Času je málo, protože vláda se snaží brzy získat miliardy dolarů prodejem podílů ve státních společnostech. Goldman Sachs Group Inc. odhaduje, že centrální banka bude potřebovat více než 5 miliard dolarů, aby „umožnila řádný přechod na jednotný, tržně se vyjasňující směnný kurz“.
Obchodníci s deriváty mezitím zrušili sázky na to, že úřady nechají libru v nadcházejících měsících prudce klesnout.
Výsledkem je, že Výbor pro měnovou politiku ve čtvrtek pravděpodobně prodlouží pauzu, která trvá od březnového výrazného zvýšení sazeb. Všichni ekonomové kromě tří v průzkumu agentury Bloomberg mezi 15 prognostiky očekávají, že referenční sazba zůstane na úrovni 18,25 % druhý měsíc po sobě.
„Úpravy devizových kurzů i úrokových sazeb budou pravděpodobně odloženy až do doby, kdy dojde k výraznějšímu prodeji aktiv,“ uvedla Carla Slim, ekonomka společnosti Standard Chartered Plc.

Zpřísnění měnové politiky může být zanedlouho opět na pořadu dne, a to i poté, co centrální banka od března 2022 již zvýšila sazby o 10 procentních bodů a po třech devalvacích dovolila libře ztratit polovinu své hodnoty. Přechod k režimu, který úřady nazývají „trvale flexibilní“ směnný kurz, také pomohl v loňském roce zajistit dohodu s Mezinárodním měnovým fondem ve výši 3 miliard dolarů.
Tento závazek je však sporný, protože libra zůstává již několik měsíců stabilní, i když její hodnota na místním černém trhu kolísá. Investoři, mezi nimiž jsou i energeticky bohatí spojenci ze Zálivu, chtějí mít jasno ohledně měny a důkaz, že Egypt provádí hluboké ekonomické reformy, než do ekonomiky s hodnotou 470 miliard dolarů nalijí další peníze.
Zatímco v bankách je libra vůči dolaru k dostání za cenu kolem 30,9, na černém trhu se obchoduje za cenu o čtvrtinu nižší, tedy téměř 38.
Domácnosti a podniky jsou již nyní „tlačeny“ vyšší inflací a hrozí, že zvýšení sazeb jen zvýší tlak, uvedla Monica Malik, hlavní ekonomka Abu Dhabi Commercial Bank PJSC. Podle jejího názoru budou úřady odkládat změny měnové politiky, dokud neumožní větší znehodnocení.
Náklady spojené se slabší librou se sčítají a meziroční inflace dosáhla v květnu 32,7 % a byla nejrychlejší od roku 2017. Guvernér centrální banky Hassan Abdalla signalizoval, že vyšší sazby mohou jen málo přispět k omezení růstu cen, který označil za živený především problémy s nabídkou.

Prezident Abdel-Fattah El-Sisi také varoval před dopadem devalvace měny na rostoucí ceny a uvedl, že více než stomilionový národ nebude schopen tolerovat příliš mnoho dalších zdražování.
Úřady si musí být vědomy rizik, protože prudký nárůst životních nákladů pomohl před více než deseti lety vyvolat povstání arabského jara.
I po zvýšení inflace v minulém měsíci se centrální banka může rozhodnout držet sazby na uzdě, dokud se „nevyřeší devizová situace“, uvedl Mohamed Abu Basha, vedoucí makroekonomického výzkumu káhirské společnosti EFG Hermes.
Index S&P Global Egypt PMI dosáhl v květnu 2023 hodnoty 47,8, což je nejvyšší hodnota od února 2022, ale současná sekvence zhoršování se protáhla na více než dva roky. Nové zakázky poklesly v menší míře, přičemž míra se zvýšila na sedmiměsíční maximum. Současně již druhý měsíc po sobě rostly nové zakázky v ekonomice služeb. Rovněž tržby zahraničním klientům se snížily nejmírnějším tempem za rok 2023. V oblasti cen se inflační tlaky zmírnily z mnohaletých maxim zaznamenaných na přelomu let 2022 a 2023, a to především v důsledku stabilního směnného kurzu. Pokud jde o výhled do budoucna, sentiment se v květnu zvýšil, i když stále patřil k nejnižším zaznamenaným hodnotám, a to v souvislosti s obavami ohledně podmínek poptávky, inflačních tlaků a problémů na straně nabídky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky