Údaje ze stovek tisíc chytrých teploměrů, které mnichovská společnost Tado nainstalovala do domácností po celém kontinentu, ukazují, že s poklesem teplot domácnosti reagovaly na hrozivá varování před vyššími náklady na vytápění.
Lidé a podniky v celé Evropě stále častěji používají tyto chytré teploměry, aby měli přehled o tom, kolik plynu spotřebovávají. Ty jsou někdy propojeny s tarifní strukturou dodavatele energie, aby se vyrovnala poptávka a snížily se náklady ve špičkách. Německo je zavedlo jako povinné u novostaveb.
V zimě 2021-22 překročil 28. listopadu podíl domácností se zapnutým vytápěním v celé Evropě 90 %. V předchozích třech letech byla tato hranice překročena o několik týdnů dříve, a to 7., 12., resp. 5. listopadu, vyplývá z údajů společnosti Tado, která je jednou z mnoha firem působících na rychle rostoucím trhu s chytrými teploměry.
Německé úřady snížily teplotu ve svých kancelářích na chladných 19 stupňů. Na univerzitě ve Frankfurtu nad Odrou u polských hranic dostali zaměstnanci deky, do kterých se mohli zabalit.

Údaje společnosti Tado ukazují, jak se omezily i domácnosti.
Nastavení vytápění domácností bylo podle těchto údajů tuto zimu v průměru téměř o stupeň nižší než v předchozích letech.
Energetické regulační orgány jsou po hektickém období klidnější, pokud jde o vyhlídky na dodávky plynu v Evropě.
„Vzhledem k úsporám, přílivu plynu a dobrým zásobám jsme velmi, velmi optimističtí, že tuto zimu se již nebudeme muset obávat nedostatku plynu,“ uvedl v úterý německý regulátor sítě Klaus Müller, který předtím spotřebitelům vzkázal, aby provedli hluboké škrty, aby zabránili vážným poruchám.
Evropská unie dováží 80 % plynu a podle EU plyn představuje 22 % evropské spotřeby energie a pokrývá 32 % energetických potřeb domácností.
Bylo však vyvinuto velké úsilí o snížení závislosti na ruském plynu a zvýšení dovozu od evropských producentů plynu, jako je Norsko a Nizozemsko, zatímco Německo rychle vybudovalo terminály na zkapalněný zemní plyn.
Ceny plynu v Evropě od srpnového maxima prudce klesly, protože spěch s naplněním zásobníků vyhnal trh výše.
NIZOZEMSKÝ STOICISMUS

Údaje společnosti Tado, založené na odečtech z 340 000 chytrých teploměrů napojených na cloud po celé Evropě, jsou poměrně odolné vůči různým povětrnostním podmínkám během čtyř měřených zim, protože zaznamenávají cílové teploty, které si domácnosti nastaví.
Ty ukazují regionální rozdíly, ale také jasný směr. Nizozemské domácnosti snížily cílové teploty v průměru o 0,99 stupně Celsia ve srovnání s teplotami před rokem, zatímco španělští spotřebitelé snížili cílové teploty o 0,29 stupně.
Ve Velké Británii snížilo nastavenou teplotu 79,6 % domácností napojených na systém Tado, zatímco v Norsku bohatém na plyn pouze 47 %. V Norsku se nastavení teploty snížilo o 0,2 stupně Celsia na 20,8 stupně a v Británii o 1 stupeň na 18,3 stupně.
Evropské vlády včetně Německa poskytly miliardy eur na pomoc lidem a podnikům, aby se vyrovnali s vysokými účty za energie.
Společnost Tado má nainstalovány tři miliony teploměrů, ale porovnávat lze pouze termostaty, které byly nainstalovány na stejném místě čtyři roky po sobě. V důsledku toho lze v údajích použít pouze asi 10 % z nich.
Existuje také „efekt bohatství“. V západní Evropě je demografická skupina obyvatel, kde jsou termometry instalovány, poměrně široká.

Méně reprezentativní jsou údaje v zemích východní Evropy, kde domácnosti s inteligentními termostaty patří spíše k těm bohatším. V Bulharsku zákazníci společnosti Tado snížili teplotu v průměru o 0,28 %.
„Přibližně 79 % spotřeby energie v soukromé domácnosti tvoří vytápění a ohřev vody,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Tado Christian Deilmann. „Televize, vaření a osvětlení nejsou tak důležité: důležité je mít pod kontrolou vytápění a teplou vodu.“
Německé regulační orgány se obávají, že současné nižší ceny plynu způsobí, že se zákazníci budou méně starat o šetření energií. Na to, zda energetická disciplína domácností polevuje, je z údajů společnosti Tado zatím příliš brzy.
„Musíme začít myslet na rok 2023/24,“ napsal v úterý na Twitteru německý regulátor Müller. „Musíme dál šetřit plynem, být energeticky efektivnější, budovat obnovitelné zdroje a plnit zásobníky.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky