Evropská komise, výkonný orgán EU, navrhne plán, který umožní bloku vyhnout se strategické závislosti na klíčových čistých technologiích diverzifikací dodavatelů a rozvojem místní výroby, jak vyplývá z návrhu průmyslového plánu Green Deal, který viděla agentura Bloomberg News.
Iniciativa, která ještě může do svého středečního přijetí doznat změn, by měla zmírnit pravidla státní podpory a konkurovat tak americkému zákonu o snižování inflace, který zahrnuje zhruba 500 miliard dolarů nových výdajů a daňových úlev v průběhu deseti let. Některé členské státy vyjádřily obavy, že plán EU by mohl nespravedlivě zvýhodnit bohatší země, které mají větší fiskální kapacitu.
„Při uvolňování pravidel státní pomoci musíme být opatrní,“ řekla v pondělí novinářům v Římě italská premiérka Giorgia Meloniová. „Měli bychom pomáhat společnostem, ale nemůžeme riskovat oslabení jednotného trhu – měli bychom zaručit rovné podmínky.“
Setkání vedoucích představitelů

Lídři 27 členských států EU budou o návrhu Komise jednat příští měsíc v Bruselu. Plán na vytvoření fondu suverenity pro financování inovativních odvětví, který byl poprvé navržen loni v září, bude podle návrhu předložen do léta v rámci revize dlouhodobého rozpočtu EU.
Mezi klíčové body návrhu komise patří např:
- Zákon o čistě nulovém průmyslu, který má zjednodušit předpisy, urychlit vydávání povolení a podpořit přeshraniční projekty s cílem urychlit klimatickou neutralitu.
- Další uvolnění pravidel státní podpory na omezenou dobu. To se bude týkat zavádění všech technologií obnovitelných zdrojů a dekarbonizace průmyslových procesů. Rovněž posílí investiční podporu výroby strategických čistých technologií, přičemž vyšší podpora se vyrovná té, kterou nabízejí USA a Čína.
- Podpora nových investic do továren v klíčových ekologických odvětvích, a to i prostřednictvím daňových úlev, které se vyrovnají tomu, co nabízejí třetí země. Tato podpora bude časově omezená a zaměřená na ty oblasti, kde hrozí přesun pracovních míst a investic jinam. Komise bude usilovat o větší transparentnost členských států, pokud jde o daňové pobídky nabízené na vnitrostátní úrovni.
- Zvýšit prahovou hodnotu pro oznamování podpory komisi v odvětvích, jako jsou vodík nebo čistá vozidla, a zjednodušit postup pro důležité projekty společného evropského zájmu. Tyto iniciativy realizuje několik členských států v nejmodernějších oblastech.
- V návrhu komise nenavrhuje nové financování v krátkodobém horizontu. Do roku 2030 bude do ekologického přechodu investováno nejméně 380 miliard eur ze stávajících fondů EU a komise pomůže členským státům přizpůsobit jejich pandánové fondy na obnovu pro ekologické iniciativy, včetně možnosti využití daňových úlev.
- První aukce na výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů. Vítěz získá fixní prémii za každý kilogram vyrobeného paliva po dobu 10 let. První aukce bude mít rozpočet 800 milionů eur. Dopad tohoto systému bude podobný daňové úlevě na výrobu v rámci amerického balíčku o čistých technologiích. Komise bude rovněž usilovat o zjednodušení nákupu tepelného čerpadla pro spotřebitele tím, že do konce roku navrhne jednotný energetický štítek.
- Blok bude usilovat o vytvoření klubu kritických surovin, který by sdružoval spotřebitele a země bohaté na zdroje a vypracoval společné zásady. EU rovněž vypracuje strategii vývozních úvěrů, zatímco Komise je připravena využít své nástroje na ochranu obchodu a další nástroje k boji proti nekalým praktikám.
Deník Financial Times o návrhu informoval již dříve v pondělí.

EU vyzvala USA, aby upravily své zákony a poskytly evropským společnostem větší flexibilitu při využívání nabízených úvěrů. Úředníci však začali být skeptičtí k tomu, že Washington provede smysluplné změny, a začali plánovat způsoby, jak evropský průmysl ochránit.
Šéfka EU pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová varovala, že příliš velká národní podpora pro společnosti by mohla znevýhodnit menší a chudší země, které mají menší fiskální kapacitu. Německo a Francie, dvě největší ekonomiky EU, měly největší prospěch poté, co Komise zmírnila stávající pravidla, aby pomohla firmám vyrovnat se s vysokými náklady na energie.
„Nepotřebujeme žádné nadměrné rozšiřování dotací EU,“ řekl v pondělí novinářům v Berlíně německý ministr financí Christian Lindner. „Pravidla pro poskytování dotací musí být pružnější, musíme rychleji přijímat rozhodnutí, ale nepotřebujeme žádné nadměrné rozšiřování dotací v Evropské unii.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky