Ve své době se ale jednalo o naprosto revoluční vynález.
Dne 1. července roku 1979 japonská společnost Sony představila svůj zbrusu nový vynález – walkman. A tak jednou provždy změnila způsob, jakým přistupujeme k přehrávání muziky. Postupem desetiletí walkmany vystřídaly iPody a chytré telefony – své místo v historii multimédii už ale nikdy neztratí.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
1863 – Americká občanská válka: začala třídenní bitva u Gettysburgu, ve které byly síly Konfederace poraženy armádou Unie. Střetnutí zvrátilo průběh války ve prospěch severních států.
1903 – Odstartoval první ročník cyklistického závodu Tour de France 1903.
1904 – V St. Louis byly zahájeny III. letní olympijské hry.
1908 – Signál SOS byl zaveden jako celosvětový standard volání o pomoc.
1916 – První světová válka: v 7:30 ráno začalo jedno z největších střetnutí konfliktu bitva na Sommě.
Nyní se už přesuneme do prostředí byznysu a ekonomiky:
1867 – Vzniká nezávislá konfederace Kanada.
1997 – Byl předán Hongkong Číně.
2013 – Chorvatsko bylo přijato jako 28. člen Evropské unie.
Zdroj: Getty Images
Jak walkman změnil svět hudby a náš přístup k ní
Koncem 70. let 20. století způsobila japonská elektronická společnost Sony revoluci v poslechu hudby díky svému ultralehkému osobnímu kazetovému přehrávači.
První Walkman byl navržen pro spoluzakladatele společnosti Sony Masaru Ibuku, který chtěl mít možnost poslouchat operní hudbu na dlouhých letech a zjistil, že i nejmenší z osobních audio přehrávačů jsou stále příliš velké na to, aby byly vhodné na cesty. Rychle pro něj byl vyroben prototyp a Walkman byl na světě. Na různých světových trzích měl různé názvy, například „Soundabout“ a „Freestyle“, ale na začátku 80. let už zůstal jen název Walkman.
Walkman, vydaný v roce 1979, nebyl o mnoho větší než kazeta. Prototyp vycházel z magnetofonu, který byl v roce 1977 navržen pro novináře. Původní Walkman byl vyroben z hliníku a kovové pouzdro mělo modrou a stříbrnou barvu. Pozdější edice přešly na černý plastový kryt. Při uvedení na trh se prodával za cenu kolem 150 dolarů a po pomalém prvním měsíci prodeje se Walkman stal jedním z největších hitů společnosti, který výrazně překonal její vlastní předpovědi.
Společnost Sony také navrhla sluchátka, která byla lehká a pohodlná pro nošení na cestách. Dříve byla sluchátka mnohem těžší a objemnější, ale díky těmto novým sluchátkům začala společnost Sony považovat chůzi se sluchátky na uších za „normální“ chování. Zařízení způsobilo revoluci v poslechu hudby a umožnilo lidem překrýt hudbu do jejich každodenního života. Hudba se najednou stala osobnější. Byl to první z dlouhé řady osobních přenosných hudebních přehrávačů, který připravil půdu pro iPody a MP3 přehrávače.
Společnost Sony uspořádala tiskovou prezentaci Walkmanu a vzala novináře do parku v Tokiu, kde každému z nich dala Walkman, na němž byla přehrána kazeta s vysvětlením nového výrobku, a dala jim pokyn, aby se po parku rozhlédli a vyhledali určité zinscenované příklady, jak mohou lidé Walkman používat v každodenním životě.
Walkman se vyvíjel spolu s měnícími se hudebními médii, od kazet přes CD, minidisky a MP3 až po nejnovější streamování hudby. Původní řada kazet byla ukončena v roce 2010, ale hudební aplikace Sony se stále jmenuje Walkman. Tento odkaz na legendární zařízení tedy dodnes žije. Jasně, dnešní doba už samozřejmě patří streamovacím aplikacím typu Spotify, Apple Music nebo Tidal, na walkman bychom ale neměli zapomínat. Byl totiž (a už jednou provždy jím i zůstane) jediným společným předchůdcem následujících zařízení typu discman nebo iPod. Musíme si uvědomit, že před příchodem walkmanu nebylo vůbec jednoduché přehrávat si svou oblíbenou hudbu někde mimo domov. Samozřejmě tady byly už tehdy třeba legendární velké kazeťáky, známé jako ghetto blastery, ty ale například do českého prostředí za éry komunismu příliš dobře nezapadaly. Podceňovat bychom neměli ani vynález kompaktních sluchátek…
Zdroj: Getty Images
Ve své době se ale jednalo o naprosto revoluční vynález.Dne 1. července roku 1979 japonská společnost Sony představila svůj zbrusu nový vynález – walkman. A tak jednou provždy změnila způsob, jakým přistupujeme k přehrávání muziky. Postupem desetiletí walkmany vystřídaly iPody a chytré telefony – své místo v historii multimédii už ale nikdy neztratí.Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
1863 – Americká občanská válka: začala třídenní bitva u Gettysburgu, ve které byly síly Konfederace poraženy armádou Unie. Střetnutí zvrátilo průběh války ve prospěch severních států.
1903 – Odstartoval první ročník cyklistického závodu Tour de France 1903.
1904 – V St. Louis byly zahájeny III. letní olympijské hry.
1908 – Signál SOS byl zaveden jako celosvětový standard volání o pomoc.
1916 – První světová válka: v 7:30 ráno začalo jedno z největších střetnutí konfliktu bitva na Sommě.
Nyní se už přesuneme do prostředí byznysu a ekonomiky:
1867 – Vzniká nezávislá konfederace Kanada.
1997 – Byl předán Hongkong Číně.
2013 – Chorvatsko bylo přijato jako 28. člen Evropské unie.
Koncem 70. let 20. století způsobila japonská elektronická společnost Sony revoluci v poslechu hudby díky svému ultralehkému osobnímu kazetovému přehrávači.První Walkman byl navržen pro spoluzakladatele společnosti Sony Masaru Ibuku, který chtěl mít možnost poslouchat operní hudbu na dlouhých letech a zjistil, že i nejmenší z osobních audio přehrávačů jsou stále příliš velké na to, aby byly vhodné na cesty. Rychle pro něj byl vyroben prototyp a Walkman byl na světě. Na různých světových trzích měl různé názvy, například „Soundabout“ a „Freestyle“, ale na začátku 80. let už zůstal jen název Walkman.Walkman, vydaný v roce 1979, nebyl o mnoho větší než kazeta. Prototyp vycházel z magnetofonu, který byl v roce 1977 navržen pro novináře. Původní Walkman byl vyroben z hliníku a kovové pouzdro mělo modrou a stříbrnou barvu. Pozdější edice přešly na černý plastový kryt. Při uvedení na trh se prodával za cenu kolem 150 dolarů a po pomalém prvním měsíci prodeje se Walkman stal jedním z největších hitů společnosti, který výrazně překonal její vlastní předpovědi.Společnost Sony také navrhla sluchátka, která byla lehká a pohodlná pro nošení na cestách. Dříve byla sluchátka mnohem těžší a objemnější, ale díky těmto novým sluchátkům začala společnost Sony považovat chůzi se sluchátky na uších za „normální“ chování. Zařízení způsobilo revoluci v poslechu hudby a umožnilo lidem překrýt hudbu do jejich každodenního života. Hudba se najednou stala osobnější. Byl to první z dlouhé řady osobních přenosných hudebních přehrávačů, který připravil půdu pro iPody a MP3 přehrávače.Společnost Sony uspořádala tiskovou prezentaci Walkmanu a vzala novináře do parku v Tokiu, kde každému z nich dala Walkman, na němž byla přehrána kazeta s vysvětlením nového výrobku, a dala jim pokyn, aby se po parku rozhlédli a vyhledali určité zinscenované příklady, jak mohou lidé Walkman používat v každodenním životě.Walkman se vyvíjel spolu s měnícími se hudebními médii, od kazet přes CD, minidisky a MP3 až po nejnovější streamování hudby. Původní řada kazet byla ukončena v roce 2010, ale hudební aplikace Sony se stále jmenuje Walkman. Tento odkaz na legendární zařízení tedy dodnes žije. Jasně, dnešní doba už samozřejmě patří streamovacím aplikacím typu Spotify, Apple Music nebo Tidal, na walkman bychom ale neměli zapomínat. Byl totiž jediným společným předchůdcem následujících zařízení typu discman nebo iPod. Musíme si uvědomit, že před příchodem walkmanu nebylo vůbec jednoduché přehrávat si svou oblíbenou hudbu někde mimo domov. Samozřejmě tady byly už tehdy třeba legendární velké kazeťáky, známé jako ghetto blastery, ty ale například do českého prostředí za éry komunismu příliš dobře nezapadaly. Podceňovat bychom neměli ani vynález kompaktních sluchátek…
Společnost AppLovin, významný hráč v oblasti reklamních technologií, znovu přitáhla pozornost investorů i analytiků poté, co ve středu oznámila výsledky...