„Indický vývoz železné rudy… v posledních několika měsících skutečně poklesl. A to docela svědčí o tom, že tamní domácí spotřeba je velmi silná,“ uvedl Reid I’Anson, hlavní komoditní analytik společnosti Kpler, který dodal, že tento stav bude pokračovat po celý rok.
Indický vývoz železné rudy se v říjnu loňského roku meziročně propadl o 90 % a v září zaznamenal meziroční pokles o celých 96 %.
Indie produkuje 9,2 % světové produkce železné rudy. Největším producentem je Austrálie, na kterou připadá téměř 35 % světových dodávek, následovaná Brazílií a Čínou.
„Indie bude v roce 2023 vyčnívat z hlediska růstu… A myslím, že vývoz z Indie zůstane také dost slabý, protože spotřebovává většinu této domácí produkce.“
Rally o 20 %?

Propad indického vývozu této komodity přichází právě v době, kdy znovuotevření čínského Covidu posílá ceny komodit vzhůru, a I’Anson předpovídá, že na stole je „20% pohyb vzhůru“ cen železné rudy.
Referenční 62% železná ruda se naposledy obchodovala za 123,37 USD za tunu, což je přibližně o 30 % více než v prosinci, kdy Čína oznámila zrušení svých opatření „Zero-COVID“.
Železná ruda se používá především k výrobě oceli, která je důležitým materiálem ve stavebnictví a strojírenství – a obě asijské země jsou na cestě k větší spotřebě.
„V Číně máte návrat spotřebitelů, což bude hnacím motorem spotřeby zboží dlouhodobé spotřeby, a uvidíte zlepšení na tamním trhu s nemovitostmi,“ řekl I’Anson.
Podle společnosti Refinitiv je přibližně 60 % celosvětového vývozu železné rudy určeno pro Čínu.
„Následná poptávka v Číně začala vykazovat určité známky optimismu na základě vládní podpory zejména pro sektor stavebnictví, který je největším odvětvím využívajícím ocel v zemi,“ uvedla pro CNBC Tamara Thorneová, vedoucí analytička společnosti Refinitiv Metals Research.
Podobné tempo poptávky se očekává i u jejího souseda.
„Očekáváme, že spotřeba oceli v Indii poroste mnohem rychleji, než jsme viděli v prvních devíti měsících finančního roku
Jak dlouho vydrží?

Generální tajemník Federace indického nerostného průmyslu B. K. Bhatia uvedl, že podle jeho názoru bude vývoz železných rud v roce 2023 mnohem vyšší než vývoz v roce 2022. Vývoz železné rudy z Indie byl ovlivněn 50% daní na vývoz nekvalitní železné rudy, která byla koncem listopadu zrušena.
Ale přestože se indický vývoz železné rudy od prosince díky tomu zvýšil, podle I’Ansona z Kpleru tento krok nemusí být udržitelný. Tvrdí, že je nepravděpodobné, že by se vývoz vrátil na úroveň z let 2020 a 2021.
„Rozsah, v jakém se nakládky v poslední době zvedly, pravděpodobně nebude udržitelný příliš dlouho,“ uvedl.
Indický vývoz železné rudy však nebude největším faktorem cenové volatility.
„Největším výkyvným faktorem je schopnost společností Rio Tinto v Austrálii a Vale v Brazílii fungovat až na hranici svých dodavatelských řetězců,“ uvedl analytik společnosti CLSA Robert Stein.
Obě železorudné velmoci očekávají v případě nízké produkce meziroční stagnaci a v případě býčího scénáře 5% nárůst.
„Pracovní kapitál se stabilizoval, ale zůstává poněkud zvýšený v souvislosti s volatilitou cen komodit, vyššími cenami surovin a tlaky na globální dodavatelský řetězec,“ uvedl nedávno těžební gigant Rio Tinto ve svých výrobních výsledcích za čtvrté čtvrtletí.
Dalším významným faktorem je Čína.
„Poptávka je stále ovlivněna čínským programem snižování zadluženosti nemovitostí, a zatímco v daném týdnu může pozitivní sentiment vést k růstu cen, [ale] k trvalému dosažení těchto úrovní bychom potřebovali vidět rozsáhlé stimuly nebo podporu nemovitostí,“ uvedl Stein.
Produkce železné rudy podle zemí

Železná ruda je důležitou surovinou pro výrobu oceli a její produkce je důležitým ukazatelem ekonomické síly země. Mezi přední země v produkci železné rudy patří:
- Austrálie: Austrálie je díky rozsáhlým zásobám železné rudy a výhodné zeměpisné poloze největším světovým producentem železné rudy, který se na celkové světové produkci podílí přibližně 40 %.
- Brazílie: Brazílie je druhým největším producentem železné rudy a má rozsáhlá ložiska železné rudy ve státech Minas Gerais a Pará. Země se na celkové světové produkci železné rudy podílí přibližně 20 %.
- Čína: Čína je třetím největším světovým producentem železné rudy a je zodpovědná za přibližně 15 % celkové světové produkce. Země má velká ložiska železné rudy v provinciích Hebei, Liaoning a Vnitřní Mongolsko.
- Indie: Indie je čtvrtým největším producentem železné rudy s produkcí přibližně 200 milionů tun ročně. Země má řadu dolů na železnou rudu, především ve státech Odisha, Chhattisgarh a Karnataka.
- Rusko: Rusko je pátým největším producentem železné rudy a má rozsáhlé zásoby železné rudy v oblastech Kurska a Uralu. Země produkuje přibližně 150 milionů tun železné rudy ročně.
Mezi další významné producenty železné rudy patří Ukrajina, Jihoafrická republika, Írán a Spojené státy. Produkce železné rudy se v jednotlivých letech značně liší v závislosti na faktorech, jako je celosvětová poptávka, ceny komodit a geopolitické napětí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky