Britský energetický gigant vykázal za rok 2022 základní zisk z reprodukčních nákladů, který se používá jako ukazatel čistého zisku, ve výši 27,7 miliardy USD. USD v porovnání s 12,8 miliardy USD v předchozím roce.
Analytici oslovení společností Refinitiv očekávali za celý rok 2022 čistý zisk ve výši 27,6 miliardy USD. Společnost BP uvedla, že její předchozí rekordní roční zisk činil 26,3 miliardy USD v roce 2008.
Za čtvrté čtvrtletí vykázala BP čistý zisk ve výši 4,8 miliardy USD, čímž těsně překonala očekávání analytiků ve výši 4,7 miliardy USD.
Společnost BP oznámila další zpětný odkup akcií v hodnotě 2,75 miliardy dolarů, který by měla dokončit před oznámením výsledků za první čtvrtletí roku 2023 na začátku května. Rovněž zvýšila dividendu o 10 % na 6,61 centů na kmenovou akcii.
Generální ředitel BP Bernard Looney označil výsledky za „dobrý soubor výsledků“.

„Především doufám, že vidíte společnost, která dobře funguje, funguje a zároveň se transformuje. Měli jsme nejvyšší provozní spolehlivost v naší historii, měli jsme nejnižší výrobní náklady za posledních 16 let, takže podnik jako takový funguje velmi dobře,“ řekl Looney v úterý v pořadu „Squawk Box Europe“ na CNBC.
„Za druhé se dnes opíráme o naši strategii. V tomto desetiletí oznamujeme až o 8 miliard dolarů vyšší investice do přechodu na energetiku a až o 8 miliard dolarů vyšší investice do ropy a plynu na podporu energetické bezpečnosti a dostupnosti energie v tomto desetiletí,“ dodal. „A do třetice jde o to, abychom zajistili návratnost našim akcionářům.“
Společnost BP uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí se čistý dluh snížil na 21,4 miliardy USD, což je v porovnání se stejným obdobím předchozího roku pokles z 30,6 miliardy USD.
Akcie BP během ranních obchodů v Londýně vzrostly o více než 3 %.
Výsledky ukazují, že BP se připojila k ziskové bonanze velkých ropných společností.

Britský konkurent Shell ve čtvrtek vykázal historicky nejvyšší roční zisk ve výši téměř 40 miliard USD. Ještě předtím americký ropný gigant Exxon Mobil vykázal za rok 2022 zisk 56 miliard dolarů, což pro západní ropný průmysl představuje historické maximum. Zisk společnosti Chevron za rok 2022 dosáhl rekordních 36,5 miliardy dolarů.
Podle údajů společnosti Refinitiv se očekává, že největší fosilní společnosti na Západě za tento rok dohromady shrábnou zisky ve výši téměř 200 miliard dolarů. Francouzská společnost TotalEnergies má ve středu oznámit celoroční zisk.
Mimořádný rozsah zisků obnovil kritiku ropného a plynárenského průmyslu a vyvolal volání po vyšších daních.
„Lidé v celé zemi se nemusí dívat dál než před vlastní dveře – na jednu z britských ropných společností, která dosahuje rekordních zisků, zatímco tolik Britů čelí těžkostem bez vlastního přičinění,“ řekl Jonathan Noronha-Gant, vedoucí kampaně v advokační skupině Global Witness.
„Zavedení neočekávané daně na pomoc těm, kteří se potýkají s finančními problémy, ve spojení s výrazným zvýšením podílu obnovitelných zdrojů energie a zateplováním domů, by mohlo být začátkem konce škodlivé éry fosilních paliv, a to jak pro lidi, tak pro planetu. Společnost BP je bohatší, protože vy jste chudší,“ řekl Noronha-Gant.
‚Energetické trilema‘
V posledních čtvrtletích se vedoucí představitelé velkých ropných společností snažili obhájit své rostoucí zisky a uvedli, že výrazné narušení globálních energetických trhů v důsledku války na Ukrajině znovu potvrdilo důležitost řešení „energetického trilematu“.

Podle prohlášení generálního ředitele BP Bernarda Looneyho pro investory z konce loňského roku se jedná o „bezpečnou, cenově dostupnou a nízkouhlíkovou energii“.
Společnost BP, která si v roce 2020 stanovila ambici stát se společností s nulovou čistou spotřebou „do roku 2050 nebo dříve“, nedávno předpověděla, že ropa a plyn budou do poloviny století tvořit dramaticky menší část globálního energetického mixu.
Ve svém nejnovějším ročním energetickém výhledu, zveřejněném 30. ledna, společnost uvedla, že podle ní podíl fosilních paliv jako primárního zdroje energie klesne z 80 % v roce 2019 na 55 až 20 % do roku 2050. Podíl obnovitelných zdrojů na primární energii by měl ve stejném období vzrůst z 10 % na 35 až 65 %.
Široká škála výsledků odráží několik možných směrů přechodu na novou energetiku. V každém ze tří scénářů společnosti BP je však tempo, jakým obnovitelné zdroje vstupují do globálního energetického systému, „rychlejší než u jakéhokoli předchozího paliva v historii“, uvádí zpráva.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky