Ceny zlata se snížily, měď podpořily naděje na čínské stimuly
Žlutý kov si stále udržel svou podpůrnou úroveň 1 900 USD za unci, protože výrazně slabší než očekávaná zpráva o mzdách mimo zemědělský sektor oslabila dolar a podnítila naděje, že Federální rezervní systém je blízko ukončení cyklu zvyšování sazeb.
Představitelé Fedu však uvedli, že banka bude muset v nejbližší době sazby ještě zvýšit, aby bojovala proti přehřáté inflaci. Trhy všeobecně počítají s tím, že Fed zvýší sazby o nejméně 25 bazických bodů ještě v červenci.
Rostoucí úrokové sazby jsou pro ceny kovů nepříznivým znamením, protože zvyšují oportunitní náklady držby nevýnosových aktiv. Tato představa ovlivňovala ceny zlata po celý rok 2022 a udržovala je v úzkém rozpětí po většinu roku 2023.
Spotová cena zlata se ustálila na 1 925,14 USD za unci, zatímco futures na zlato se pohybovaly na úrovni 1 930,55 USD za unci.
Tento týden nás čekají údaje o CPI a řečníci z Fedu
Obchodníci s kovy hledají další podněty v klíčových údajích o indexu spotřebitelských cen v USA, které budou zveřejněny ve středu, aby zjistili, jak moc se inflace během června dále snížila. Zatímco se však očekává, že celková inflace se snížila, jádrová inflace spotřebitelských cen by měla zůstat stále vysoká, což pravděpodobně vybízí k jestřábí rétorice ze strany Fedu.

Tento týden vystoupí také řada členů Fedu, včetně Neela Kashkariho a Loretty Mesterové. Členové centrální banky dosud opakovali postoj předsedy Fedu Jeroma Powella, že ke snížení lepkavé inflace je stále zapotřebí dalšího zvyšování sazeb.
Powell naznačil, že v letošním roce dojde nejméně ke dvěma dalším zvýšením, což je scénář, který předznamenává větší tlak na trhy s kovy. Očekává se však, že zvyšování sazeb bude mít také vliv na hospodářský růst, což by zase mohlo podpořit určitou poptávku po zlatě jako bezpečném přístavu.
Měď podpořily naděje na čínské stimuly
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v úterý mírně vzrostly, protože série slabých ekonomických ukazatelů z Číny podnítila sázky na další vládní stimulační opatření v zemi, která je největším dovozcem mědi na světě.
Futures na měď vzrostly o 0,2 % na 3,7952 USD za libru.
Pondělní údaje ukázaly, že Čína je na pokraji spotřebitelské deflace v souvislosti se zhoršujícími se hospodářskými podmínkami v zemi. To však také zvýšilo očekávání, že vláda zavede další mimořádná výdajová opatření na podporu růstu.
Čínská lidová banka v pondělí prodloužila finanční podporu sektoru nemovitostí, který se potýká s problémy, až do konce roku 2024, a snaží se tak podpořit největší ekonomické motory země.
Ropa roste díky škrtům OPEC+ a slabšímu dolaru

Ceny ropy se v úterý zvýšily a vrátily část ztrát z předchozího obchodování, protože obchodníci se zaměřili na snížení dodávek ze strany největších světových vývozců ropy Saúdské Arábie a Ruska a na slabší dolar.
Futures na ropu Brent vzrostly o 31 centů, tj. 0,4 %, na 78 USD za barel a americká ropa West Texas Intermediate o 35 centů, tj. 0,5 %, na 73,34 USD.
Snížení dodávek ze strany největších světových vývozců ropy Saúdské Arábie a Ruska stanovené na srpen pomohlo zvýšit referenční ceny, které podpořil i pokles amerického dolaru na dvouměsíční minimum. Slabší dolar zlevňuje ropu pro držitele jiných měn a často zvyšuje poptávku po ropě.
„Ropa našla spodní hranici a jediná věc, která by ji mohla narušit, je, kdyby inflace v USA byla spalující a Fed by byl nucen tuto ekonomiku dotáhnout do recese,“ řekl Edward Moya, analytik společnosti OANDA.
Představitelé centrální banky sice uvedli, že americký Federální rezervní systém bude pravděpodobně muset dále zvyšovat úrokové sazby, aby snížil inflaci, trhy však uklidnily náznaky, že se představitelé také domnívají, že se současný cyklus zpřísňování měnové politiky blíží ke konci.
Podle Tiny Teng, analytičky společnosti CMC Markets, napomohlo růstu cen ropy rozhodnutí Číny zvýšit podporu sektoru nemovitostí s cílem dále posílit důvěru.
Teng uvedl, že v nadcházejících dnech budou trhy pozorně sledovat údaje o nových čínských úvěrech v jüanech a obchodní bilanci a o inflaci v USA.
Obchodníci také očekávali údaje o zásobách ropy v USA, které později v úterý zveřejní průmyslová skupina American Petroleum Institute. Analytici očekávají nárůst o 200 000 barelů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky