Na konferenci v Londýně, kde Velká Británie, Spojené státy a Evropská unie přislíbily další miliardy dolarů, Ukrajina uvedla, že potřebuje další kapitál a také závazky ke konkrétním projektům, aby se nejen zotavila, ale také se stala silným členem západního světa.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal vyčíslil cenu na více než 6 miliard dolarů v příštích 12 měsících, což je podle jeho slov schodek, který se pokusí pokrýt během konference, která, jak doufá, upevní pozici Británie jako předního podporovatele Kyjeva.
„Stanovili jsme si ambiciózní cíl, že díky této konferenci získáme přísliby na tuto částku,“ řekl.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sice poděkoval za dosavadní podporu, ale zároveň řekl na rovinu, že Kyjev potřebuje konkrétní závazky k projektům, které pomohou Ukrajině nejen se zotavit, ale i dále se modernizovat.
Po téměř 16 měsících ruské války na Ukrajině, která zničila domy, nemocnice a další kritickou infrastrukturu, zahájil britský premiér Rishi Sunak konferenci výzvou podnikům a vládám, aby více pomohly s obnovou.

V souvislosti s klíčovým problémem většiny společností, které chtějí investovat na Ukrajině – pojištěním proti válečným škodám a zničení – Sunak oznámil Rámec londýnské konference pro pojištění válečných rizik, který by mohl připravit půdu pro snížení rizika investic, ačkoli se nezabýval podrobnostmi.
„Společně s našimi spojenci budeme i nadále podporovat obranu Ukrajiny a protiofenzívu a budeme stát při Ukrajině tak dlouho, jak to bude nutné, aby v této válce zvítězila,“ řekl Sunak na konferenci, na níž se sešlo více než 1000 osob s rozhodovací pravomocí ve veřejném a soukromém sektoru.
Londýnský konferenční rámec je podle něj „obrovským krokem vpřed směrem k pomoci pojistitelům upisovat investice na Ukrajině, odstraňuje jednu z největších překážek a dává investorům potřebnou důvěru k jednání“.
DALŠÍ NABÍDKY POMOCI
Sunak představil opatření včetně dodatečných záruk ve výši 3 miliard dolarů, které mají uvolnit půjčky Světové banky, zatímco předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že EU poskytne Ukrajině 50 miliard eur na období 2024-27.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken nabídl další pomoc ve výši 1,3 miliardy dolarů, včetně 520 milionů dolarů na pomoc při rekonstrukci energetické sítě.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že Berlín nabízí další humanitární pomoc ve výši 381 milionů eur v roce 2023.

Zelenskij však v projevu prostřednictvím videopřenosu uvedl, že Ukrajina potřebuje cílenější pomoc v „reálných projektech“, které by podnítily růst ekonomiky, jež se podle něj vzdálila oligarchickému modelu z bezprostředně postsovětské éry Ukrajiny.
Ukrajina usiluje až o 40 miliard dolarů na financování první části „zeleného Marshallova plánu“ na obnovu svého hospodářství, včetně rozvoje ocelářského průmyslu bez uhlí, uvedl před konferencí jeden z ukrajinských vysokých úředníků.
Celkové náklady budou obrovské – podle březnových odhadů Ukrajiny, Světové banky, Evropské komise a OSN dosáhly v prvním roce války 411 miliard dolarů. Mohly by snadno dosáhnout více než 1 bilionu dolarů.
Západní představitelé doufají, že konference povzbudí soukromý sektor, aby využil své zdroje a pomohl urychlit obnovu Ukrajiny investicemi do malých a středně velkých projektů. Sunak uvedl, že více než 400 společností z 38 zemí podepsalo dohodu Ukraine Business Compact, která je vyjádřením podpory obnově Ukrajiny.
Společnosti by však přesto mohly chtít vědět, zda se státy mohou dohodnout na způsobu pojištění proti válečným škodám a zničení. Nebylo jasné, nakolik zahájení Londýnské konference o rámci pro pojištění válečných rizik pomůže tyto obavy zmírnit.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky