a říjen přinesl výrazný meziroční propad, ostatní sledované kategorie vykazovaly růst.
Nejrychleji přibývaly registrace motocyklů a autobusů, zatímco mezi osobními automobily pokračoval výrazný růst elektromobilů.
Pro další vývoj bude důležité, zda se říjnový propad osobních registrací ukáže jako krátkodobý výkyv, nebo zda se slabší poptávka projeví také v závěru roku.
ZdrojČeskéNoviny.czDatum zveřejnění článku: 4. 11. 2026Původní článek: ČeskéNoviny.czTento článek slouží výhradně k informačním účelům a nepředstavuje individuální investiční doporučení ani investiční poradenství. Představuje redakční zpracování veřejně dostupných informací. Cílem je přiblížit čtenářům podstatné informace srozumitelnou formou při zachování významu původních zdrojů.
Prodej osobních aut vzrostl o 0,19 %, v říjnu klesl o 17 %
Registrace elektromobilů vzrostly o 36,5 %, jejich podíl dosáhl 7,6 %
Prodej motocyklů vzrostl o 26,8 %, autobusů o 23 %
Škoda ovládá 36,4 % trhu, nejprodávanější zůstává Octavia
Český automobilový trh zaznamenal za prvních deset měsíců roku 2026 pouze nepatrný růst. Podle údajů Svazu dovozců automobilů bylo od ledna do konce října registrováno 206 134 nových osobních automobilů, což představuje meziroční zvýšení o 0,19 %. Samotný říjen však přinesl výrazné zhoršení, když prodej nových vozidel meziročně klesl o 17 %.
Navzdory celkové stagnaci pokračuje růst zájmu o elektromobily. Jejich registrace se za deset měsíců zvýšily o 36,5 % a čistě elektrické vozy již představují 7,6 % českého trhu. Největší část prodejů však nadále připadá na benzinové automobily, zatímco z hlediska karoserií jednoznačně dominují SUV.
Vedoucí postavení na domácím trhu si udržuje automobilka Škoda Auto, jejíž tržní podíl dosahuje 36,4 %. Významné změny jsou patrné také v dalších kategoriích vozidel. Zatímco prodej osobních automobilů prakticky stagnuje, registrace lehkých užitkových vozů, nákladních automobilů, autobusů i motocyklů vykazují výraznější meziroční růst.
Škoda ovládá více než třetinu trhu, nejprodávanější zůstává Octavia
Český trh nových osobních automobilů si za prvních deset měsíců roku udržel přibližně stejnou úroveň jako ve srovnatelném období předchozího roku. Celkem bylo registrováno 206 134 vozů, což znamená meziroční růst o pouhých 0,19 %.
Tento výsledek ukazuje, že celkový odbyt osobních automobilů se prakticky nezměnil. Výraznější výkyv však přinesl říjen, během kterého registrace nových vozidel meziročně poklesly o 17 %.
Samotný říjnový propad představuje negativní signál, z dostupných údajů však nelze určit, zda jde o začátek dlouhodobějšího poklesu poptávky, nebo o výkyv v rámci jednotlivých měsíců.
Na první příčce žebříčku nejprodávanějších automobilových značek zůstává Škoda Auto, která za deset měsíců registrovala 75 075 nových osobních vozidel.
Její tržní podíl činí 36,4 %, což znamená, že přibližně každé třetí nové osobní auto registrované v České republice nese značku Škoda.
Domácí automobilka tak disponuje výrazným náskokem před ostatními výrobci.
Na druhém místě se umístil Volkswagen s 14 861 registrovanými automobily. Třetí příčku obsadila jihokorejská značka Hyundai, která zaznamenala prodej 12 902 vozů.
Další místa patří automobilkám Toyota a Dacia, které doplňují pětici nejúspěšnějších značek na českém trhu.
Zajímavostí letošního pořadí je také proniknutí čínských automobilek do první desítky. Na desátém místě se umístily značky Jaecoo/Omoda.
Jejich zařazení mezi deset nejprodávanějších značek ukazuje, že čínští výrobci získávají na českém trhu viditelnější postavení. Z uvedených statistik však nelze určit, jak rychle jejich prodeje rostly ani jak velký podíl získaly jednotlivé modely.
Ještě výraznější dominance Škody je patrná při pohledu na nejprodávanější modely osobních automobilů.
Nejúspěšnějším modelem zůstává Škoda Octavia s 15 682 registracemi. Octavia dlouhodobě představuje jeden z hlavních pilířů prodejů domácí automobilky a v letošním roce si udržuje první pozici.
Na druhém místě se umístila Škoda Kodiaq, která zaznamenala 11 377 registrovaných vozů.
Třetí příčku obsadila Škoda Karoq s 10 662 registracemi.
Všechny tři nejprodávanější modely tak pocházejí od stejného výrobce.
Dominance značky Škoda pokračuje také na dalších pozicích. Za první trojicí následují modely Kamiq, Scala, Fabia a Superb.
Prvních sedm míst v žebříčku nejprodávanějších osobních automobilů tak obsadily výhradně modely Škody.
Teprve na dalších příčkách se objevují vozidla konkurenčních značek, konkrétně Hyundai i30, Hyundai Tucson a Toyota Corolla.
Rozložení prodejů potvrzuje mimořádně silné postavení domácí automobilky napříč různými kategoriemi vozidel.
Škoda totiž dosahuje vysokých registrací nejen u tradičních osobních modelů, ale také u SUV, které představují největší segment současného českého trhu.
Elektromobily rostou o 36,5 %, benzinové vozy však nadále dominují
Přestože celkové registrace osobních automobilů prakticky stagnují, jednotlivé segmenty trhu vykazují výrazně odlišný vývoj.
Největší pozornost přitahují elektromobily, jejichž prodej od začátku roku do konce října meziročně vzrostl o 36,5 %.
Jde o výrazně rychlejší tempo než u celého trhu osobních vozidel, který zaznamenal pouze nepatrný růst.
Podíl čistě elektrických automobilů na celkových registracích dosáhl 7,6 %.
To znamená, že přibližně každý třináctý nově registrovaný osobní automobil v České republice využívá výhradně elektrický pohon.
Navzdory rychlému růstu však elektromobily stále představují menšinovou část trhu.
Nejvýznamnějším typem pohonu zůstává benzinový motor, který dosahuje tržního podílu 64,9 %.
Benzinové automobily tak tvoří téměř dvě třetiny všech nově registrovaných osobních vozidel.
Na druhém místě se nacházejí dieselové automobily s podílem 20,2 %.
Čistě elektrické vozy obsazují třetí pozici. Zbývající část trhu připadá na další typy pohonů, jejichž konkrétní rozdělení zveřejněné údaje neuvádějí.
Výsledky ukazují, že elektrifikace českého automobilového trhu pokračuje, avšak tradiční spalovací motory si stále udržují výraznou převahu.
Rychlejší růst elektromobilů může v dalších obdobích měnit strukturu trhu. Samotné letošní údaje ale neumožňují spolehlivě předpovědět, jak rychle se bude jejich podíl zvyšovat.
Významným trendem je také pokračující obliba sportovně-užitkových vozidel.
Kategorie SUV dosahuje podílu 56,2 % všech registrací osobních automobilů.
Více než polovina nově prodaných vozů tak spadá do této karosářské kategorie.
Tento vývoj se odráží také v pořadí nejprodávanějších modelů, kde významné pozice zastávají například Škoda Kodiaq, Karoq a Kamiq nebo Hyundai Tucson.
Silné postavení SUV ukazuje, že český automobilový trh je stále výrazně orientován na vozidla s vyšší karoserií a odlišným prostorovým uspořádáním než u tradičních sedanů či hatchbacků.
Z pohledu výrobců je důležité, že právě složení poptávky podle segmentů a typů pohonů ovlivňuje úspěšnost jejich produktového portfolia.
Automobilky, které dokážou nabídnout konkurenceschopné modely ve výrazně zastoupených kategoriích, mají větší prostor oslovit širokou skupinu zákazníků.
Současně se však postupně rozvíjí segment elektrických vozidel, který může vytvářet další obchodní příležitosti pro tradiční i nově vstupující výrobce.
Český automobilový trh tak charakterizují dva souběžné trendy. Na jedné straně přetrvává silná poptávka po benzinových vozidlech a SUV, na straně druhé výrazně rychleji rostou registrace elektromobilů.
Užitkové vozy, nákladní automobily i motocykly vykazují výrazný růst
Podstatně příznivější vývoj než u osobních automobilů zaznamenaly některé další kategorie motorových vozidel.
Registrace lehkých užitkových automobilů se za prvních deset měsíců meziročně zvýšily o 9,8 % na 17 927 vozidel.
Jde o segment, který zahrnuje vozidla využívaná především pro přepravu zboží, servisní činnost a další podnikatelské účely.
Nejúspěšnější značkou v této kategorii se stal Ford s 2 874 registrovanými vozidly.
Na druhém místě skončila Toyota s 2 821 vozy, zatímco třetí příčku obsadil Volkswagen s 2 048 registracemi.
Mezi těmito třemi výrobci jsou rozdíly výrazně menší než na trhu osobních automobilů, kde má Škoda Auto jednoznačný náskok před konkurencí.
Zajímavým ukazatelem je také struktura pohonů lehkých užitkových vozidel.
Dieselové automobily zde tvoří 83,5 % všech prodejů, což je výrazně více než mezi osobními vozy.
Vysoký podíl nafty potvrzuje přetrvávající význam dieselového pohonu v segmentu vozidel využívaných pro komerční dopravu.
Růst zaznamenala také kategorie nákladních automobilů.
Jejich registrace se zvýšily přibližně o desetinu na 8 165 vozidel.
Nejprodávanější značkou se stal Mercedes-Benz s 1 813 registrovanými nákladními automobily.
Na druhém místě se umístil MAN s 1 572 vozidly a třetí příčku obsadilo Volvo s 1 239 registracemi.
Vývoj v nákladní dopravě se tak výrazně liší od stagnujícího trhu osobních automobilů.
Počet nově registrovaných nákladních vozidel meziročně rostl, což svědčí o vyšší evidované poptávce v této kategorii. Z dostupných údajů však nelze určit, zda růst souvisí především s obnovou vozových parků, rozšiřováním dopravních kapacit nebo jinými faktory.
Ještě vyšší procentní růst zaznamenaly autobusy.
Za prvních deset měsíců se jejich registrace zvýšily o 23 % na 808 vozidel.
První místo patří společnosti Iveco Bus, která zaznamenala 422 registrovaných autobusů.
To představuje více než polovinu všech nových registrací v této kategorii.
Na dalších místech se umístila německá značka Setra a výrobce MAN.
Růst registrací autobusů může být důležitý pro výrobce dopravní techniky i provozovatele veřejné dopravy. Samotné údaje však neupřesňují, jaké typy autobusů se prodávaly ani jaké byly jejich hlavní oblasti využití.
Nejvýraznější procentní růst z uvedených kategorií zaznamenal trh motocyklů.
Registrace jednostopých motorových vozidel se meziročně zvýšily o 26,8 % na 32 446 strojů.
Jde o podstatně rychlejší tempo růstu než u osobních, lehkých užitkových i nákladních automobilů.
První pozici na trhu motocyklů si udržuje japonská značka Honda, která zaznamenala 6 449 registrací.
Na druhém místě se umístila čínská společnost CF Moto s 3 396 prodanými stroji.
Třetí příčku obsadila další japonská značka Yamaha s 2 142 registrovanými motocykly.
Výrazné zastoupení čínského výrobce CF Moto zároveň ukazuje, že čínské značky získávají významné pozice nejen na trhu osobních automobilů, ale také v kategorii motocyklů.
Celkové výsledky Svazu dovozců automobilů tak ukazují rozdílnou dynamiku jednotlivých částí českého trhu motorových vozidel.
Zatímco prodej nových osobních automobilů za deset měsíců prakticky stagnoval a říjen přinesl výrazný meziroční propad, ostatní sledované kategorie vykazovaly růst.
Nejrychleji přibývaly registrace motocyklů a autobusů, zatímco mezi osobními automobily pokračoval výrazný růst elektromobilů.
Pro další vývoj bude důležité, zda se říjnový propad osobních registrací ukáže jako krátkodobý výkyv, nebo zda se slabší poptávka projeví také v závěru roku.
Důležité informace
Upozornění pro uživatele
Veškeré informace a materiály zveřejněné na internetových stránkách
Burzovního Světa vycházejí z veřejně dostupných a důvěryhodných
zdrojů. Při jejich zpracování je postupováno s odbornou péčí a cílem
poskytovat čtenářům objektivní, aktuální a srozumitelné informace.
Obsah internetových stránek slouží výhradně k informačním a
vzdělávacím účelům. Nepředstavuje individuální investiční doporučení,
investiční poradenství ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji
konkrétních finančních nástrojů. Veškeré názory, odhady, prognózy
nebo očekávání uvedené v článcích vyjadřují informace dostupné v době
jejich zveřejnění a mohou se v čase měnit.
Investování na kapitálových trzích je spojeno s rizikem. Hodnota
investic může růst i klesat a návratnost investované částky není
zaručena. Minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Před
přijetím jakéhokoli investičního rozhodnutí doporučujeme posoudit
vlastní finanční situaci, investiční cíle a toleranci k riziku,
případně využít služeb licencovaného poskytovatele investičních
služeb.
Burzovní Svět nenese odpovědnost za investiční rozhodnutí učiněná na
základě informací zveřejněných na těchto internetových stránkách.
Diskusní příspěvky a komentáře zveřejněné uživateli vyjadřují názory
jejich autorů a nemusí odpovídat stanovisku provozovatele portálu.
Odesláním kontaktního formuláře nebo udělením příslušného souhlasu
bere uživatel na vědomí, že může být kontaktován obchodním partnerem
Burzovního Světa za účelem poskytnutí informací o investičních
službách nebo finančních nástrojích. Podrobnosti o zpracování
osobních údajů, využívání souborů cookies a obchodních partnerech jsou
uvedeny v příslušných dokumentech dostupných na těchto internetových
stránkách.
U jednotlivých článků mohou být uvedeny informace o použitých
zdrojích, datu původní analýzy nebo datu, ke kterému se vztahují
uvedené tržní údaje.
ZdrojČeskéNoviny.czDatum zveřejnění článku: 4. 11. 2026Původní článek: ČeskéNoviny.czTento článek slouží výhradně k informačním účelům a nepředstavuje individuální investiční doporučení ani investiční poradenství. Představuje redakční zpracování veřejně dostupných informací. Cílem je přiblížit čtenářům podstatné informace srozumitelnou formou při zachování významu původních zdrojů.
Prodej osobních aut vzrostl o 0,19 %, v říjnu klesl o 17 %
Registrace elektromobilů vzrostly o 36,5 %, jejich podíl dosáhl 7,6 %
Prodej motocyklů vzrostl o 26,8 %, autobusů o 23 %
Škoda ovládá 36,4 % trhu, nejprodávanější zůstává Octavia
Český automobilový trh zaznamenal za prvních deset měsíců roku 2026 pouze nepatrný růst. Podle údajů Svazu dovozců automobilů bylo od ledna do konce října registrováno 206 134 nových osobních automobilů, což představuje meziroční zvýšení o 0,19 %. Samotný říjen však přinesl výrazné zhoršení, když prodej nových vozidel meziročně klesl o 17 %.
Navzdory celkové stagnaci pokračuje růst zájmu o elektromobily. Jejich registrace se za deset měsíců zvýšily o 36,5 % a čistě elektrické vozy již představují 7,6 % českého trhu. Největší část prodejů však nadále připadá na benzinové automobily, zatímco z hlediska karoserií jednoznačně dominují SUV.
Vedoucí postavení na domácím trhu si udržuje automobilka Škoda Auto, jejíž tržní podíl dosahuje 36,4 %. Významné změny jsou patrné také v dalších kategoriích vozidel. Zatímco prodej osobních automobilů prakticky stagnuje, registrace lehkých užitkových vozů, nákladních automobilů, autobusů i motocyklů vykazují výraznější meziroční růst.
Škoda ovládá více než třetinu trhu, nejprodávanější zůstává Octavia
Český trh nových osobních automobilů si za prvních deset měsíců roku udržel přibližně stejnou úroveň jako ve srovnatelném období předchozího roku. Celkem bylo registrováno 206 134 vozů, což znamená meziroční růst o pouhých 0,19 %.
Tento výsledek ukazuje, že celkový odbyt osobních automobilů se prakticky nezměnil. Výraznější výkyv však přinesl říjen, během kterého registrace nových vozidel meziročně poklesly o 17 %.
Samotný říjnový propad představuje negativní signál, z dostupných údajů však nelze určit, zda jde o začátek dlouhodobějšího poklesu poptávky, nebo o výkyv v rámci jednotlivých měsíců.
Na první příčce žebříčku nejprodávanějších automobilových značek zůstává Škoda Auto, která za deset měsíců registrovala 75 075 nových osobních vozidel.
Její tržní podíl činí 36,4 %, což znamená, že přibližně každé třetí nové osobní auto registrované v České republice nese značku Škoda.
Domácí automobilka tak disponuje výrazným náskokem před ostatními výrobci.
Na druhém místě se umístil Volkswagen (VOW3.DE) s 14 861 registrovanými automobily. Třetí příčku obsadila jihokorejská značka Hyundai, která zaznamenala prodej 12 902 vozů.
Další místa patří automobilkám Toyota a Dacia, které doplňují pětici nejúspěšnějších značek na českém trhu.
Zajímavostí letošního pořadí je také proniknutí čínských automobilek do první desítky. Na desátém místě se umístily značky Jaecoo/Omoda.
Jejich zařazení mezi deset nejprodávanějších značek ukazuje, že čínští výrobci získávají na českém trhu viditelnější postavení. Z uvedených statistik však nelze určit, jak rychle jejich prodeje rostly ani jak velký podíl získaly jednotlivé modely.
Ještě výraznější dominance Škody je patrná při pohledu na nejprodávanější modely osobních automobilů.
Nejúspěšnějším modelem zůstává Škoda Octavia s 15 682 registracemi. Octavia dlouhodobě představuje jeden z hlavních pilířů prodejů domácí automobilky a v letošním roce si udržuje první pozici.
Na druhém místě se umístila Škoda Kodiaq, která zaznamenala 11 377 registrovaných vozů.
Třetí příčku obsadila Škoda Karoq s 10 662 registracemi.
Všechny tři nejprodávanější modely tak pocházejí od stejného výrobce.
Dominance značky Škoda pokračuje také na dalších pozicích. Za první trojicí následují modely Kamiq, Scala, Fabia a Superb.
Prvních sedm míst v žebříčku nejprodávanějších osobních automobilů tak obsadily výhradně modely Škody.
Teprve na dalších příčkách se objevují vozidla konkurenčních značek, konkrétně Hyundai i30, Hyundai Tucson a Toyota Corolla.
Rozložení prodejů potvrzuje mimořádně silné postavení domácí automobilky napříč různými kategoriemi vozidel.
Škoda totiž dosahuje vysokých registrací nejen u tradičních osobních modelů, ale také u SUV, které představují největší segment současného českého trhu.
Elektromobily rostou o 36,5 %, benzinové vozy však nadále dominují
Přestože celkové registrace osobních automobilů prakticky stagnují, jednotlivé segmenty trhu vykazují výrazně odlišný vývoj.
Největší pozornost přitahují elektromobily, jejichž prodej od začátku roku do konce října meziročně vzrostl o 36,5 %.
Jde o výrazně rychlejší tempo než u celého trhu osobních vozidel, který zaznamenal pouze nepatrný růst.
Podíl čistě elektrických automobilů na celkových registracích dosáhl 7,6 %.
To znamená, že přibližně každý třináctý nově registrovaný osobní automobil v České republice využívá výhradně elektrický pohon.
Navzdory rychlému růstu však elektromobily stále představují menšinovou část trhu.
Nejvýznamnějším typem pohonu zůstává benzinový motor, který dosahuje tržního podílu 64,9 %.
Benzinové automobily tak tvoří téměř dvě třetiny všech nově registrovaných osobních vozidel.
Na druhém místě se nacházejí dieselové automobily s podílem 20,2 %.
Čistě elektrické vozy obsazují třetí pozici. Zbývající část trhu připadá na další typy pohonů, jejichž konkrétní rozdělení zveřejněné údaje neuvádějí.
Výsledky ukazují, že elektrifikace českého automobilového trhu pokračuje, avšak tradiční spalovací motory si stále udržují výraznou převahu.
Rychlejší růst elektromobilů může v dalších obdobích měnit strukturu trhu. Samotné letošní údaje ale neumožňují spolehlivě předpovědět, jak rychle se bude jejich podíl zvyšovat.
Významným trendem je také pokračující obliba sportovně-užitkových vozidel.
Kategorie SUV dosahuje podílu 56,2 % všech registrací osobních automobilů.
Více než polovina nově prodaných vozů tak spadá do této karosářské kategorie.
Tento vývoj se odráží také v pořadí nejprodávanějších modelů, kde významné pozice zastávají například Škoda Kodiaq, Karoq a Kamiq nebo Hyundai Tucson.
Silné postavení SUV ukazuje, že český automobilový trh je stále výrazně orientován na vozidla s vyšší karoserií a odlišným prostorovým uspořádáním než u tradičních sedanů či hatchbacků.
Z pohledu výrobců je důležité, že právě složení poptávky podle segmentů a typů pohonů ovlivňuje úspěšnost jejich produktového portfolia.
Automobilky, které dokážou nabídnout konkurenceschopné modely ve výrazně zastoupených kategoriích, mají větší prostor oslovit širokou skupinu zákazníků.
Současně se však postupně rozvíjí segment elektrických vozidel, který může vytvářet další obchodní příležitosti pro tradiční i nově vstupující výrobce.
Český automobilový trh tak charakterizují dva souběžné trendy. Na jedné straně přetrvává silná poptávka po benzinových vozidlech a SUV, na straně druhé výrazně rychleji rostou registrace elektromobilů.
Užitkové vozy, nákladní automobily i motocykly vykazují výrazný růst
Podstatně příznivější vývoj než u osobních automobilů zaznamenaly některé další kategorie motorových vozidel.
Registrace lehkých užitkových automobilů se za prvních deset měsíců meziročně zvýšily o 9,8 % na 17 927 vozidel.
Jde o segment, který zahrnuje vozidla využívaná především pro přepravu zboží, servisní činnost a další podnikatelské účely.
Nejúspěšnější značkou v této kategorii se stal Ford s 2 874 registrovanými vozidly.
Na druhém místě skončila Toyota s 2 821 vozy, zatímco třetí příčku obsadil Volkswagen s 2 048 registracemi.
Mezi těmito třemi výrobci jsou rozdíly výrazně menší než na trhu osobních automobilů, kde má Škoda Auto jednoznačný náskok před konkurencí.
Zajímavým ukazatelem je také struktura pohonů lehkých užitkových vozidel.
Dieselové automobily zde tvoří 83,5 % všech prodejů, což je výrazně více než mezi osobními vozy.
Vysoký podíl nafty potvrzuje přetrvávající význam dieselového pohonu v segmentu vozidel využívaných pro komerční dopravu.
Růst zaznamenala také kategorie nákladních automobilů.
Jejich registrace se zvýšily přibližně o desetinu na 8 165 vozidel.
Nejprodávanější značkou se stal Mercedes-Benz s 1 813 registrovanými nákladními automobily.
Na druhém místě se umístil MAN s 1 572 vozidly a třetí příčku obsadilo Volvo s 1 239 registracemi.
Vývoj v nákladní dopravě se tak výrazně liší od stagnujícího trhu osobních automobilů.
Počet nově registrovaných nákladních vozidel meziročně rostl, což svědčí o vyšší evidované poptávce v této kategorii. Z dostupných údajů však nelze určit, zda růst souvisí především s obnovou vozových parků, rozšiřováním dopravních kapacit nebo jinými faktory.
Ještě vyšší procentní růst zaznamenaly autobusy.
Za prvních deset měsíců se jejich registrace zvýšily o 23 % na 808 vozidel.
První místo patří společnosti Iveco Bus, která zaznamenala 422 registrovaných autobusů.
To představuje více než polovinu všech nových registrací v této kategorii.
Na dalších místech se umístila německá značka Setra a výrobce MAN.
Růst registrací autobusů může být důležitý pro výrobce dopravní techniky i provozovatele veřejné dopravy. Samotné údaje však neupřesňují, jaké typy autobusů se prodávaly ani jaké byly jejich hlavní oblasti využití.
Nejvýraznější procentní růst z uvedených kategorií zaznamenal trh motocyklů.
Registrace jednostopých motorových vozidel se meziročně zvýšily o 26,8 % na 32 446 strojů.
Jde o podstatně rychlejší tempo růstu než u osobních, lehkých užitkových i nákladních automobilů.
První pozici na trhu motocyklů si udržuje japonská značka Honda, která zaznamenala 6 449 registrací.
Na druhém místě se umístila čínská společnost CF Moto s 3 396 prodanými stroji.
Třetí příčku obsadila další japonská značka Yamaha s 2 142 registrovanými motocykly.
Výrazné zastoupení čínského výrobce CF Moto zároveň ukazuje, že čínské značky získávají významné pozice nejen na trhu osobních automobilů, ale také v kategorii motocyklů.
Celkové výsledky Svazu dovozců automobilů tak ukazují rozdílnou dynamiku jednotlivých částí českého trhu motorových vozidel.
Zatímco prodej nových osobních automobilů za deset měsíců prakticky stagnoval a říjen přinesl výrazný meziroční propad, ostatní sledované kategorie vykazovaly růst.
Nejrychleji přibývaly registrace motocyklů a autobusů, zatímco mezi osobními automobily pokračoval výrazný růst elektromobilů.
Pro další vývoj bude důležité, zda se říjnový propad osobních registrací ukáže jako krátkodobý výkyv, nebo zda se slabší poptávka projeví také v závěru roku.
Bullionářovo odpolední menu
Bullionářův newsletter přináší nejdůležitější novinky z finančních trhů a informace ze světa investic.
Zadejte své údaje a získejte 4 originální e-booky ZDARMA!
Odesláním formuláře vyjadřujete zájem o kontaktování licencovaným obchodním partnerem Burzovního světa, který vám může poskytnout informace o investičních službách nebo finančních nástrojích.
Při obchodování CFD ztrácí peníze 77,7 % účtů.
Investování do finančních nástrojů je spojeno s rizikem. Hodnota investic může růst i klesat a návratnost investované částky není zaručena. Informace zveřejněné na Burzovním světě mají informační charakter a nepředstavují individuální investiční doporučení, investiční poradenství ani nabídku ke koupi či prodeji konkrétního finančního nástroje. Před přijetím investičního rozhodnutí doporučujeme pečlivě zvážit svou finanční situaci, investiční cíle a toleranci k riziku.
V případě obchodování s CFD: Při obchodování CFD ztrácí peníze 77,7 % účtů retailových investorů u jednotlivých poskytovatelů. Zvažte, zda rozumíte fungování CFD a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Bullionářovo odpolední menu
Bullionářův newsletter přináší nejdůležitější novinky z finančních trhů a informace ze světa investic.
Zadejte své údaje a získejte 4 originální e-booky ZDARMA!
Odesláním formuláře vyjadřujete zájem o kontaktování licencovaným obchodním partnerem Burzovního světa, který vám může poskytnout informace o investičních službách nebo finančních nástrojích.
Při obchodování CFD ztrácí peníze 77,7 % účtů.
Investování do finančních nástrojů je spojeno s rizikem. Hodnota investic může růst i klesat a návratnost investované částky není zaručena. Informace zveřejněné na Burzovním světě mají informační charakter a nepředstavují individuální investiční doporučení, investiční poradenství ani nabídku ke koupi či prodeji konkrétního finančního nástroje. Před přijetím investičního rozhodnutí doporučujeme pečlivě zvážit svou finanční situaci, investiční cíle a toleranci k riziku.
V případě obchodování s CFD: Při obchodování CFD ztrácí peníze 77,7 % účtů retailových investorů u jednotlivých poskytovatelů. Zvažte, zda rozumíte fungování CFD a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Bullionářův newsletter přináší nejdůležitější novinky z finančních trhů a informace ze světa investic. Zadejte své telefonní číslo a získejte originální e-booky ZDARMA!
Odesláním formuláře vyjadřujete zájem o kontaktování licencovaným obchodním partnerem Burzovního světa, který vám může poskytnout informace o investičních službách nebo finančních nástrojích.
Při obchodování CFD ztrácí peníze 77,7 % účtů.
Investování do finančních nástrojů je spojeno s rizikem. Hodnota investic může růst i klesat a návratnost investované částky není zaručena. Informace zveřejněné na Burzovním světě mají informační charakter a nepředstavují individuální investiční doporučení, investiční poradenství ani nabídku ke koupi či prodeji konkrétního finančního nástroje. Před přijetím investičního rozhodnutí doporučujeme pečlivě zvážit svou finanční situaci, investiční cíle a toleranci k riziku.
V případě obchodování s CFD: Při obchodování CFD ztrácí peníze 77,7 % účtů retailových investorů u jednotlivých poskytovatelů. Zvažte, zda rozumíte fungování CFD a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.