Mnohé z tipů, které poskytuje, pronikají do základních principů hodnotového investování. Tento přístup je již dlouhou dobu metodikou Warrena Buffetta, podle které určuje, do kterých podniků investovat.
O autorovi
Mary Buffettová je spoluautorkou bestsellerové série Buffettology, knih, které pomohly osvětlit vítězné obchodní postupy Warrena Buffetta. Je také vyhledávanou řečnicí a obchodní konzultantkou. Mezi její knihy patří Tao Warrena Buffetta a Tajemství managementu Warrena Buffetta.
Sean Seah je autor a investor, který se specializuje na asijské trhy. Přednášel také na vysokých školách a univerzitách. Mezi jeho další knihy patří například Gone Fishing with Buffett.
O knize
Warren Buffett je jedním z mála investorů, kteří se stali pojmem. Tento status získal díky svým prvním investicím v padesátých letech minulého století a díky tomu, že jeho první úspěchy přerostly v portfolio v hodnotě miliard a miliard dolarů. Buffett je jedním z nejbohatších lidí na světě, a tak není divu, že ho lidé často žádají o rady a tipy. Vždyť kdo by nechtěl znát tajemství takového úspěchu, jakého dosáhl za desítky let?
Jednou z osob, které měly možnost studovat a pochopit Buffettovu metodologii – nebo, jak se jí začalo říkat, Buffetologii – je jeho bývalá snacha Mary Buffettová. Spolu se Seanem Seahem, dalším vášnivým Buffettovým odborníkem, předkládá sedm nejdůležitějších tajemství, jak si vytvořit vlastní dlouhodobě úspěšné akciové portfolio.
Proto se vám dostane sedmi mrknutí. Sedm tajemství, sedm mrknutí. To dává smysl, ne?
A co se dozvíte?

- proč je vytvoření nových návyků prvním krokem k úspěchu;
- jak investovat v rámci svých kompetencí a
- proč jsou podhodnocené společnosti skvělými příležitostmi.
7 tajemství, jak investovat jako Warren Buffett
Klíčem k vytvoření bohatství jsou správné návyky, například spoření a vyhýbání se dluhům
Pokud hledáte tipy na vytváření bohatství, pravděpodobně nečekáte lekci o vytváření správných návyků. Ale právě o tom je první tajemství investování jako Warren Buffett.
K investování peněz potřebujete peníze. Takže ještě předtím, než se dostaneme k výběru správných akcií, musíme si říci něco o odkládání finančních prostředků, které budete používat. I když spoření není pro každého z nás přirozené, je to jedno z nejdůležitějších tajemství úspěchu.
Buffettova vítězná strategie je postavena na principu hodnotového investování.
Někteří investoři pouze spekulují. Jiní – lidé jako Warren Buffett – však mají svou metodiku. Podnikají přesně definované kroky, aby zjistili dvě věci. Za prvé, skutečnou hodnotu společnosti a za druhé, zda cena akcií firmy odpovídá této hodnotě.
A právě o tom je hodnotové investování.
Při hledání investičních nápadů se řiďte logikou a vlastními zájmy
Dobrá, řekněme, že jste si nyní vyčlenili nějaké peníze na hodnotové investování. Na seznamu je však celá řada podniků. Kde vůbec začít hledat? No, a co vás zajímá?
Vážně, položte si tuto otázku. Je to skvělý začátek. Warren Buffett je známý tím, že odmítá investovat do jakéhokoli podniku, který nezná.
Proto se spíše vyhýbá společnostem spojeným s počítači a internetem. Místo toho investuje do značek, jako je Coca-Cola a Kraft Foods, a do podniků, jako jsou banky, letecké společnosti a American Express. Buffett rozumí společnostem, jejichž akcie nakupuje.
Některé společnosti si vybudovaly ekonomický příkop, který jim pomáhá odolávat změnám na trhu

Dostali jsme se k mžiku číslo čtyři, takže přejděme ke čtvrtému tajemství investování jako Warren Buffett. Tímto tajemstvím jsou ekonomické příkopy.
Možná se ptáte, co je to proboha ekonomický příkop? No, Buffett se neřídil pouze zásadami hodnotového investování tím, že identifikoval podhodnocené společnosti. Hledal také akcie, které mají rezervu proti ztrátám. Tuto rezervu označil jako „ekonomický příkop“.
Jak uvidíte, je to další věc, na kterou si můžete dát pozor při hledání dobrých investic.
Budoucnost samozřejmě nemůžeme předvídat. Ale jedno je jisté: na cestě k ní bude spousta vzestupů a pádů. Některé podniky nabízejí produkt nebo službu, které mají potenciál odolat všem býkům, medvědům a kulturním trendům, které přicházejí a odcházejí. Právě takovou ochranu poskytuje ekonomický příkop.
Naučte se obchodní jazyk a budete umět rozpoznat výhodné investice
V tuto chvíli byste měli mít slušnou představu o tom, jaké podniky Warren Buffett vyhledává při nových investicích. Přejděme tedy k technické části hodnotového investování – k detailům určování skutečné hodnoty podniku.
Pátým tajemstvím investování jako Warren Buffett je porozumění jazyku podnikání. A to znamená naučit se číst finanční výkazy. To nemusí být šálek čaje pro každého. Ale nenechte se odradit, zejména pokud chcete chytře investovat jako Warren Buffett.
Zjistěte, kdy investovat, porovnáním čisté aktuální hodnoty s cenou akcie
Podívat se na finanční výkazy společnosti pod drobnohledem není snadný úkol. Ale jakmile budete vědět, na co se zaměřit, stane se to vaší druhou přirozeností.
Ale i když finanční údaje společnosti ukazují, že je zdravá a zisková, to samo o sobě vám neřekne, kdy investovat. Proto přichází na řadu ocenění.
Obecně platí pravidlo, že chcete koupit akcie, když je jejich cena nízká a právě se chystá růst. Klíčem k tomu je metoda Net-Net. Vyvinul ji Benjamin Graham, Buffettův učitel, a je základem veškerého hodnotového investování.
Dodržujte pět jednoduchých pravidel pro správu různorodého a dobře chráněného portfolia
Právě se dozvíte poslední tajemství, jak investovat jako Warren Buffett

Po všech těch počtech se vrhneme na přímočařejší záležitost: správu portfolia. Přesně tak, tajemství číslo sedm se týká rozumné a zodpovědné správy portfolia.
Začněme tím, že přijmeme jednoduchou pravdu. Nikdo nemá vždycky pravdu. Tečka.
Správa různorodého portfolia je tedy chytrý způsob, jak si dát prostor pro chyby. Umožňuje, aby se některé investice zastavily nebo selhaly, a přitom si zachovávají celkovou ziskovost.
Warren Buffett má ve svém portfoliu stovky soukromých podniků. Zároveň však drží akcie více než 40 veřejně obchodovaných společností. Jak říká sám Buffett: „“Diverzifikace je ochranou před neznalostí.““
Existuje pět pravidel správy portfolia; a prvním z nich je, alokace fondů.
Druhé pravidlo? Nikdy nevkládejte do jedné akcie více než 10 %. Celkem jednoduché, že? Diverzifikujte. Nevkládejte všechna svá vejce do jednoho košíku.
Třetí pravidlo se týká hodnocení vašich vyhlídek. Čím vyšší je hodnocení společnosti, tím více vašich peněz si zaslouží. Když se tato společnost stane podhodnocenou, budete přesně vědět, co dělat.
Čtvrté pravidlo: Přinejmenším jednou ročně proveďte revizi svého portfolia.
A konečně se dostáváme k pátému pravidlu. To nám říká, abychom neprodávali pouze na základě ceny. Dobrá společnost je víc než jen cena jejích akcií. Přemýšlejte o investici jako o zaměstnanci. Položte si tuto otázku: Vyhodili byste někoho jen proto, že má špatný den nebo dokonce týden? Úžasné společnosti mohou čas od času zažít velký pokles ceny.
Buffett ve skutečnosti rád investuje, když se cena akcií silné společnosti propadne.
A tady to máte. Sedm tajemství investování, která by vám měla pomoci začít s moudrým a dobře informovaným investováním. Možná z vás přes noc neudělají multimilionáře, ale poskytnou vám dobrý začátek. Zbytek už je na vás.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky