Ceny zlata a mědi klesají v očekávání zasedání Fedu
Všeobecně se očekává, že Fed později během dne zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů. Výhled měnové politiky centrální banky však bude bedlivě sledován a investoři budou čekat, jak se předseda Jerome Powell vyjádří k nedávným známkám odolnosti americké ekonomiky a také k nedávné rally na světových finančních trzích.
Zlato zaznamenalo silný začátek roku 2023, když v lednu vzrostlo o 5,7 % v souvislosti s rostoucími sázkami, že Fed v nadcházejících měsících zmírní svůj jestřábí postoj. Žlutý kov rovněž těžil z oživené poptávky po bezpečných přístavištích v souvislosti s rostoucími obavami z hrozící globální recese.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 1 926,94 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu klesly o 0,2 % na 1 942,10 USD za unci. Zatímco ceny žlutého kovu v posledních třech měsících prudce rostly, jejich další pohyb bude pravděpodobně určovat Fed.
Vzhledem k nedávné rally se trhy s kovy staly opatrnějšími i v očekávání centrální banky. Například zlato se za poslední tři seance pohnulo o méně než 0,3 % oběma směry.

Ostatní drahé kovy rovněž ustoupily. Futures na platinu klesly o 0,3 % na 1 017,15 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,4 % na 23,742 USD za unci.
Dolar se tento týden ustálil z nedávných ztrát, což rovněž tlačilo na komoditní trhy. Pozornost se soustředí také na Evropskou centrální banku a Bank of England, které by měly ve čtvrtek zvýšit úrokové sazby každá o 50 bazických bodů.
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ustoupily v očekávání dalších známek hospodářského oživení v Číně, která je největším světovým dovozcem červeného kovu.
Futures kontrakty na vysoce kvalitní měď klesly v počátku středečního obchodování o 0,2 % na 4,2165 USD za libru.
Ceny červeného kovu v úterý posílily poté, co vládní údaje ukázaly, že čínská podnikatelská aktivita v lednu prudce oživila poté, co země zmírnila svou přísnou politiku zaměřenou proti obchodu s mědí.
Trhy nyní čekají na údaje ze soukromého sektoru, které tento trend potvrdí.
Ropa roste před rozhodnutím Fedu a OPECu+

Před rozhodnutím Federálního rezervního systému o měnové politice a pokyny skupiny producentů OPEC a jejích spojenců ropa vzrostla.
Cena ropy West Texas Intermediate vzrostla nad 79 dolarů za barel poté, co v úterý posílila o více než 1 %. Očekává se, že americká centrální banka na středečním zasedání přinese další zvýšení úrokových sazeb, pravděpodobně však bude jen poloviční oproti prosincovému zvýšení o 50 bazických bodů, které bylo dohodnuto v prosinci, neboť inflace vykazuje známky ochlazení.
Obchodníci budou také sledovat případné pokyny Organizace zemí vyvážejících ropu a jejích spojenců včetně Moskvy. Delegáti předpokládají, že na středečním monitorovacím zasedání bude produkce zachována na stejné úrovni před novým kolem omezování ruských energetických toků, které začne během několika dní.
Podle průzkumu agentury Reuters produkce ropy v rámci OPEC v lednu klesla, protože se snížil vývoz z Iráku a produkce Nigérie se nezotavila. 10 členů OPEC čerpá o 920 000 barelů denně méně, než je cílový objem skupiny v rámci dohody OPEC+.
Nedostatek byl větší než deficit 780 000 bpd v prosinci.
Ropa v lednu zaznamenala třetí měsíční ztrátu i na vlně optimismu, že ukončení přísné politiky Covid Zero ze strany Číny oživí poptávku v největším světovém dovozci ropy. Řada ukazatelů naznačovala zvýšenou spotřebu, protože se začíná zvyšovat mobilita a průmyslová aktivita.
„Zdá se, že ceny ropy nacházejí pevnou půdu pod nohama,“ uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG Asia Pte v Singapuru. Přesto by „jakýkoli jestřábí postoj Fedu mohl vrátit určitý tlak na pokles“, uvedl.
Průmyslem financovaný Americký ropný institut mezitím oznámil, že komerční zásoby ropy v USA se minulý týden rozšířily o 6,3 milionu barelů, podle lidí obeznámených s údaji se zvýšily i zásoby benzinu a nafty. Oficiální údaje budou zveřejněny později ve středu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky