Do soutěže se přihlásilo 238 států, provincií a měst, které se ucházely o další sídlo dominantního internetového prodejce a druhého největšího soukromého zaměstnavatele v zemi.
Před pár dny Amazon oficiálně otevřel dveře první části svého nového sídla na východním pobřeží, označovaného jako HQ2, v severní Virginii. První fáze nazvaná Metropolitan Park zahrnuje dvě 22patrové kancelářské věže, které pojmou 14 000 z 25 000 zaměstnanců, jež Amazon plánuje v Arlingtonu přijmout. Přibližně 2 900 zaměstnanců se již nastěhovalo a na podzim bude Met Park obsazen 8 000 zaměstnanci.
Společnost Amazon vybudovala své sídlo v Seattlu v roce 1994 částečně kvůli tomu, že v této oblasti je dostatek technologických talentů, a také kvůli přítomnosti společnosti Microsoft v nedalekém Redmondu ve státě Washington. Kampus společnosti v Seattlu se nyní rozkládá na ploše desítek milionů metrů čtverečních ve více než 40 kancelářských budovách a v oblasti Puget Sound pracuje 65 000 firemních a technických zaměstnanců Amazonu.
Nabízí se otázka, proč Amazon se svým rozlehlým kampusem v Seattlu a rostoucí realitní stopou po celém světě potřeboval vybudovat druhé sídlo.

Kolem roku 2005, kdy se podnikání Amazonu rozrostlo a jeho kampus v Seattlu se rozrostl, začal zakladatel a tehdejší generální ředitel Jeff Bezos zvažovat, kam by se společnost měla rozšířit příště.
Na poradách všech zaměstnanců se Bezose ptali, „zda budeme někdy na jednom místě najednou“, řekl v jednom rozhovoru John Schoettler, šéf Amazonu pro nemovitosti.
„Myslím, že existovala romantická představa, že jako společnost budeme jen tak velcí, abychom se všichni vešli do jedné budovy,“ řekl Schoettler. „Bezos řekl, že máme dlouhodobé pronájmy, a až tyto pronájmy skončí, budu spolupracovat s Johnem a realitním týmem a vymyslíme, co dál.“
Původně Bezos navrhoval, aby Amazon zůstal v okolí Puget Sound, ale pak se rozhovor přesunul na obnovení „sousedského“ charakteru kampusu v Seattlu jinde, řekl Schoettler.
„Mohli jsme odejít na předměstí, vzít si nějakou zemědělskou půdu, porazit pár stromů a postavit kampus, který by byl velmi uzavřený do sebe,“ řekl. „Většinou mají vchod ze severu nebo z jihu a východ na východ nebo na západ. Když se umístíte do středu městské struktury a vytvoříte pěší čtvrť, 18 hodinovou čtvrť, stanete se velmi vnějškově orientovaní a stanete se velmi součástí komunity, a to jsme chtěli.“
Holly Sullivanová, viceprezidentka společnosti Amazon pro ekonomický rozvoj, uvedla, že pro Amazon by bylo obtížnější vytvořit takové prostředí, kdyby „rozptýlil tyto zaměstnance po 15 dalších technologických centrech nebo 17 dalších technologických centrech po celé Severní Americe“.

„Takže to, co HQ2 poskytlo, je příležitost k hlubší spolupráci a k tomu, aby byl součástí sousedství,“ řekla Sullivanová.
„Nevidím, že bychom se v Seattlu jakkoli zvětšovali“
Velmi propagované hledání druhého sídla společnosti Amazon se potýkalo s některými problémy. V roce 2018 společnost Amazon oznámila, že sídlo HQ2 rozdělí mezi newyorskou čtvrť Long Island City a oblast Crystal City v Arlingtonu ve Virginii. Po protestech veřejnosti a politiků však Amazon své plány na výstavbu firemního kampusu v Long Island City zrušil.
Příchod společnosti do Arlingtonu vyvolal obavy z rostoucích nákladů na bydlení a vysídlení. Společnost uvedla, že se zavázala vynaložit více než 1 miliardu dolarů na výstavbu a zachování cenově dostupných domů v regionu.
Schoettler uvedl, že Amazon hodlá v budoucnu soustředit velkou část svého růstu v Arlingtonu a v Nashvillu v Tennessee, kde sídlí logistické centrum společnosti. Dodal, že plánuje také zaměstnat až 12 000 lidí na předměstí Seattlu Bellevue.
„Nevidím, že bychom se v Seattlu jakkoli zvětšovali,“ řekl Schoettler. „Myslím, že jsme tam do značné míry vyčerpali naše možnosti.“
HQ2 má některé stejné zvláštnosti jako areál společnosti Amazon v Seattlu. Je zde stánek s komunitními banány, který obsluhují „banisté“, a bílé tabule na stěnách výtahů v budově. V seattleské kanceláři Amazonu panuje přátelská atmosféra pro psy, která se přenesla i do Metropolitního parku, kde je veřejný psí park a stěna galerie psů zaměstnanců Amazonu. Ve věžích se nacházejí terasy plné rostlin a střešní městská farma, která kopíruje atmosféru „sfér“, pracovišť podobných botanické zahradě, jež jsou kotvou kanceláří Amazonu v Seattlu.
Amazon otevírá HQ2 v nejisté době pro společnost i širší technologický sektor. Mnoho největších společností v oboru, včetně Amazonu, zrušilo tisíce pracovních míst a omezilo výdaje po období zpomalování růstu příjmů a obav z nadcházející recese.
Společnosti se také potýkají s otázkami, jak vypadá práce v postpandemickém prostředí. Mnozí zaměstnanci si zvykli na práci z domova a zdráhají se vrátit do kanceláře. Amazon minulý měsíc začal vyžadovat, aby firemní zaměstnanci pracovali z kanceláře alespoň tři dny v týdnu, což vyvolalo odpor některých pracovníků, kteří dávají přednost větší flexibilitě.
Společnost Amazon upravila návrh centrály HQ2 s ohledem na očekávání, že zaměstnanci nebudou chodit do kanceláře každý den.
Společné pracovní prostory jsou běžnější a je zde méně přidělených míst, řekl Schoettler. Zaměstnanci mohou být u stolu jen 30 % dne, zbytek času tráví v konferenčních místnostech nebo na neformálních setkáních u kávy se spolupracovníky, uvedl.

„Pokud ten den nepřijdeme, nikdo jiný prostor nevyužije,“ řekl Schoettler. „A tak můžete přijít, stůl je otevřený a není personalizovaný rodinnými fotografiemi a podobnými věcmi. Můžete se posadit, absolutně využít prostor a pak se věnovat svému dni.“
Posun k hybridnímu pracovnímu prostředí ovlivnil i další vývoj HQ2. Amazon v březnu uvedl, že posunul zahájení výstavby PenPlace, druhé fáze svého arlingtonského kampusu. PenPlace by měl zahrnovat tři 22patrové kancelářské budovy, více než 100 000 čtverečních stop maloobchodních prostor a 350 metrů vysokou věž zvanou „The Helix“, která je vybavena venkovními chodníky a vnitřními prostory pro setkávání zaměstnanců obklopenými vegetací.
Společnost Amazon bude sledovat, jak zaměstnanci pracují ve dvou nových budovách Metropolitan Parku, aby se mohla inspirovat při navrhování kanceláří v PenPlace, uvedl Schoettler.
Společnost Amazon neuvedla, kdy očekává zahájení výstavby PenPlace, ale podle Schoettlera pokračuje v povolovacím a přípravném procesu výstavby.
„Chceme si jen dávat opravdu pozor, protože tyto budovy teprve otevíráme, abychom se ujistili, že to děláme správně,“ řekla Sullivanová. „Jsou to pro nás velké investice. Tyto budovy vlastníme a chceme jim zajistit dlouhou životnost.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky