„Myslím, že příběh inflace je minulostí. Jedním z důvodů je, že peněžní zásoba se ve Spojených státech meziročně snížila o minus 4 %,“ řekl Hanke, profesor aplikované ekonomie na Univerzitě Johnse Hopkinse, ve čtvrtečním pořadu CNBC „Street Signs Asia“.
„To jsme nezažili od roku 1938,“ řekl Hanke. „Změny peněžní zásoby způsobují změny cenového indexu a inflace.“
Míra inflace v USA za červen byla ve středu nižší, než se očekávalo, a činila 3 %, což je nejmenší meziroční nárůst za poslední dva roky. Jádrový index spotřebitelských cen, který očišťuje od volatilních cen potravin a energií, vzrostl oproti předchozímu roku o 4,8 % a meziměsíčně o 0,2 %.
Nejnovější údaje by mohly poskytnout Federálnímu rezervnímu systému určitý prostor pro manévrování centrální banky při určování směru její úrokové politiky.
Index cen výrobců v USA bude zveřejněn později ve čtvrtek. Pokud také ukáže pokles cen, mohlo by to dále ovlivnit rozhodnutí Fedu o brzkém ukončení cyklu zvyšování sazeb.

Podle nástroje CME FedWatch obchodníci sázejí na 92,4% pravděpodobnost, že Fed na svém červencovém zasedání ponechá sazby beze změny.
„Když se inflace rozjížděla a burácela, nejprve burácel index cen výrobců a poté index spotřebitelských cen. A nakonec se jádro postupně jako šnek vydalo nahoru,“ uvedl Hanke.
„Teď jsme to otočili a indexy cen výrobců klesají jako kámen. Index spotřebitelských cen, ten klesá docela jako kámen. A jádro je daleko pozadu,“ řekl a dodal: „Uvidíme, jak to všechno bude klesat, dokud budou pokračovat v kvantitativním zpřísňování.“
Tvůrci politiky centrální banky se spíše zaměřují na jádrovou inflaci, která se stále pohybuje vysoko nad 2% ročním cílem Fedu.
Hanke však poznamenal, že pokud bude Fed i nadále „pokračovat v tom, co dělá“, může se na „2% hranici dostat poměrně rychle“.
„Zapomeňte na veškerou propagandu, kterou slyšíme – že předseda Federálního rezervního systému má těžký problém, že to bude dlouhý boj, že se věci zadrhávají a tak dále. Věci nejsou ustálené,“ poznamenal profesor.
Podle Schumachera z Wells Fargo je ochlazení inflace dobrou zprávou, ale na snížení sazeb nesázejte
Michael Schumacher z Wells Fargo Securities říká, že trh příliš rychle počítá se snížením úrokových sazeb.
Šéf makrostrategie firmy uznává, že červnový index spotřebitelských cen, který byl zveřejněn ve středu, je povzbudivý. Ukazatel inflace totiž meziměsíčně vzrostl o 0,2 % a oproti předchozímu roku posílil o 3,0 %, což je méně, než se očekávalo. Schumacher se však domnívá, že to nebude stačit k tomu, aby se Federální rezervní systém odklonil od svého jestřábího postoje.
„Trhy se určitě chovají, jako by někde bylo pět hodin odpoledne. Mají se dobře,“ řekl ve středu v pořadu CNBC „Fast Money“ šéf makrostrategie firmy.
Schumacher si myslí, že Fed zvýší sazby o čtvrt bodu za dva týdny a možná znovu v září. Poté očekává, že centrální banka bude držet sazby na stejné úrovni.

To by mohlo mít velké důsledky pro výnosy desetiletých státních dluhopisů.
Za posledních pět cyklů se podle Schumachera výnos snížil v průměru o téměř 60 bazických bodů ve třech měsících po posledním zvýšení sazeb Fedu.
Naznačuje, že pro obchodování se státními dluhopisy nastává téměř nejlepší čas.
„Pokud Fed 26. července přistoupí k dalšímu zvýšení, myslíme si, že je to pravděpodobně docela dobré znamení naskočit,“ řekl Schumacher. „Jsme právě v tomto bodě.“
Desetiletý výnos se koncem středy pohybuje kolem 3,86 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky