Vedle oživení poptávky se objevily i krátkodobé problémy s nabídkou, jako například vypuknutí protestů v Peru, které se podílí 10 % na světové nabídce mědi.
Futures na měď s dodáním v březnu se momentálně nacházejí na úrovni 4,0245 USD za libru poté, co v posledních týdnech ustoupily od lednové rally.
Ačkoli poznamenal, že opětovné otevření čínské ekonomiky a oživení poptávky v době, kdy se zásoby mědi pohybují blízko cyklického minima, by pravděpodobně vedlo ke krátkodobému růstu cen, Chu naznačil, že nejzajímavějším aspektem výhledu mědi je „sekulární změna“ v dlouhodobé poptávce.
Chu, který spravuje fond BNY Mellon Natural Resources, řekl televizi CNBC: „Měď se obvykle používá jako stavební kov pro rozvody v budovách, rozvody pro stroje a podobně, ale pokud se podíváme na trend dekarbonizace a přechodu na čistou nulovou energii, měď je novou ropou.“
„Je to solární energie, je to vítr, jsou to elektromobily, je to jakákoli forma obnovitelné energie? Každá obnovitelná energie v podstatě potřebuje měď, protože pokud mluvíte o elektrifikaci něčeho a přenosu elektřiny, potřebujete měď.“
Kromě množství mědi, které bude pravděpodobně zapotřebí k dosažení čistých nulových cílů, Chu také upozornil na pokles kvality tohoto kovu za posledních 20 let, jakož i na dobu potřebnou k uvedení velkých těžebních projektů do provozu.

„Mnoho těchto zásob a ložisek se nachází na velmi, velmi těžko těžitelných místech – Kongo, Vnitřní Mongolsko – nejsou to velmi rozvinuté regiony, kde si řeknete ‚aha, to je opravdu snadné, pojďme postavit megadůl‘,“ řekl.
„Když se podíváte na dlouhodobý vývoj, vidíte jen silnou poptávku. Hodně lidí se zaměřuje na lithium jako na druh energetického přechodného kovu, ale já si myslím, že bychom se měli mnohem více soustředit na měď, protože si myslím, že to je skutečný bod zlomu, skutečný bod zlomu pro příběh energetického přechodu.“
S odvoláním na staré ekonomické přísloví „nejlepším lékem na vysoké ceny jsou vysoké ceny“ Chu uvedl, že vždy bude docházet ke krátkodobé cyklické volatilitě, ale že cena mědi bude pravděpodobně dále růst, dokud nebude motivovat k mnohem větším průzkumným cyklům nebo k rozmachu sekundárních trhů a recyklaci mědi.
„Tyto trhy však mohou udělat jen tolik, protože přírůstek poptávky z obnovitelných zdrojů není jen malým nárazovým zvýšením poptávky, je to téměř několikaletá tsunami poptávky, která přichází a na kterou nemyslíme, takže bude třeba zapojit všechny síly, ale rozhodně musí cena stoupnout,“ řekl Chu.
Obrovský politický kapitál
Chuovy komentáře částečně zazněly i v úterní poznámce vedoucího oddělení komoditní strategie Saxo Bank Oleho Hansena, který uvedl, že průmyslové kovy, jako je měď, hliník a lithium, budou nepochybně těžit z „obrovského politického kapitálu“ investovaného do dosažení „zelené transformace“.
„Kromě toho bude nové geopolitické prostředí znamenat obrovskou podporu pro evropský obranný průmysl, který by měl v příštím hospodářském cyklu zaznamenat dvouciferné tempo růstu blížící se 20 % ročně, protože evropský kontinent zdvojnásobí své vojenské výdaje v poměru k HDP,“ uvedl Hansen.
Objevily se také spekulace, že Peking – jakožto největší světový spotřebitel – zvýší svou fiskální podporu ekonomiky v podobném měřítku, jako tomu bylo v roce 2003 po jeho vstupu do WTO, v roce 2009 po globální finanční krizi a po devalvaci měny v roce 2016.

Hansen naznačil, že silný začátek roku byl primárně způsoben „technickými a spekulativními obchodníky, kteří předbíhají očekávané zvýšení poptávky ze strany Číny v nadcházejících měsících“.
„Jakmile skončí počáteční rally, začne tvrdá práce na podporu těchto zisků, přičemž k udržení rally je zapotřebí základní nárůst fyzické poptávky, v neposlední řadě s ohledem na vyhlídku zvýšené nabídky v roce 2023, kdy bude uvedeno do provozu několik projektů,“ uvedl.
„Celkově vidíme, že se měď v nadcházejících měsících usadí v rozmezí 3,75 až 4,75 USD, než nakonec prorazí výše a někdy v průběhu druhé poloviny dosáhne nového rekordu.“
Zásoby mědi nesoucí „hodnotu nedostatku“
Poté, co akcie těžařů mědi v lednu těžily z nárůstu cen mědi, se podle Morgan Stanley zdá, že jejich ocenění je „napjaté“.
Tento gigant na Wall Street se domnívá, že sentiment a rizika spojená s nabídkou by mohla v krátkodobém horizontu vynést sektor výše, což naznačuje, že „hodnota nedostatku“ vede kapitál směrem k těžařům.
Ačkoli se společnost Morgan Stanley zatím zdráhá označit vrchol, protože rizika nabídky v Peru a jinde udržují trh v napjatém stavu a v nejbližší době tlačí exponované akcie výše, vidí celkový růst pouze o 6-12 % při použití projekcí spotových/býčích cen.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky