Podle dvou hlavních čínských clearingových center zahraniční investoři od února stáhli z čínského dluhopisového trhu více než 100 miliard dolarů. Dramaticky také zpomalili své investice na akciovém trhu v zemi. Zahraniční instituce loni nakoupily prostřednictvím hongkongského burzovního propojení akcie denominované v jüanech v čisté hodnotě 13 miliard dolarů, což je prudký pokles oproti 63 miliardám dolarů v roce 2021.
Mnoho mezinárodních investorů prodalo čínská aktiva po invazi Ruska na Ukrajinu v obavě, že úzké vazby Pekingu na Moskvu by mohly vést k americkým sankcím vůči čínským subjektům. Odradila je také přísná čínská politika Zero-COVID, která brzdila hospodářský růst. Jüan také v loňském roce výrazně oslabil vůči americkému dolaru. Některé z těchto obav byly od té doby vyřešeny – koncem loňského roku čínská vláda zrušila většinu pandemických omezení, prohlásila, že se znovu zaměří na růst, a představila plán na záchranu svého sužovaného sektoru nemovitostí.
To však neznamená, že se zahraniční investoři vrátí zpět. Náhlé změny klíčových politik čínské vlády některé z nich znervóznily – a vedly k promarnění příležitostí.
Rychlé uvolnění politiky způsobilo po roce poklesů prudkou rally na čínských akciích, což mnoha investorům, kteří investují pouze dlouhodobě, ztížilo jejich investiční rozhodování, uvedl Hugues Rialan, investiční ředitel pro Asii ve společnosti Pictet Wealth Management. „Přizpůsobení se novým situacím vyžaduje čas, ale trh se pohyboval velmi, velmi rychle,“ řekl pan Rialan.

„Většina zahraničních investorů se stále ptá, zda se mají vůbec vrátit, místo aby se ptali na načasování návratu,“ dodal. Pan Rialan dodal, že společnost Pictet má „poměrně pozitivní“ výhled pro čínská aktiva v roce 2023.
Zahraniční investoři se možná budou ještě více zdráhat vkládat peníze zpět na čínský dluhopisový trh, protože klíčová výhoda, kterou kdysi čínské státní dluhopisy oproti svým americkým protějškům měly, podle investorů v polovině loňského roku zmizela. Výnos desetiletého státního dluhopisu byl nedávno 3,56 %, což je výrazně nad 2,88% výnosem desetiletých čínských státních dluhopisů.
„Není reálné, aby se spready mezi čínskými a americkými výnosy v nejbližší době výrazně snížily. A to je ve skutečnosti to, co drží příliv na dluhopisové trhy na uzdě,“ řekl Logan Wright, ředitel výzkumu čínských trhů ve washingtonské společnosti Rhodium Group, která se zabývá ekonomickým a politickým výzkumem.
V říjnu se většina ekonomů domnívala, že Čína významně zmírní svou politiku Zero-COVID až v březnu, po klíčovém politickém zasedání. Čínské úřady však jednaly rychle. Dne 11. listopadu Čína zkrátila karanténu pro příchozí cestovatele a osoby, které byly identifikovány jako blízké kontakty nakažených pacientů. V prosinci oznámila zrušení posledních významných částí restrikcí, včetně zrušení každodenního zveřejňování případů nakažení.
„Rychlost obnovení a rychlost vrcholu infekce byly rychlejší, než se očekávalo,“ uvedla Jian Shi Cortesiová, investiční ředitelka pro asijské akcie ve společnosti GAM Investments.

Cortesiová uvedla, že infekce mohly dosáhnout vrcholu již na konci prosince a že očekává, že se činnost normalizuje po svátcích lunárního nového roku na konci ledna. Dodala, že její portfolio je již připraveno na oživení v Číně.
Investoři se po politických oznámeních vrátili na akciový trh, což vedlo k 10% růstu domácího referenčního indexu CSI 300 v listopadu a prosinci dohromady. Čínský jüan také v posledních měsících roku 2022 získal zpět část své hodnoty poté, co oslabil na více než 14leté minimum vůči dolaru. Volněji obchodovaný zahraniční jüan skončil loňský rok podle společnosti FactSet o 8 % slabší vůči zelené bankovce.
Někteří investoři ke konci loňského roku vybírali ztráty a uzavírali pozice na čínském akciovém trhu, což znamená, že přišli o rally v posledních šesti až osmi týdnech. Nyní čelí dilematu, zda na čínské trhy znovu vstoupit, uvedla Jasmine Duanová, investiční stratég společnosti RBC Wealth Management.
„V současné době jim chybí důvěra v čínské akcie a možná budou chtít vidět více důkazů, jako jsou lepší ekonomické údaje a zvýšení spotřeby, aby se k Číně postavili pozitivněji,“ řekla J. Duanová.
Znovuotevření čínské ekonomiky po ukončení politiky restrikcí se 8. ledna, poté co vláda odstranila téměř všechna omezení na hranicích, zrychlilo. Tento krok, který uzákonil politiku oznámenou v prosinci, podpořil optimismus těch, kteří vidí v čínských akciích dobrou příležitost k nákupu.

„Tok zpráv, který jsme viděli v posledních týdnech, v podstatě odstraňuje všechny obavy a hlavní převisy, které tak dlouho tížily trh. Vše se dává dohromady,“ řekl Marco Klaus, investiční ředitel hongkongské společnosti Silverhorn Group, která je vlastníkem investiční firmy.
Ale i když je pro investory v Číně spousta dobrých zpráv, nemusí být dost dobré na to, aby vyvolaly velký příliv investic.
„Můj názor je, že mnoho alokačních investorů stále sedí na plotě, jednoduše proto, že strach z investování v Číně byl tak velký, že budou muset nejprve překonat tuto překážku,“ řekl pan Klaus.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky