Skupina, známá jako OPEC+, odložila začátek formálních rozhovorů nejméně o tři a půl hodiny kvůli diskusím členů na okraj základních produkčních úrovní, z nichž se vypočítávají škrty a kvóty, uvedly zdroje.
Nejvlivnější členové OPEC a největší producenti z Perského zálivu v čele se Saúdskou Arábií se snažili přesvědčit africké země s nedostatečnou produkcí, jako je Nigérie a Angola, aby měly realističtější cíle produkce, uvedly zdroje.
„Rozhovory s africkými producenty se ukazují jako obtížné,“ uvedl jeden ze zdrojů OPEC+. Výrobce ze zemí Perského zálivu, Spojené arabské emiráty, mezitím usiloval o vyšší základní úroveň, která by odrážela jeho rostoucí produkční kapacitu, uvedly zdroje.
OPEC+, který sdružuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a spojence v čele s Ruskem, čerpá přibližně 40 % světové ropy, což znamená, že jeho politická rozhodnutí mohou mít zásadní dopad na ceny ropy.
Čtyři zdroje obeznámené s jednáním OPEC+ agentuře Reuters sdělily, že mezi možnostmi nedělního zasedání se projednávalo další snížení produkce.

„Diskutujeme o celém balíčku
Tři ze čtyř zdrojů uvedly, že škrty by mohly činit 1 milion barelů denně nad rámec stávajících škrtů ve výši 2 milionů barelů denně a dobrovolných škrtů ve výši 1,6 milionu barelů denně, které byly překvapivě oznámeny v dubnu a které vstoupily v platnost v květnu.
Dubnové oznámení pomohlo zvýšit ceny ropy o zhruba 9 dolarů za barel nad 87 dolarů, ale ty rychle ustoupily pod tlakem obav o globální hospodářský růst a poptávku. V pátek se mezinárodní benchmark Brent ustálil na 76 dolarech.
Pokud by bylo nové snížení schváleno, celkový objem snížení by dosáhl 4,66 milionu barelů denně, což představuje přibližně 4,5 % celosvětové poptávky.
Snížení produkce obvykle nabývá účinnosti měsíc po jeho odsouhlasení, ale ministři by se mohli dohodnout i na pozdějším provedení. Mohli by také rozhodnout o zachování produkce na stejné úrovni.
Minulý týden saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdulaziz prohlásil, že investoři, kteří krátí cenu ropy nebo sázejí na její pokles, by se měli „mít na pozoru“, což si mnozí pozorovatelé trhu vyložili jako varování před dalším snížením nabídky.
ZÁKLADNÍ HODNOTY PRO ROKY 2023 A 2024
Tři zdroje z OPEC+ rovněž uvedly, že skupina se bude zabývat otázkou základních linií pro roky 2023 a 2024, které byly dříve sporné.

Nigérie a Angola dlouhodobě nejsou schopny těžit v souladu se svými cíli, ale stavěly se proti nižším základním hodnotám, protože nové cíle by je mohly donutit k provedení skutečných škrtů.
Naopak SAE požadovaly vyšší základní linii v souladu se svou rostoucí produkční kapacitou, což by však mohlo znamenat, že se jejich podíl na celkových škrtech může snížit.
Západní země obvinily OPEC z manipulace s cenami ropy a z podkopávání světové ekonomiky prostřednictvím vysokých nákladů na energie. Západ také obvinil OPEC, že se postavil na stranu Ruska, a to navzdory západním sankcím kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu.
V reakci na to představitelé OPEC uvedli, že tisknutí peněz Západem v posledním desetiletí způsobilo inflaci a donutilo země produkující ropu jednat tak, aby udržely hodnotu svého hlavního vývozního artiklu.
Asijské země, jako je Čína a Indie, nakupovaly největší podíl ruského vývozu ropy a odmítly se připojit k západním sankcím vůči Rusku.
OPEC odepřel reportérům agentury Reuters a dalších zpravodajských médií přístup do svého sídla.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky