Zajímavá možnost, no ne?
„Když máte tak špatný rok, jako byl ten loňský, bez ohledu na to, v jaké části světa se nacházíte, vede vás to jen k tomu, abyste se podívali na více věcí,“ řekl Matt Maley, hlavní tržní stratég společnosti Miller Tabak. „USA fungovaly tak dlouho tak dobře, že se prostě nemusely dívat na jiné věci. Nutí to investory, aby se podívali na širší škálu příležitostí než za posledních deset let.“
Lepší výkonnost zahraničních trhů nezůstala bez povšimnutí amerických investorů, pošramocených loňským poklesem indexu S&P 500 o 19,4 %. Například německý DAX od začátku roku vzrostl o 8,5 % a od svého minima z 29. září o 26 %.

Hongkongský index Hang Seng letos vzrostl o téměř 10 % a mexické akcie o 11 %.
Naproti tomu mateřská společnost Googlu, Alphabet, člen FANG, v novém roce vzrostla o 3,3 %, ale od konce září stále klesá přibližně o 6,5 %. Mezi další členy FANG patří mateřská společnost Facebooku Meta Platforms, Amazon a Netflix. Investoři do skupiny FANG řadí také akcie s největší tržní kapitalizací, Apple a Microsoft.
Amazon a Meta od začátku roku rostou dvouciferným tempem, ale Amazon za posledních 12 měsíců klesl o 40 % a Meta o zhruba 58 %. Zatímco index S&P 500 vzrostl od svého říjnového zavíracího minima o něco více než 11 %, Apple ve skutečnosti v tomto období klesl o zhruba 3,6 %.
„Některé posuny, které pozorujeme v rámci amerického trhu, směřují od technologických lídrů spíše k vedení průmyslových podniků, základních materiálů a energií – to představuje vyšší podíl trhů, jako je Evropa a rozvíjející se trhy,“ řekla Liz Ann Sondersová, hlavní investiční stratég společnosti Charles Schwab, v televizi CNBC. „To pomáhá vysvětlit, proč se jim daří lépe než USA.“

Co je příčinou?
Zvýšený zájem o zahraniční trhy má několik katalyzátorů. Za prvé, americký dolar oslabuje, což odstraňuje protivítr ze zisků podniků v mnoha zemích. Také investoři do zahraničních akcií budou profitovat, pokud jejich místní měny budou vůči dolaru posilovat.
„Toto téma se tento týden rozjíždí jako požár,“ poznamenal Maley k oslabování dolaru. Podle něj dolarový index klesl pod klíčovou úroveň 103 a pokud bude nadále klesat, mohlo by dojít k důležitému obratu trendu. V pátek se dolarový index pohyboval těsně nad úrovní 102.
Dalším významným katalyzátorem byl náhlý odklon Číny od politiky nulového krytí. To znamená, že by se mohlo urychlit její opětovné otevření, což by v konečném důsledku mohlo pomoci její ekonomice a pozitivně ovlivnit její asijské sousedy.
Maley uvedl, že zpráva Goldman Sachs z tohoto týdne, podle níž by se Evropa mohla vyhnout recesi, také pomohla ještě více zvýšit zájem o tyto trhy. Ekonomové Goldman Sachs poukázali na to, že opětovné otevření Číny je potenciální podporou pro evropskou exportní ekonomiku. Očekává se také, že Evropa díky teplejšímu počasí, klesajícím cenám a dostatečným dodávkám přečká zimu bez většího zásahu do ekonomiky v důsledku energetického šoku.

K mezinárodnímu obchodu vyzývají velké firmy z Wall Street, například Bank of America, která minulý týden prohlásila: „Kupujte svět“.
„Jdeme do toho naplno a Čínu milujeme,“ řekl Julian Emanuel, vedoucí oddělení akcií, derivátů a kvantitativní strategie ve společnosti Evercore ISI. „Mimo Čínu milujeme evropské a japonské finanční společnosti.“
„První směna“
ETF iShares MSCI European Financials od začátku roku vzrostl o 9,6 %.

„Toto je první směna devíti směn mezinárodní hry,“ řekl Emanuel. „Mezinárodní trhy by mohly pokračovat v několikaletém překonávání výkonnosti.“
Investoři nyní mnohem více sledují zahraniční trhy a zaměřují se na dění na měnových párech, jako je dolar/jen.
„Je to stejná psychologie, jako když říkáme, že už se nesoustředíme na FANG, protože jak si investoři uvědomili v době, kdy už peníze nejsou zadarmo, bude to vyžadovat pečlivější výběr cenných papírů a širší perspektivu, záleží na více věcech,“ řekl Emanuel. „Nyní už FANG oficiálně není jedinou hrou ve městě. Na všem ostatním záleží více.“
Emanuel uvedl, že očekává, že Čína se bude i nadále potýkat s vlnami Covidu, ale jeho opětovné otevření by mělo být úspěšné někdy v druhé polovině roku. „Je vidět, že anekdotálně se lidé cítí osvobozeni, pokud jde o jejich možnost cestovat,“ řekl. „Za poslední rok a půl se na straně čínských spotřebitelů nahromadil bilion přebytečných úspor.“
Investoři se vrhají do čínských investičních her.

Od začátku roku vzrostl iShares China Large Cap ETF, FXI, o 13 %, zatímco KraneShares CSI China Internet ETF, KWEB, o 16 %. EEM neboli iShares MSCI Emerging Markets ETF vzrostl o 8,5 %.
David Lutz ze společnosti JonesTrading uvedl, že největší aktivitu zaznamenal u ETF KraneShares. „Myslím, že to byl první tahoun a hlavní lídr v této oblasti,“ řekl. „Mnoho lidí je na Čínu opravdu naladěno.“
Dodal, že ETF EEM, iShares MSCI Emerging Markets, přitahuje větší zájem. Pokud jde o Evropu, nezaznamenal u evropských ETF tolik akce. „Myslím, že mnoho investorů bude hrát na evropské akcie hned od začátku,“ řekl.
Emanuel uvedl, že evropské a japonské akcie brzdily roky záporných úrokových sazeb, což se nyní mění s tím, jak centrální banky zpřísňují svou politiku.
„Nejjednodušším a největším důvodem je to, že 28. září skončila jedenáctiletá rally dolaru, což je také důvod, proč se díváme na zlato,“ řekl. „Nevoláme po propadu dolaru, ale jde o změnu psychologie. Lidé jsou s touto myšlenkou stále pohodlnější, zejména od té doby, co Evropa a nyní i Japonsko prolamují psychologii kolem záporných úrokových sazeb.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky