Zásobník Bilche-Volytsko-Uherske, který se nachází mezi zemědělskými poli a lesy, dokáže uskladnit více než čtyřikrát větší množství zemního plynu než největší zásobník v Německu a díky tomu, že Ukrajina již desítky let slouží jako tranzitní trasa pro ruskou energii, se snadno připojuje k rozvodným sítím bloku.
Skladovat životně důležité palivo v zemi, která je vystavena raketovým útokům a útokům na kritickou energetickou infrastrukturu, se může zdát jako bláznivý nápad. Ale získává si příznivce, protože zařízení jsou dostatečně daleko od frontové linie a někteří obchodníci se domnívají, že to za to riziko stojí.
Evropští úředníci nyní zvažují, zda podpořit propojení s Bilče-Volyčsko-Uherskem a dalšími zařízeními rozesetými po Ukrajině, kde se nachází největší síť podzemních jeskyní na kontinentu, které mohou zadržovat plyn pro případ, že v zimě vzroste poptávka a ceny. Vzhledem k tomu, že kapacity zásobníků v EU se již blíží k hranici naplnění – v současné době jsou zaplněny z více než 70 % – mohlo by skladování paliva na Ukrajině zabránit jeho nadbytku v nadcházejících měsících.
„Ukrajinské zásobníky mohou pomoci vyrovnat nabídku a poptávku v druhé polovině léta 2023, vzhledem k jejich výbornému napojení na trhy s plynem v EU,“ uvedla ve svém prohlášení pro agenturu Bloomberg německá energetická společnost RWE AG, která ukrajinské zásobníky v minulosti využívala.
Aby se skladování plynu na Ukrajině vyplatilo, musí ceny klesnout natolik, aby se náklady na něj ospravedlnily. EU bude pravděpodobně muset také zasáhnout, aby poskytla pojistku proti případným ztrátám souvisejícím s konfliktem.
Tato rozvíjející se iniciativa je součástí snahy vyhnout se panice, která loni vedla k rekordním cenám a státním zásahům. Podle think tanku Bruegel vlády EU poskytly na ochranu podniků a spotřebitelů pomoc ve výši 646 miliard eur a nemohou si dovolit opakování.

Zatímco evropské energetické společnosti skladovaly plyn na Ukrajině před ruskou invazí v únoru 2022, ukládání dodávek do země zapojené do bojů by bylo za normálních okolností neslýchané a úvahy odrážejí úzkou škálu evropských možností a to, jak válka znovu nastavila rizika.
Energie je v tomto konfliktu zbraní od samého počátku. Posledním příkladem je výbuch přehrady Kachovka na řece Dněpr, ke kterému došlo minulý týden. V loňském roce Kreml postupně omezil dodávky plynu, čímž způsobil zmatek na evropských energetických trzích. Tyto obavy přetrvávají a Ukrajina nabízí pomoc.
Skladování plynu pro Evropu by nejen přineslo zemi tolik potřebné příjmy, ale také by posílilo vazby s blokem a posloužilo jako úlitba Rusku poté, co se Kreml snažil využít energii k oslabení podpory Kyjeva.
Kapacita zásobníků plynu v zemi, které se nacházejí v relativním bezpečí až 2 kilometry pod zemí, činí více než 30 miliard metrů krychlových. Provozovatel Ukrtransgaz dává k dispozici třetinu tohoto prostoru – což odpovídá přibližně 10 % poptávky EU ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku.
„Ukrajinský trh nabízí skladování za pevnou sazbu, což činí skladování plynu na Ukrajině velmi atraktivní a konkurenceschopnou možností,“ uvedl Marco Saalfrank, vedoucí obchodování s plynem v kontinentální Evropě ve švýcarské společnosti Axpo, ale upozornil, že riziko musí být nízké.
Vzhledem k tomu, že pojišťovací průmysl se Ukrajině vyhýbá, závisí míra ochoty obchodníků skladovat plyn na Ukrajině na ceně a na tom, zda je EU připravena poskytnout pojistku. Jednání probíhají.
Evropská komise – výkonný orgán bloku – „zkoumá, zda a jak by záruky vydané veřejnými institucemi mohly podpořit uvolnění přístupu k zásobníkům zemního plynu na Ukrajině,“ uvedl mluvčí Komise Tim McPhie na brífinku s novináři minulý týden.

Společnost Ukrtransgaz zase pracuje na zavedení záruk služeb, aby snížila rizika spojená s válkou, protože se snaží stát „energetickou bankou pro Evropu“, uvedla společnost v e-mailové odpovědi na otázky agentury Bloomberg a dodala, že poptávka překonala její původní očekávání.
Čas na zavedení systému se krátí. Očekává se, že evropské zásobníky dosáhnou kapacitních limitů již na začátku září. Poptávka po vytápění se obvykle projeví až později na podzim, což vytváří riziko nadměrných zásob, které by se mohly v případě nástupu chladného období snížit.
Bez dodávek z ruských plynovodů, které byly z velké části zastaveny, jsou evropské trhy s plynem vyváženější než v minulosti. To znamená, že prudké zvýšení poptávky nebo přerušení dodávek může mít velký dopad.
Podle poradenské společnosti Energy Aspects Ltd. by využití ukrajinských zařízení pomohlo předejít propadu cen před zimou, ale pokud by bylo využití „neočekávaně vysoké“, znamenalo by to také riziko poklesu sazeb v příštím roce. Zimní kontrakty se obchodují s prémií oproti letním cenám, takže skladování na Ukrajině nebo v tankerech na moři je stále atraktivnější možností.
Švýcarský obchodník Axpo si před válkou vytvořil na Ukrajině zásoby plynu a je připraven je znovu vytvořit, ale pozorně sleduje vývoj situace a klíčové budou vládní záruky.
„Od začátku války se rizika spojená s energetickou infrastrukturou na Ukrajině nesmírně zvýšila, jak jsme bohužel viděli při nedávném výbuchu přehrady,“ řekl Saalfrank.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky